• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
MEDENİYET DEDİĞİN...
14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...

04.09.2015

 

 

Mehmet Akif'in "medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar..." sözünü ispatlarcasına, Akdeniz'i ve Ege'yi sığınmacılara mezar eden İtalya ve Yunanistan'ın yanında gaz sıkarak, sınırları kapatarak, son derece sert davranarak diğer Avrupalı ülkeler de bu insanlara zulmediyor. Geçen hafta "Tok Açın Halinden Anlamaz" başlıklı yazımda da bu dramı yazmıştım, ama gazetelerde yer alan küçücük bir çocuğun kıyıya vuran fotoğrafı karşısında susmak insanlık onuruna yakışmıyacağı için tekrar tekrar yazmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü medeniyetin temsilcisi olarak yorumlanan Batı Dünyası, mülteci dramı karşısında açık ara sınıfta kaldı ve kalmaya devam ediyor.

ABD'nin küresel tezgahı BOP'nin sonucunda kaosa ve iç savaşa sürüklenen Ortadoğu ve Afrikadan bir çok insan, canlarını kurtarmak amacıyla çıktıkları umut yolculuğunda malesef hayatlarını kaybetmekteyken, Avrupa Birliğinin duyarsızlığı ve acziyeti vicdanları kanatmakta...

Fransa'da bir karikatür dergisine yapılan terör saldırısı, bir çok ülkenin Devlet Başkanı, Başbakanı veya Bakanlarının katılımıyla protesto edilirken veya bilmem nerede sahile vuran balinaları kurtarmak için herkes seferber olurken, Bodrum'da kıyıya vuran mülteci çocuğun cesedi karşısında insanlık alemi nerede merak ediyorum!!!

"Buraya kadar gelebilirseniz sizi kabul edeceğiz" diyen Hollanda ve İsveç'e ulaşabilmek amacıyla Yunanistan ve Bulgaristan'a gelen binlerce mülteci, bu ülkeleri geçtikten sonra Sırbistan üzerinden Macaristan'a ulaşmaya çalışıyor. Kontrolsuz serbest dolaşıma olanak veren Shengen bölgesinde olması nedeniyle mültecilerin gitmek istediği zengin Avrupa ülkelerine komşu olduğu için Macaristan sığınmacıların varmak istediği ilk hedef. Sonrası Allah kerim...

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre bu yıl Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan mülteci sayısı 300 bini geçmiş. Ey vicdansızlar, sadece Türkiye'ye sığınan 2 milyondan fazla Suriyeli'yi bu ülke misafir edebiliyorken koskoca Avrupa'nın 28 ülkesinin, 300 bine ulaşan göçmen karşısında paniğe kapılmasını anlamıyorum. Sınırlarınıza 4 m. yüksekliğinde dikenli tel çitler örüp, geçişleri kapatıyorsunuz, tekneleri batırıyorsunuz, utanmadan sorunu bizim sırtımıza yüklemek için Türkiye'de yeni mülteci kampları kurulmalı diyorsunuz. Dublin anlaşması gereğince, mültecilerin ilk ayak bastığı AB ülkesinde kalması gerekmekteyse de, utanmadan müslüman mülteci istemiyoruz diyerek bu yasayı işletmiyorsunuz.

İslam ülkelerine demokrasi getirmek adına BOP gereğince 10 bin km. öteden gelip ortalığı yangın yerine çeviren Küresel Efendiler, madem rüzgar ektiniz, fırtınayı da siz biçeceksiniz. Adamların ülkelerinde iyi kötü işleyen bir düzen vardı. Ne zaman beyaz adam geldi, herşey altüst oldu... Her gün yaşanan acı olaylar ve yürek burkan görüntüler, içinde en ufak bir insanlık kırıntısı olan kişinin dayanabileceği cinsten değil. Yakıp, yıkıp, yokettiğiniz, kaosu desteklediğiniz ülkelerden kaçarak Ege ve Akdenizde kıyıya vuran insanlık ve körelen vicdanlar sonucu, Ortadoğudan taşarak kapınıza dayanan mülteciler şimdi sizden insani çözüm bekliyor... Suriye'li çocuk Kenan'ın "siz savaşı durdurun, biz Avrupa'ya gelmeyiz" sözünden yola çıkarak, bu ülkelerde yarattığınız kaosu ve iç savaşı bir an önce bitirmekle ilk adımı atabilirsiniz.

Tavşana kaç tazıya tut misali karşıymış gibi görünüp, sözde islam adına koyun gibi insan kafası kesen IŞİD ve pkk gibi etnik kökenli terör örgütlerini beslemekten vazgeçeceksiniz. İğneyi kendinize, çuvaldızı başkasına batıracak, sizde olsa ne yapacaksanız aynsını başkalarına musallat olan etnik, bölücü, din ve mezhep temelli her türlü teröre karşı standart bir tepki göstereceksiniz.

Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Bşk.V.

 661 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
BİZ UYUDUK DÜŞMAN UYUMADI - 27/08/2015
BİZ UYUDUK DÜŞMAN UYUMADI
 Devamı