• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN EĞİTİM DRAMI - 1
02/04/2013
Katıldığım bir yemek davetinde aslen kendisi de Batı Trakyalı olan milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun anlattığı bir anektod beni hayrete düşürdü.. Burada zaman zaman Balkanlarda yaşıyan Türklerle ilgili konuları gündeme alıyorum. Fakat öncelikle neyin nerede olduğunu tarif ederek işin alfabesinden başlamak gerekiyor galiba.

Olay şu ; milletvekilimiz bir üniversite ziyaretinde öğrencilere “Batı Trakya nerededir?” diye sormuş 50 civarındaki öğrenciden sadece ikisi cevap verebilmiş, onlar da “Trakya’da galiba” diyerek. Yani gençlerimiz Türkiye Cumhuriyetinin okullarında onbir sene okuduktan ve muhtemelen bir iki sene de üniversite sıralarında ömür tükettikten sonra dahi burnumuzun dibindeki soydaşlarımız ve hatta yakın tarihimiz hakkında hiç bir şey bilmiyorlar.

Bu konu bizim eksiğimiz ama başlıktaki eğitim dramı bizim değil Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesinde yaşayan Yunan vatandaşı Türklerin eğitim sorunlarıdır. Bu arada biz de öğrencilerimize gerekli asgari bilgiyi vermeli, onları bu konularda aydınlatmalıyız ki bazı aydınlarımız gibi Balkanlara gidip te “aa, ne güzel Türkçe konuşuyorsunuz diye şaşırmasınlar”. (Anlatanların yalancısıyım)

Önce kısaca Batı Trakya neresidir, onu görelim. Bugünkü Yunanistan’ın kuzey doğusunda bulunan Batı Trakya’nın güneyi Ege Denizi, doğusu meriç nehri ile sınır olan Türkiye, kuzeyi Rodop Dağlarının sınır teşkil ettiği Bulgaristan , batısı ise Mesta-Karasu nehirlerinin çevrelediği bölgedir.

1699 Karlofça antlaşması ile Orta Avrupa’dan başlıyan geri çekilişimiz, 1774 Küçük Kaynarca sonrası Balkanlardan geri çekilişe dönecektir Şark meselesi adıyla anılan Osmanlı topraklarının paylaşılması planı böylece hayata geçecektir.

Balkanlardan Anadoluya yolculuğumuz ilgili ülkelerin soykırım ve sürgün politikalarıyla büyük bir insanlık dramına dönüşmüştür.

Bugün herkes soykırım lafını ağzına meze etmiş konuşur ama, Balkanlarda Müslümanlara ve Türklere yaşatılan soykırımı ve Yunan işgal kuvvetleriyle Rum çetelerinin ve Ermenilerin Anadoluda yaptıkları katliamları kimse konuşmaz. Bir televizyon kanalında yayınlanan “Elveda Rumeli” adlı dizide Makedonya’da yaşananlar çok çarpıcı bir şekilde konu edilmektedir.

Türk milleti tarih boyunca karşılaştığı birçok halkın önyargılı davranışlarına muhatap olmuştur.Bunlardan birisi de maalesef Yunanlılardır. Hatta bazı Rumların ifadesiyle “yer ile gök birleşse Yunanlılar Türklerle dost olamazlar” diyecek kadar gözü dönmüş fanatik Türk düşmanıdırlar. Öte yandan da barış, insan hakları, adalet, demokrasi, hukuk gibi sözler de hiç ağızlarından eksik olmaz. (Benzerleri bizde de var. Uzaktan kumandalı bombalarla masum sivilleri katledip, insan haklarından, demokrasiden filan bahsederler. Biliyorsunuz siz onların kim olduğunu)

Yunanistan’ın doğuşu kendiliğinden oluşan bir olay değildir. O zamanın büyük devletleri ve kilisenin birlikte organize ettiği tarihi bir süreç içine yayılmış büyük bir komplonun sonucu doğurtulan Avrupanın şımarık çocuğudur.

Yazımızın konusu demokrasi havarisi geçinen Yunanistan’ın kendi vatandaşı olan Batı Trakyalı Türklere karşı inkar politikalarının çarpıklığından kaynaklanmaktadır.

Batı Trakya Türkleri 11 Eylülde başlıyan yeni eğitim öğretim yılına sorunlarla adım attılar. Atinanın ikili anlaşmalar ve Lozan’ı ihlal ederek azınlık eğitimine müdahele girişimleriyle keyfi uygulamaları tepki çekerken, İskeçe ve dedeağaç illerindeki ilkokullarda boykot eylemleri yapıldı.

Konuyu özetlemeye çalıştıysak ta yer darlığından gelecek haftaki yazımızda anlatmaya devam edeceğiz.
Suheyl COBANOGLU
Rumeli Balkan Federasyonu
Genel Baskanı


1201 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı