• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
SURİYE TÜRKMENLERİNİN FERYADINI DUYAN YOKMU ???
06/08/2015
SURİYE TÜRKMENLERİNİN FERYADINI DUYAN YOKMU ???

Ortadoğu haritalarını yeniden çizecek olan "Büyük Oyunu" tasarlayanlar, sınırımıza kadar getirdikleri savaşın ateşini bize de sıçrattılar. Böylece Türkiye, IŞİD'e karşı savaşta Hava Üslerini ABD başta olmak üzere koalisyon uçaklarına açmak suretiyle cephede yerini aldı. Tüm dünyanın tehdit olarak algıladığı IŞİD'e karşı olacağız diye PYD ile aynı safta yer alırken yıllardır Suriye yönetimlerinin baskı ve zulmüne muhatap olan Türkmen kardeşlerimizi de unutmayız herhalde...

Suriye'de Kürtler bir çok kenti ele geçirip bağımsız kantonlar oluştururken, 3.5 milyon nüfuslarıyla Suriye Türkmenleri, Türk ve Dünya kamuoyunda hiç anılmamakta adeta yok sayılmaktalar. Osmanlı döneminde hac yolunu korumak üzere Suriye'ye yerleştirilen Türkler, ana dillerini unutmak üzere. Çoğunlukla Şam, Humus, Lazkiye ve Halep'te kenar mahallelerde yaşayan Türkmenler her bakımdan çok sıkıntıdalar.

Bugün Suriye'de yaşayan Türkmenlere ilişkin net bir rakam yok. Onlara kalırsa nüfusları dört milyonu buluyor; ancak Türkiye kaynakları 1,5 milyon Türkmen'den söz ediyor. En doğru bilgi Suriye'nin elinde; çünkü nüfus cüzdanlarında Arap vatandaşı görünenlerin gerçek kimlikleri kayıt altında. Suriye Türkmenlerinin en büyük sorunu ana dillerini unutuyor olmaları. Özellikle Hama ve Humus'un iç kısımlarında esenliği Araplar gibi yaşamakta bulanlar, çocuklarına Türkçe öğretmekten ısrarla uzak duruyor. Türkmen olmak iyi bir gelecek vaat etmiyor onlara. Şimdilik, kimliklerini reddetmiyorlar; ancak yakın bir gelecekte kim olduklarını unutacaklar.(1)

2011'de Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden (ORSAM) Ali Öztürkmen, Bilgay Duman ve Oytun Orhon'un yapmış olduğu yerinde incelemelere dayanan "Suriye'de Değişimin Ortaya Çıkardığı Toplum:Suriye Türkmenleri" çalışmanın sonucunda, Türk olduğunu bilmekle beraber anadili Türkçeyi konuşamayan Türkler ile birlikte Suriye'deki Türk nüfusunun 3.5 milyon olduğu açıklanmıştır.

ORSAM raporuna kentlerdeki Türk varlığı rakamlarla şöyle;(2)

Şam'da 460 bin,
Halep'de 975 bin,
Hama'da 350 bin,
Humus'da 835 bin,
Lazkiye'de 385 bin,
Tartus'da 50 bin,
Rakka'da 120 bin,
İblid'de 25 bin,
Dera'da 75 bin,
Kuneyra'da 50 bin ve diğer bölgelerde 175 bin olmak üzere 3.5 milyon Türk Suriye'de yaşamaktadır.

Suriye Türkmenlerinin önemli bir sıkıntısı da ülkede yaşanan iç savaşta çatışan sünni Araplar, Kürtler ve Nüsayriler'in hepsi tarafından hedef alınmaları. Dolayısıyla kim kazanırsa kazansın kaybeden daima TÜRKMENLER olmakta. Siyasal bilinçleri, örgütlenmeleri ve silahları yetersiz bir toplum olan Türkmenler, Türkiye'de de olduğu gibi Allah'a sığınmış ve çaresizlik içinde varlıklarını korumaya çalışmaktadırlar.

Hem rejim güçleri, hem vahşi IŞİD, hem de ABD destekli PYD'nin katliamları arasında sıkışıp kalmışlarıdır.Bir Ayn-el Arab/Kobani için dünyayı ayağa kaldıran küresel güçler Türkmenlerin yaşadığı bunca zulme karşı son derece sessiz ve duyarsız... Nerede kaldı sizin meşhur insan haklarınız???

Suriye'de yaşanan iç savaşın sonunda bir düzen kurulabilir ve demokrasi tesis edilebilirse Suriye Türkmenleri de ortak halklardan biri olarak tanınmalı, ana dilde eğitim ve kültürel hakları verilmelidir, diyor ve bu konuda tüm halkımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Suriye, Esad, PYD veya IŞİD'ten ibaret değildir...

Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Bşk.V.


K a y n a k ....................................:

 

1. http://www.turkmensitesi.com/suriye_turkmenleri.html
2. http://www.orsam.org.tr/tr/OrtadoguTurkmenleri/raporgoster.aspx?ID=3760990 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı