• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
ALKOLÜ YASAKLADILAR , MİLLET AYILDI
22/06/2013
Günlerdir Taksim Gezi Parkı eylemleriyle yatıp kalkıyoruz.Gündemi yoğun olarak meşgul ettiği için üst üste üçüncü yazımı da bu konuda yazıyorum.Başlık ise gezi parkı eylemcilerinin etrafa yazdıklarından alınma.Konu ve sebepleri artık herkesçe malum.
 
Boşuna kimse çarpıtmaya uğraşmasın, iktidar veya muhalefet bunu mutlaka dikkate almalıdır.Sokağın sesi diyebileceğimiz bu sese kulak vermekte herkesin yararlanacağı dersler var.Çünkü muhalefetin yetersizliği özellikle apolitik olarak nitelendirilen gençler başta olmak halkı sokağa itmiştir. “İslamcı bir gündem uygulama ve sürdürme Türkiyedeki sosyal, politik ve ekonomik gruplar arasında anlaşmazlık ve çatışma ortaya çıkarmış” (AB Parlamentosu Kınama Kararı); iktidarın seçimlerde yüzde 50 oy aldım, ben ne dersem o olur havasıyla diğer yüzde elliyi yok sayma, geçmiş dönemlerle hesaplaşma adına kindar bir nesil yetiştirme arzusuyla yaptığı düzenlemelere insanların “yetti be” tepkisi ilk akla gelen.Milli değerlere karşı yerleşik düzenin paradigmalarıyla oynaması ve çoğunlukçu anlayışla otoriterleşme eğilimi gösteren bir zihniyete halkın tepkisidir ikinci sebep ve daha bir çok şey…Polisin aşırı güç ve şiddet kullanması da bunun fitilini ateşlemiştir.
 
Sonrasında radikal unsurların ve kışkırtıcıların devreye girmesiyle işin rengi değişse de ilk hareket kendiliğinden gelişmiş ve halkta da karşılığını bulmuştur.Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere AKP iktidarını hedef alan ve Türkiye geneline yayılan eylemlerin iktidarı devirmeye güçleri yetmeyecektir ama verilen mesajın adresine ulaştığı malum ki Başbakan’ın yüksek perdeden konuşmasına ve toplumu germesine rağmen Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı, İstanbul Valisi, Belediye Başkanı gibi üst düzey yetkililer “seçimin her şey olmadığını” söyleyip özür diliyerek tansiyonu düşürmeye çalışıyor.
 
Fakat  Batılı ülkeler  boş durmuyor, düne kadar işbirliği yaptıkları ve övdükleri Erdoğan’a karşı cephe almaya başladılar.ABD ve AB’den kınama sesleri yükseliyor. Yabancı medyada eleştirel yazılar yoğunluk kazandı. Birçok benzer örnekten biri olan Guardian gazetesinden Timothy Garton Ash’in yazısı dikkat çekici; “Farklı bir yıl, farklı bir meydan. Prag, Kiev, Tahran, Moskova… Bu kez, İstanbul ve Taksim. Kırmızı elbiseli genç bir kadın, Ceyda Sungur, polisin biber gazının karşısında duruyor. Ülkeler, bayraklar, renkler değişiyor ama görüntüler hep aynı. Genç, şehirli, muhtemelen laik bir kadın, silahlı, kasklı ve yüzü görünmeyen bir adama karşı. İster ayetullahların, ister Vladimir Putin’in isterse padişah olmak isteyen Recep Tayyip Erdoğan’ın emrinde olsun, bu adam, direnişe verilen tepkiyi, otoriterliği, baskıyı temsil ediyor.” Şeklinde özetlemiş yaşananları.Türkiye’mizin bu şekilde dünyaya yansıması çok üzücü.Ülkemizin aydınlık yüzü ile dünya kamuoyunda yer almasını isterdim ben.
 
Her ne kadar Başbakan Erdoğan “yurtdışından gelecek akla ihtiyacımız yok.One minute dediğimiz insanlar şimdi bu duruma seviniyorlar” diyor ve perde arkasında dış güçlerin varlığından ve faiz lobisinden bahsediyorsa da bir düşünmek lazım.Geçmiş dönemin uygulamalarıyla ilgili olarak  “dış güçlere” atıf yaptıkları için onları alaya alıyor ve o dönemin komplo teorisi olarak yorumluyordunuz.Eleştiri okları hükümete yönelince dış güçleri sorumlu kılmak ne iş???Nasıl ki “hukuk bir gün herkes için lazım olacaksa ötekileştirilenlere empati yapmak da herkes için bir ihtiyaçtır”.
 
Bence gezi parkına yapılması düşünülen topçu kışlasından vazgeçilmeli.Zaten yargı tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişken tekrar referanduma gitmek ne kadar hukuki olur?Hazır Taksim yayalaştırılma inşaatı yapılırken meydanla park birleştirilerek Türkiye’ye örnek devasa yeni bir projeye dönüştürmek en doğrusu.AKM’nin de yıkılması ve Başbakanın düşündüğü şekilde uluslararası nitelikte yeni ve örnek bir kültür ve kongre merkezine dönüşmesi İstanbul için bir kazançtır.

                                                                                              Süheyl ÇOBANOĞLU
                                                                       RUBASAM Bşk.V.
                                                                                              www.rubasam.com


970 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı