• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN EĞİTİM DRAMI - 2
02/04/2013
Önceki yazımızda Batı Trakya’nın coğrafi yerini tarif etmiş, Yunanistan’ın profilini çizmiş, Türklere bakışını anlatmıştık. Yazının girişi uzayınca esas konumuz olan “eğitim sorununu” bu bölüme bırakmıştık.

Malumunuz AB’nin meşhur Kopenhag Kriterleri vardır, müstemleke valisi kılıklı birtakım adamlar küstah tavırlarla bize AB süreci der dururlar. “Yılan kendi eğrisini görmez deveye boynun eğri dermiş” sözünde olduğu gibi AB üyesi olan Yunanistan’ın insan hakları ihlallerini görmezler.

Yunanistan’da 11 Eylül’de başlıyan eğitim öğretim yılının yine sorunlarla başladığını anlatmıştık.

İskeçe Merkez azınlık ilkokulunun öğretim yılı başında kayıtları yapılan 18 öğrenci, müfettişlik kararıyla okula uzak mahallelerde ikamet ettikleri ve dersane yetersizliği gerekçe gösterilerek kayıtları silinmek istenmiştir. Bunu boykot eden veliler okulu kapattılar. Ardından İskece’de 2000 kişinin katıldığı protesto yürüyüşü yaptılar. Yunan 4.ncü Kolordusuna ait bir askeri helikopterin havadan takip ettiği yürüyüşte, İskeçe Valiliği ve İskeçe Azınlık İlkokullarından sorumlu müfettişliğe yürüyen Batı Trakyalılar valiye ve müfettişe birer şikayet dilekçesi verdiler.

Lozan antlaşmasıyla garanti altına alınan eğitim özerkliğinin delinmesi ve Türk öğrencilerin mağdur edilmesi yaşlı genç herkes tarafından desteklendi.

Konuyla ilgili olarak Yunanistan parlamentosunda Türk Milletvekili ve Batı trakya Türk Azınlığı Başkanı olan Çetin MANDACI, İskeçe Vali Yardımcısı Türkeş HACIMEMİŞ, İskeçe Belediyesi meclis üyesi ve Eşitlik Liste Başkanı Hüseyin BANDAK velilere destek oldular. Azınlık eğitiminde yaşanan problemlerin Yunanistan’ın ayıbı olduğunu, sorunun çözümü için mücadeleye devam edeceklerini beyan ettiler.

Batı Trakya’da yaşanan eğitim sorununun son halkası bu olmakla beraber, öğretmen yetersizliği, kitapların, ders araçları ve donatım yetersizliği, Türkiye’de bazı bölümlerde yüksek öğrenim görenlerin diploma denkliğinin tanınmaması, bölgedeki pilot olarak seçilmiş Yunan Devlet okullarında orta öğretim kurumlarında Türkçe’nin seçmeli ders olarak konularak hakkı olan Türkçe eğitimin kısıtlanması, uzak yerlerden gelen öğrenciler için yatılı orta öğretim kurumlarının kurulması, azınlık eğitiminin dokuz yıla çıkarılması, müfredatın yenileştirilerek geliştirilmesi gibi sorunları vardır. Okulların yenilenmesi ve modernize edilmesi gerekmektedir.

Sadece Türklerin yaşadığı köylerde Yunanca ve Türkçe eğitim yapacak ana okulları kurulması konusu da çözülmemiştir. Yunan hükümeti, sadece Yunanca eğitim yapan ana okullarının devlet tarafından açılmasının orada yaşıyan insanların talebi olduğunu, Yunan devletinin de o talebe cevap verdiğini ifade etmektedir. Gerçekte ise insanlar aldatılmıştır. Köy halkına ana okulu istiyorsanız 10-15 aile imzalı dilekçeyle başvurun denmiş ve buna göre Yunanca eğitim veren okullar kurularak insanlar mağdur edilmiştir.

Bugüne kadar gelen hükümetler Türk azınlığa karşı samimi olmadılar. Bazıları bir çok sözler verdi, bazıları da hiç oralı olmadı. Türk azınlığı kendi vatandaşı olmaktan ziyade öteki gören ve hatta düşman olarak nitelendiren bir bakış açısı bir kısım yöneticilerde varlığını sürdürmüştür.

Sonuçta her dönem ezilen Batı Trakya’da yaşıyan Türkler oldu. En kısa zamanda bu sorunların çözülmesini ve soydaşlarımızın AB üyesi bir devletin eşit bireyleri olarak varlıklarını sürdüreceklerini ümit ediyoruz.
Suheyl COBANOGLU
Rumeli Balkan Federasyonu
Genel Baskanı


1151 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı