• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
Bulgaristan Seçimleri 2
02/04/2013
Önceki yazımızda 05 Temmuz 2009/Pazar günü yapılacak olan Bulgaristan Partlamento seçimleriyle ilgili genel esaslardan bahsetmiştik.Türkiye’de yaşıyan çifte vatandaşlık hakkına sahip olan vatandaşlarımız , ister Bulgaristan’a giderek , isterlerse Türkiye’de bulundukları yerleşim merkezlerinde oy kullanabiliyorlar. Bu maksatla değişik illerde Bulgaristan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadıkları yerlerde seçim noktaları oluşturularak sandıklar konacak ve oy kullanmaları sağlanacak.

Bulgaristan seçim sistemi gereği , Türkiye’de kullanılan oylar bir ile ait olmadığından ülke genelinde partinin aldığı oylara katkı sağlıyor ama orada belli bölgelerde yoğunlaşarak daha fazla milletvekili çıkarmak için yeterli olmuyor.Bu nedenle bu kardeşlerimizin Bulgaristan’a giderek oylarını kendi yörelerinde kullanmaları tercih edilmelidir.

Bulgaristan seçimlerinin gecmisine kısaca bir göz atacak olursak manzara Bulgaristan Türklerinin lehine gibi gözükse de aşırı milliyetçilerin ve sağcıların 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oylarını yükseltmeleri endişe vericidir. Irkçı Ataka Partisi sürekli Türk aleyhtarlığı yapmakta , “Türkler Bulgaristandan atılmalı , Çingeneler sabun yapılmalıdır” demektedir.

17 Haziran 2001’ genel secimlerinde 21 milletvekili çıkaran HÖH ( DPS) hükümet ortağı olmuştu. 25 haziran 2005 seçimlerinde 34 milletvekilliği kazanarak yine üçüncü parti olarak hükümet ortağı olmuştu.

Yerel seçimlerde de bir çok Belediye Başkanlığı kazanan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (DPS) Bulgaristan siyasi hayatının vazgeçilmez ve önemli bir aktörü olmuştur.

AB üyesi olmasına rağmen Türklük aleyhtarı ırkçı eğilimlerin güç kazandığı son dönemlerde soydaşlarımızın oylarını bölmeden tek bir partide (HÖH veya Bulgarca adıyla DPS) toplamaları hem Bulgaristan’da demokrasinin gelişmesi hem de kendi gelecekleri açısından çok önemlidir. Geçen seçimlerde bazı soydaşlarımızın egolarına ve kişisel hırslarına yenik düşerek diğer partilerde kendilerine ikbal aramaları nedeniyle soydaşlarımızın kafalarını karıştırmaya çalışmaları sonuç vermemiş olsa da dikkatli olmak ve bu tuzağa düşmemek gerekir.Oy verilecek adres tektir , tartışılacak ve tereddüt edilecek hiç bir şey yoktur.

07 Haziran 2009’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde HÖH’ü engellemek amacıyla Türkiye’de sandık açılmamıştır. (AB sınırları dışında diye) Türkleri dışlamak için her türlü bahaneyi kullanan bir zihniyete karşı birlik olmak zamanıdır.Aksi halde soydaşlarımızın kaybedecekleri çok şey vardır.

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (DPS) yöneticileri ve milletvekili adayları batılı demokrasilerde olduğu gibi esas olanın halk olduğunu unutmadan seçmenle daha iyi bir dialog içinde olmalı ve halkın sorunlarına daha duyarlı davranmalıdır. Seçmenlerin güven kaynağı ve umut kapısı olduklarını unutmamalı ve halka sıcak davranmalı ve yakın durmalıdırlar.

Konuyu insanların duyarlılığına bırakıp ve yapılması gerekenleri yerine getirmezlerse bu yarışta geri kalacaklarını hiç hatırlarından çıkarmamalıdırlar.Netice’de seçimin kaderini belirliyen tek faktör halk olduğuna göre tüm çalışmalarımız halk için ve halka yönelik olmalıdır.

05 Temmuz seçimleri için İstanbul’da ; Avcılar (7) ,Kıraç(2) ,Silivri(1) ,Esenyurt(2) , Hadımköy(2) , Bayrampaşa(2) , Gaziosmanpaşa(4) , Sultangazi(3) , Güneşli(3) , İkitelli(2) , Kağıthane(2) , Küçükçekmece/Sefaköy’de(4) , Kurtköy (1) , ve Soğanlık’ta (1) olmak üzere toplam 36 sandık açılacaktır.

Burada sandık açılsa da oy kullanma hakkına sahip olan kardeşlerimizin üşenmeden tercihen Bulgaristan’a giderek mutlaka oylarını kullanmaları gelecekleri açısından ihmal edilmiyecek derecede çok önemlidir.

Seçimlerin Bulgaristan’a ve soydaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim.Süheyl ÇOBANOĞLU

Rumeli Balkan Federasyonu

Genel Başkanı


1281 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı