• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
KESER DÖNER SAP DÖNER
24/12/2014
KESER DÖNER SAP DÖNER
 
Hükümetin paralelciler dediği Gülen cemaatine (kendi tabirleri ile hizmet hareketine) yönelik operasyonlar "keser döner sap döner gün gelir hesap döner" sözünü hatırlatıyor. Sn.Erdoğan geçmişte "Bu hasret dinsin" diyerek Hoca'yı Türkiye'ye davet ediyorken, araları bozulunca "ne istediler de vermedik" diyor ve "inlerine gireceğiz" diyerek olacakları işaret ediyordu zaten.
 
Geçmişte sahte deliller ve yalancı tanıklarla Ergenekon, Balyoz, Casusluk gibi davalarda Türk Milletine ve onun içinden çıkmış Kahraman Türk Ordusuna kumpas kurdukları Başbakan Yardımcısı tarafından açıklanmıştı. Yüzlerce masum insanı haksız ve hukuksuz bir şekilde yıllarca hapislerde çile çektirdiler. Şimdi hükümetle yolları ayrılıp ta operasyonlar kendilerini hedef alınca, adalet ve hukuk diye feryat ediyorlar.
 
Peki geçmişte askerlere, gazetecilere, akademisyenlere ve birçok günahsız insana yapılan haksızlıklar karşısında "hukuki süreç işliyor, o yüzden acele etmeye gerek yok. Paniğe hiç gerek yok. Bırakın yargı işini yapsın" derken her insan için hukuk ve adaletin olmazsa olmaz olduğunu niçin düşünmediniz?
 
Tuncay Güney adlı bir sahtekarın rehberliğinde uyduruk suçlamalarla operasyonlar yapılıyor, ordumuzun şerefli subayları darbecilikten, faili meçhul cinayetlere kadar akla ziyan bin türlü suçla kamu vicdanında mahkum ediliyordu. Daha soruşturma aşamasında ileri sürülen iddiaları gerçekmiş gibi manşetlere taşınıyordu. Geçmişte illegal örgütlerin işlediği faili meçhul kalmış cinayetler günah keçisi ilan edilen askerimizin üzerine yıkılıyordu. Asit kuyularında yakılan insanlardan bahsediliyor, kışla arazilerindeki toplu mezarların varlığı iddia ediliyor, askerden intikam alma peşinde olan pkk.lılara gizli tanıklık yaptırılıyordu.
 
Dünün kumpasçıları geçmişte yok yere masum insanlar mağdur edilirken neredeyse sevinçten göbek atıyorlardı. "Bir zamanlar cemaatin kumpas kurduğu askerlerin aileleri sokaklarda adalet arıyordu. Şimdi iktidarın hedefindeki cemaatçiler sokaklarda adalet arıyor!.." diye yazmış Sözcü gazetesi haberin başlığında. Boşuna dememişler "alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste" diye, nereden nereye...
 
Yine Sözcü gazetesinde Bekir Coşkun "Bu millet, bu ülkeyi hak etmedi...Bu topraklar, bu tarih, bu miras, bu yurt... Üzerinde yaşayanların sevip koruyamadığı yerdir..." diyor ve "çakal sürülerinin üşüştüğü yaralı bir bizon gibi tasvir ettiği Türkiye'mizin parçalanışını izlemekle" suçluyor herkesi, yazısında...Haklı mı haksız mı, takdirlerinize bırakıyorum.
 
Yaşananlar akla ziyan... Eğer hükümetle cemaat arasında kavga olmasaydı, Erdoğan'ın "ne istediler de vermedik" dediği günlerdeki gibi devam etseydi bugün suçsuzlukları kabul edilen bunca insan halen daha hapislerde sürünüyor olacaktı... Allah'ın sopası yok, ama ilahi adaletin varlığı da bir gerçek.
 
Demokrasisi gelişmiş Batılı bir ülkede hukuk, ırka, etnik kimliğe, dine, mezhebe, yaşam tarzına göre değil yasalarla belirlenmiş evrensel usullere göre şekillenir. Yani keyfi değil, insani, vicdani, ahlaki ve medenidir.
 
Son on yılda hukuka güven çok büyük yara aldı. Uydurma delillerle, hayali suçlarla, kaçma ihtimali olmayan saygın insanları sırf itibarsızlaştırmak amacıyla sabahın köründe TV.lerin ve gazetecilerin rehberliğinde tutuklamak, polis fezlekesini iddianameye dönüştürmek, iddianameyi de mahkeme kararına dönüştürmek adalet duygusunu çok sarstı. Zannedersem bugün Türkiye'nin en yıpranmış kurumu adalet kurumudur. Türkiye'mizin acil olarak adalete, merhamete, vicdana, eşitliğe ve hukukun üstünlüğüne ihtiyacı vardır. Bakıyorum gazetenin birinde tam sayfa "Kanlı Örgüt" başlığının altında bir zamanlar askerlere yaptıkları gibi, Üzeyir Garih, Hablemitoğlu, Danıştay, Hrant Dink suikasları, Rahip Santoro, Behçet Oktay cinayetleri, Zirve yayınevi katliamı dahil akla gelen tüm faili meçhuller Gülen Cemaatine ihale edilmiş. Doğru olup olmadığını sonuçta yargı teşhis edecektir elbette. Ama aynı suçlamaların her dönemde, işine gelmeyen her kişiye karşı kullanılması çok saçma değilmi!!!
 
Sonuçta, kimse devlete ortak olmaya ve organik yapısını bozmaya kalkışmamalı. Osmanlı İmparatorluğunda devletin düzeni iktidar kavgalarıyla sarsılmasın diye yüzyıllar boyunca padişahlar, kardeşlerini ve hatta evlatlarını katlettiler. Bugün de kimse devletin gücünü organik yapı dışında bir başkasıyla paylaşmaz.
 
Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Bşk.V.


1026 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı