• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
ÇAPULCU
22/06/2013
Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesini engellemeye çalışan vatandaşlara gösterilen ağır polis şiddetiyle başladı her şey.Bir anda benzine kibrit çakılmış gibi parlayan insanlar “yetti be”  diyerek sokaklara attı kendini, heyacanı azalsa da günlerdir devam ediyor. İlk başlarda saf bir halk hareketi olarak başlamıştı ama  giderek masumiyetini kaybedip radikal unsurların yönlendirmesiyle  şiddete dönüşmeye ve Sorosvari  bir toplum mühendisliğiyle kaos yaratılmaya çalışıldığı kuşkusu doğdu.Şimdilerde halk daha temkinli, kimse kaos , kargaşa, çatışma ve istikrarsızlık istemiyor. Bu olay , iktidarın uygulamalarına karşı  doğal tepkinin dışa vurumu şeklinde gelişmiş olan ve literatürde  “kendinden doğan mukavemet” olarak adlandırılan tanıma uygun görünüyor.

Her ne kadar  ünlü televizyoncu ve yazar Banu Avar,analizinde Doğu Avrupa’da, Kafkaslar´da  ve Orta Asya’da turuncu devrimlerin mimarlarını  ve Yugoslavya’yı CIA uzmanları ve NED (National Endowment for Democracy) fonlarıyla parçalara ayıran OTPOR/CANVAS gençlik örgütü gibi adresleri işaret ediyorsa da…  Devrimci bir eylemin planlamasında, hiçbir şey ‘kendiliğinden’ değildir! İnsanlar sokaklara dökülüvermiş gibi görünebilir. Ama bu aylar hatta yıllar süren dikkatli bir hazırlığın sonucudur! Belli bir noktaya gelene kadar, grevleri ve büyük kitle yürüyüşlerini örgütleyene kadar geçen süre çok sıkıcıdır. Ama o noktaya vardığınızda her şey birkaç hafta içinde sona ulaşır!’ (Revolution U, Foreign Policy, 16 Şubat 2011)Yine de “Bugüne kadar Türkiye´de yaşanan felaketlerde gıkı çıkmayan, Türk milletine olan düşmanca tavırları aşikar Uluslararası Af Örgütü ve benzer kurumların Gezi Park olaylarında kararlar yayınlaması, AB ve ABD siyasilerinin açıklamaları hayra alamet değildir. Uyarmak görevimizdir! Diyor Banu hanım, dikkate almakta fayda var.

Bu görüşün kaynağında  ise daima hoşnutsuzlukların istismarı yatar. Hoşnutsuzlukların neler olduğunu Ruhat Mengi  şöyle özetlemiş  ; “telefonla konuşmanın bile korku haline getirilmesinin, bir parkta iki gencin yan yana oturmasına dahi laf edilmesinin.. Metroda bile “ahlaki davranın” şeklindeki saygısız uyarıların, üniversite öğrencilerinin, işçinin her protestosuna polis şiddetiyle karşılık verilmesi ve arkasından gelen hakaretlerin.. Polisin halka karşı acımasız şiddetle saldırmasına hoşgörü gösterilmesinin, medyadan yargıya kadar ele geçirme hevesi ve baskılarının, kaç çocuk sahibi olmaktan başlayıp “kadınların nasıl doğum yapması gerektiğine” varan baskıların…Yıllardır bir suç bulunamamasına rağmen cezaevlerinde tutsak edilmiş yüzlerce masum insana karşı duyarsızlığın, tüm hukuksuzluk ve haksızlıkların… Toplumun milli değerlerine; bayrağından Ata’sına, milli bayramlarına kadar “değersizleştirme” çabalarının, hatta Diyanet İşleri Başkanı’nın “illerin dindarlığı hakkında karar verme yetkisi olduğunu sanmasının”  birikiminden doğan dev bir toplum hareketine dönüştü diyor yazısında… İkiz yasalar- Vakıflar Yasası- AB Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, Birleşik Belediyeler Yasası, Kalkınma Ajansları ve daha niceleri…2.Oslo görüşmeleri  yetmemiş,  skandal gibi Habur’da yaşananlar… “Sizinle savaşanlar şimdi içeride, kanunu sizin için değiştirdik” diyen Mit müsteşarı…İki ayyaş denilerek isim vermeden hakaret edilmesi vs.vs.

Yıllardır halkın, iki paket makarna ve bir torba kömüre “oy”unu sattığını söylüyordu herkes.Gerçekten de insanların seçim öncesi  tavırlarıyla alakasız  sonuçlar çıkıyordu.Demek ki herkes işine geldiği gibi ve çıkarına göre davranıyordu. Halkın önemli ve milli konularda dahi tepkisizliği ve duyarsızlığı bir çok insanda  umutsuzluğa yol açmış ve güven duygusunu yitirmişken beklenmedik bir anda  karşılaşılan bu durum çok enteresan oldu. Kendine güven kazandı Türk toplumu, deniliyor şimdilerde.Demek ki gençlik zannedildiği gibi değilmiş.

Sn.Cumhurbaşkanı ve Başbakan Yardımcısının ve hatta İstanbul Belediye Başkanının ılımlı açıklamalarına rağmen Başbakanın uzlaşmaz ve buyurgan tarzı toplumda gerilime neden oluyor.Belki bu da siyaseten bir yöntemdir ama toplumu bu kadar germeye gerek varmı? Radikal unsurlar hariç eyleme katılanların sade vatandaş olduğu apaçık ortada. Gezi eylemcilerinin ağırlığı 15-25 yaş arası olmasına rağmen 60 yaş üstünde olanlar dahi sokaklarda. Ya da ellerinde tencere tava bütün gece pencerelerde.Bunlara çapulcu olarak tanımlamak ne kadar gerçekçi? Zaten yeterince ayrışma noktamız varken  yüzde elliyi zor tutuyoruz diyerek yeni bir kamplaşma yaratmak ve yeni nefret tohumları ekmek ne derece doğru? Yıllardır süren pkk terörü yetmedi şimdi de kitleleri birbirinemi kırdıracağız.İzmir’de polisin yanında (sivil polis olduğu ifade edilen) elleri sopalı bazı sivillerin vatandaş dövmesi akla yandaş-polis dayanışmasını getirmesi bile korkunçken, yapılan açıklamalar yatıştırıcı, kucaklayıcı ve itidalli olsa daha iyi olmazmı!!! Çapulcu deseniz de sokağa dökülen bu halk neticede bizim insanımız.pkk’lı katil sürüsüne bile gösterilen hoşgörüyü esirgemesek!!!   Başbakan Erdoğan kazandığı seçim  sonrasında yaptığı konuşmalarda “farklı tercihleri demokrasinin devamı olarak görüyoruz , özgürlükler daha çok ilerleyecek,herkes kendini daha rahat ifade edecektir” diyordu, fikirlerinde değişiklik olmamıştır herhalde.Bence her kesim için işi tadında bırakmak zamanı geldi.Cumhuriyetimizin 100.ncü yılına giden yolda bekleyen devasa projeler var.

Şimdi devir, herkesin ötekine saygılı olduğu, demokrasisiyle, ekonomisiyle, kültürüyle büyük önder ATATÜRK’ün yolunda daha müreffeh ve kalkınmış örnek bir Türkiye’nin inşasında elele, gönül gönüle olma zamanı.Çapulcusuyla, yandaşıyla kozlar sandıkta paylaşılmalı…

                                               Süheyl ÇOBANOĞLU

                                               Rubasam Bşk.V.

                                               www.rubasam.com1134 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı