• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
HOCALI
05/03/2014
HOCALI

Bakanların ve Başbakanın oğlunun karıştığı iddia edilen 17 Aralık Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet skandalının ardından Türk televizyonlarında son günlerin en popüler dizisi haline gelen yasal ve gayriyasal dinleme kayıtlarıyla yatıp kalkıyoruz. Gerçekti, montajdı tartışmaları hükümet ve muhalefetin olduğu gibi yazılı ve görsel medyanın en ağırlıklı konusu. Kimisi maşallah ses kayıtlarının gerçek olmadığını hisleriyle teşhis edecek kadar çok yetenekli!!! Başbakan, en iyi savunma taarruzdur prensibiyle devamlı saldırıda. "Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış" atasözü size bir çağrışım yapıyormu??? Ana muhalefet partisi CHP'ye vurabilmek için bugünkü parti yetkililerinin ne ilgisi varsa ikide bir 1930'lardan 1960'lardan belge çıkarıp duruyor. Sonunun hayırlı olması temennisiyle biz de izliyoruz...

Bu hengamede gözden kaçan 1992 yılının 26 Şubatında Azerbaycan Dağlık Karabağ Bölgesinde yer alan Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından yapılan bir soykırımın yıldönümünü hatırlatmak isterim. Sosyal paylaşım sitesi Facebookta rahmetli Muhsin yazıcıoğlu'na atfen yer alan bir sözde "madem hepiniz Ermenisiniz, Azerbaycanda yaptığınız soykırımın hesabını verin" diyordu. Ermeni sorunu deyince, magazin düzeyindeki bilgi kırıntılarıyla şekillenen entelektüel kimliğimiz aşağılık kompleksi depreşir, Nobelli yazarımız gibi gerçekten de suç işledik zanneder. Çünkü okumaz, araştırmaz ve bilmez. Yabancı kaynaklı maksatlı yayınlar ve içimizden olup kimlik sorunu olanlar kara propagandaya alet olabilmektedir.

Tekrar tekrar söylüyorum, Türk Milleti, Osmanlı Devleti döneminde ve başka bir süreçte asla ve asla böyle bir şey yapmamıştır. Bu iş Osmanlı İmparatorluğunu parçalayıp yıkmak için İngilizlerin sinsi bir oyunu olarak ortaya çıkmıştır. Aksine tarih boyunca Türklere ve Müslümanlara karşı sinsi veya açık olarak sürekli katliamlar, etnik temizlikler, soya dönüş adı altında kimliksizleştirmeler ve soykırım yapılmıştır. Herkesten ricam tarihimizi öğrenin ve saçma sapan suçlamalara prim vermeyin.

Türklerin Batıya ilerleyişlerini durduramayan Avrupalılar, özellikle Papalık öncülüğünde Türkleri Avrupa'dan başlayarak, Balkanlar'dan ve Anadolu'dan çıkarmak için nesiller boyu süren birçok plan ve çalışma yaptılar. Bir çok benzerinin yanında, 1829 Mora isyanı, 1877-1878 Rus savaşı ve 19112-1913 Balkan Savaşı Batılı tarihçilerin de kabul ettiği birer soykırım örneğidir. Yakın dönemde Bulgaristan Türklerine yapılan isim değiştirme ve zorunlu göç kampanyaları, Sırpların 200 bin Bosna'lı Müslümanı "tek bir Türk kalmayıncaya kadar hepsini öldürün" emrini vererek katletmeleri, aynısını Kosova'da tekrar etmeleri unutulmaz örneklerdir. ABD'li Prof.Justin Mc.Carthy'nin "Ölüm ve Sürgün" adlı eserinde yer alan "1821 ile 1922 yılları arasında Müslümanların yaklaşık 5.5 milyonu kimi savaşlarda açlıktan ve hastalıktan canını yitirerek ölmüş, 5 milyondan fazlası ise ülkelerinden sürülüp atılmıştır" tesbiti gerçek bir soykırım değil de nedir?

Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti´nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan´a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Alın size gerçek soykırım. Bilerek, istiyerek planlı ve programlı olarak,bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70´den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Ermenistan cumhurbaşkanı ve savaş süresinde Karabağ´da Ermeni güçlerine kumandanlık yapmış Serj Sarkisyan´ın İngiliz araştırmacısı ve yazarı Thomas De Waal´a söylediklerine göre: Hocalıdan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermenilerin sivil topluma karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu (stereotipi) kırmayı başardık. Ve olay işte bu.

Evet eli kanlı Sarkisyan'ın dediği gibi olay bu... Su uyur düşman uyumaz, lütfen unutmayın ve unutturmayın. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minetle anıyorum.

Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Bşk.V.
www.rubasam.org.


1182 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı