• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
CEBEL
31/05/2013

Kelime anlamıyla; “dağ , sahipsiz boş toprak, ekime elverişli olmayan yer” anlamlarına gelen CEBEL, Bulgaristan Türkleri için, 1989 yılında hürriyet meşalesinin ilk kıvılcımlarının çakıldığı Kırcaali’nin güneyinde küçük bir kasabanın adıdır. Hafızalardan kolay kolay silinmiyecek simgesel bir anlamı olan kasaba, her yıl  19.Mayıs günü geçmiş acıların anıldığı çeşitli etkinliklere  evsahipliği yapıyor. Küçük bir kasaba olan Cebel, Bulgaristan’da totalitarizmin çöküşü sürecine ve demokrasi  tarihine adını büyük harflerle yazdırmış ve tarihte unutulmaz bir yer almıştır.

19 Mayıs’ta Türkiye Cumhuriyeti´nde Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlanırken, Bulgaristan  Kırcaali ilinin Cebel Belediyesi de her yıl yurtiçi ve yurtdışından gelen binlerce insanı ağırlıyor. Bu iki bayramın bir günde kutlanması bir rastlantı olsa da, ikisi de çok anlamlı birer olayın başlangıcını teşkil ediyor.Birincisiyle, 1919 yılında Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir grup silah arkadaşıyla Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşının ilk adımıdır.Sonucunda Türk Milleti bağımsızlığını kazanmış ve yıkılan Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine modern Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) kurulmuştur.İkincisi de; Bulgaristan’da totaliter komünist rejimin baskıları çerçevesinde Türklere yönelik zorla  isim değiştirme kampanyaları  ve işkenceler sonucu bu küçük kasabadaki Türklerin tepkilerini sokağa döktükleri gündür.

Bulgaristan’da  O gün, Cebel ve etraf köy halkı, silah ve sopa gücüyle alınan adlarının iade edilmesi ve özgürce yaşamak amacıyla kasaba meydanını doldurdular. Sloganlar atarak rejimden özgürlüklerini istediler. Komünist Yönetiminin tepkisi sert oldu, katılımcılar öldüresiye dövüldü, hapsedildi ve işkence gördü.Fakat özgürlük ateşi yanmıştı bir kere söndürmek mümkün olmayacaktı. Cebel’lilerden örnek ve ilham alan başka yörelerde benzer etkinliklere kalkışan halk komünizmin çöküşünü tamamladı. En nihayet 10 Kasım 1989’da komünist sistem  tarihin çöplüğünde yerini aldı.

19 Mayıs Cebel olayları, Bulgaristan’da totaliter rejimin devrilmesi ve demokrasinin galibiyeti ile ilgili gerçekleştirilen tüm etkinliklerin arasında çok özel yer almaktadır. Komünist sisteminin kendilerine karşı uyguladığı soykırıma bir tepki olarak başlamışlar ise de, onlar, siyasi boyutları ile tüm sistemin derinden sarsılmasına neden oldu.

                Yıllardır süren baskı ve zulümden bıkan halkta Devlet yönetimine karşı genel hoşnutsuzluk ve derin bir nefret oluşmuş , ülkenin genelinde demokrasinin yeşermesi için gerekli zemini yaratmıştı.Halk,  insanca bir yaşam talep ediyordu.Bulgaristan Türkleri, komünizm döneminde uygulanan baskıcı politikalara karşı sergiledikleri cesur ve onurlu mücadeleyle, Bulgaristan’ın demokrasiye geçişine de önemli katkılarda bulunmuşlardır.

24 yıl önce Cebel’de yakılan hürriyet ve insan hakları meşalesiyle  tüm Bulgaristan’ı aydınlatan ve bu uğurda emek veren, öncülük eden, eza ve cefa çeken, işkence gören kardeşlerimizi saygıyla anıyorum.Allah bu insanlara bir daha bu acıları göstermesin.

                                                                                             Süheyl ÇOBANOĞLU

                                                                                              RUBASAM Bşk.V.

                                                                                              www.rubasam.com1999 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı