• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
Bulgaristan 2013 Seçimleri-1
27/04/2013
Resmi kayıtlara göre 747.00 Türk’ün yaşadığı Balkanlardaki sınır komşumuz Bulgaristan’da 12.Mayıs.2013 tarihinde yapılacak ve 48 siyasi parti ile 7 koalisyonun katılacağıseçimler önemli bir süreci içeriyor. Boyko Borisov hükümetinin 20 Şubat’ta istifa etmesi üzerine parlamentoyu fesheden Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, erken seçime yönlendirmişti. Genel seçimler için geri sayım sürerken yurt dışında yaşayan vatandaşların, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 56 ülkede, 227 merkezde oy kullanabilecekleri açıklandı.Bulgaristan Dişişleri Bakanlığı sözcüsü Yaprakov’un açıklamasına göre Türkiye’de86 yerde sandık kurulabileceği, konu ile ilgili son kararın Merkez Seçim Komisyonu’na (ZİK) ait olacağını belirtildi.

Bilindiği gibi çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH(DPS) Hak ve Özgürlükler Hareketi 23 senedir Bulgaristan siyasi hayatında azınlıkların temsiliyeti bakımından önemli bir rol üstlenmiş durumda.Geçen dönemlerde koalisyon ortağı olarak hükümette de yer alan HÖH’ün milletvekili sayısını sürekli arttırarak halen 37 milletvekiliyle parlamentoda yer alması siyasi rakipleriyle Türk düşmanı ırkçı çevreleri bir hayli rahatsız etmekteydi.

1989 sonrası Bulgaristan’da yaklaşık 160 siyasi parti kurulmuştur. Bunlardan dört tanesi Türk kökenlidir: Hak ve Özgürlükler Hareketi, Demokratik Gelişim Hareketi, Demokratik Adalet Partisi ve Türk Demokrat Partisi. HÖH’ün dışındakiler siyaseten pek varlık gösterememişlerdi.Bunların dışında Aralık 2012 tarihinde yeni kurulan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi, HÖH(DPS)’nin yakaladığı siyasi başarıya ortak olmayı amaçlamaktaysa da halktan pek fazla itibar göreceği düşünülmemektedir.

HÖH’e oy veren seçmenler yeni kurulan HŞHP’nin oylarını bölmekten ve milletvekili sayısını düşürmekten başka bir işe yaramayacağını düşünmektedir.HŞHP’nin kurucuları da parlamentoya giden yolu Ankara koridorlarında aramakta olup, oradan aldıkları destekle Türkiye’de dernekleri gezmeye başlamışlardır.Fakat görüştüğümüz oy kullanma hakkına sahip bir çok soydaşımız oynanan oyunun farkında olduğunu belirterek bizi bölmeyemi geldiniz demişlerdir. Yıllardır Bulgaristan’da azınlık olmanın eziyetini çekmiş, asimilasyon politikalarına, sürgünlere ve isim değiştirme kampanyalarına, işkencelere hedef olmuş Bulgaristan Türklüğü, aşırı milliyetçi, ırkçı ve antisemitist ATAKA’nın , “Bulgaristan Ulusal Kurtuluş Cephesi” NFSB Partisi ve benzerleri gibi partilerin uğraşıp ta yapamadığını kendi elimizle yapılmasına müsaade etmeyeceğiz demektedirler.Bugünlere çok zor şartlar altında geldiklerini söyleyen soydaşlarımız, madem bu yanlışlar vardı 20 senedir niye karşı çıkmadın demektedirler.Kasım Dal ve ekibini kınadıklarını, 20 senedir bu partide siyaset yapıp milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı olan bir kişinin bugün parti kurarak oyları bölmeye çalışmasını doğru bulmamaktadırlar.“Dereyi geçerken at değiştirilmez”atasözünden aldıkları ilhamla tam seçim arefesinde parti kurup bana oy verin demenin yanlış olduğunu, mevcut 37 milletvekili sayısının yarıya inmesine sebep olacağı değerlendirilmektedirler.

1990 yılının 10 ve 17 Haziran tarihlerinde yapılan iki turlu genel seçimlerde, HÖH, o tarihte 400 sandalyeli Bulgar Parlamentosuna 23 milletvekili sokmayı başardı. 13 Ekim 1991´de yapılan genel seçimlerde, HÖH, sandalye sayısını 24’e yükseltti. Daha sonra yapılan yerel seçimlerde ise 27 belediye ve 653 muhtarlık kazandı.

18 Aralık 1994´teki genel seçimlere üç Türk partisi katıldı. Bu seçimlerde HÖH, 160 bine yakın oy kaybetti ve toplam oyların sadece % 5,44’ünü elde edebildi. Böylece her üç parti birlikte toplam 320 bin oy almış oldu. Seçimleri ise Bulgar Sosyalist Partisi kazandı

9 Nisan 1997´deki erken genel seçimleri Demokratik Güçler Birliği kazandı. Bu seçimlerde HÖH, toplam Türk oylarının % 52’sini almayı başarabildi.

17 Haziran 2001´de Bulgaristan genel seçimleri eski Kral II. Simeon’un ve yeni partisi II. Simeon Milli Hareketi´nin ezici zaferi ile sonuçlandı. 21 sandalye kazanan HÖH, II. Simeon Milli Hareketiyle koalisyon yaparak iktidar ortağı oldu.

25 Haziran 2005´te yapılan genel seçimlerdeSosyalist Parti toplam oyların %31’i ile 82 sandalye kazandı, iktidardaki II. Simeon Milli Hareketi oyların %20’sini alarak (53 sandalye) ile ikinci, HÖH ise %13 (34 sandalye) ile üçüncü oldu. Bu üç parti koalisyon hükümeti kurdu. Yeni hükümette HÖH üç bakanlık aldı: Başbakan Yardımcısı ve Doğal Afetler Bakanı Emel Ethem, Çevre Bakanı Cevdet Çakırov ve Tarım Bakanı Nihat Kabil.

1 Ocak 2007 tarihi itibariyle Bulgaristanın Avrupa birliğine (AB) tam üye olduktan sonra 20 Mayıs 2007 tarihinde AB parlamentosunda Bulgaristanı temsil edecek AB parlamento seçimleri yapılmış ve HÖH, %20,26 oyla üçüncü parti olarak 4 milletvekili çıkarmıştır (4 milletvekilinden 2´si Türktür; Filiz Hüsmenova ve Metin Kazak).

5 Temmuz 2009 tarihinde yapılan Bulgaristan parlamento seçimlerinde HÖH, 610 bin 808 oyla (yüzde 14,48) üçüncü sırada seçimi tamamlamış ve 38 milletvekiliyle Bulgar meclisine girmişlerdir.(Sonradan bir milletvekili düşürüldü)

Yukarda belirttiğimiz gibi 23 senedir sürekli oylarını ve meclisteki sandalye sayısını arttıran HÖH(DPS)’nin meclisteki varlığından fanatik Bulgar grupların, ırkçıların ve Türk karşıtlarının rahatsız olduğu bilinen bir gerçekti.Bu siyasi gücü etkisizleştirebilmek ve minimize etmek için en etkili ve geçerli bir yöntem olarak “böl parçala ve yoket” prensibi harekete geçirilmişse de Bulgaristan Türklüğü ve HÖH’e gönül veren diğer azınlıklar perde arkasındaki asıl maksadı gördüklerinden bu tuzağa düşmiyeceklerini belirtmektedirler.

Süheyl ÇOBANOĞLU

RUBASAM Bşk.V.

www.rubasam.com1591 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı