• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
ÇUVAL
06/07/2014
ÇUVAL

ABD'nin 2003'te Irak'ı işgaliyle uygulanmaya başlayan Büyük Ortadoğu Projesi, Irak ve Suriye'de etnik ve mezhep temelli bir savaşa sebep olurken, diğer bölge ülkelerinde de siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda sarsmaktadır.


ABD´nin en önemli milli bayramı olan (Bağımsızlık Günü - Independence Day) 04 Temmuz 2003 tarihinde "Türklerin Kerkük Valisi'ni öldürmeyi planladıkları" iddiasıyla Kuzey Irak´ın Süleymaniye kentinde görevli olan 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun ve Türkmen mihmandarlarının Irak´taki Amerikan işgal kuvvetleri askerleri tarafından başlarına çuval geçirilmek suretiyle götürülüp 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekilmeleri üzerinden 11 sene geçti.


Bu tarihin seçilmiş olması, günün Cuma´ye denk gelmesi, bu şartlarda konuyu süratle ve diplomatik tarzda çözüme kavuşturabilecek yetkili Amerikan makamlarına ulaşmanın uzun sürmesi ve Türk askerlerinin bu yüzden 60 saat gözaltında bekletilmeleri, Amerikan askerlerince küçük düşürücü kasıtlı hareketlere başvurulmuş olması, "Çuval hadisesi"nın bir provokasyon olduğu görüşlerinin dile getirilmesine sebebiyet vermiştir.(1)


Daha önce, 22 Nisan 2003 günü, Erbil'deki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı'nda görev yapan Türk askerleri, "Türkiye'den gelen bir insani yardım konvoyuna eskortluk etmek üzere" gittikleri Kerkük'te gözaltına alınmış, ertesi gün de Amerikan askerî personeli eşliğinde Türkiye'ye gönderilerek, Irak'tan sınırdışı edilmişlerdi. Bu nedenle baskının yerel bir askerî densizlikten ziyade, "ABD devlet politikasının parçası" olduğuna dair oluşan kuşkular halen geçerliliğini sürdürmektedir.


Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Baki İlkin'e göre, ABD askerleri, 4 temmuz günü KYB (Kürdistan Yurtsever Birliği) peşmergelerinin eşliğinde, toplam kırk araçlık bir konvoyla Süleymaniye'ye doğru yola çıkmışlar. Saat 14:30 civarında, 150 ABD askeri, tesiste arama yapmak üzere Süleymaniye'deki Türk Özel Kuvvetler Karargâhı'na gelmişler. Bir görgü tanığı, binanın arandığını, Türk bayrağının yırtılarak indirildiğini ve Türk Özel Kuvvet mensuplarının kelepçelenerek götürüldüğünü belirtmiş. İlkin, Kerkük-Süleymaniye bölgesinde bazı şahısların "Kerkük bugün kurtarıldı" dediği haberleşmelerin tespit edildiğini de kaydetmiş.(Not..:14 yıl sonra İslamcı terör örgütü IŞİD'in operasyonları gerekçesiyle Kerkük, Barzani peşmergeleri tarafından işgal edilmiştir.)


Baskının sebebi olarak, Irak´ın işgalinin ardından 10 Nisan 2003 tarihinde Kerkük, 11 Nisan 2003 tarihinde de Musul´da tapu kayıtlarının tutulduğu devlet dairelerinin kürt peşmergelerce basılarak büyük ölçüde Türkmenlere ait olan kayıtların yakılması öncesinde bu kayıtların Süleymaniye´deki Türk özel kuvvet mensuplarınca kopyalanarak Türkiye´ye gönderildiği, baskının asıl nedeninin bu olduğu iddia edilmiştir.(2)


04.07.1948'de imzalanan Türkiye- Amerika Birleşik Devletleri İktisadi İşbirliği Anlaşmasından 55 sene sonra stratejik işbirliği yaptığımız, sözde dost ve müttefik bir ülkenin yaptığı bu küstahlık iki ülke arasında deri bir yara açmış, yarım yüzyılı aşkın müttefiklik tarihinde ABD ile Türkiye arasında yaşanan en büyük kriz olarak tarihe geçmiştir.


Zihinlerimizde "ABD'nin Türk askerlerinin başına çuval geçirmesi" olarak yerleşen TSK'yı itibarszılaştırma olayı, bazı gelişmelerin de habercisiydi aslında. Sonraki yıllarda Türk Ordusuna kurulan kumpasla zirve yapmış, Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere yüzlerce general, subay ve astsubay ve hatta sivil memur, sahte deliller ve gerçek teröristten bozma gizli tanık ifadeleriyle suçsuz yere hapislerde çürütülmüştür. Böylece Cumhuriyet tarihimizde görülmedik bir hukuksuzluk ve adaletsizlik yapılmış, insan hakları çiğnenmiş, özgürlükleri ellerinden alınarak Atatürkçü, Laik, Cumhuriyetçi askerlerimiz, etkisizleştirilmiştir. Türk insanı abondone olmuş boksör gibi gelişmeleri izlerken, peygamber ocağı olarak gördüğü ve anketlerde daima en güvenilir kurum olarak nitelediği Ordusuyla ilgili iddialar karşısında şaşkındı. Bir kısım medyanın çabasıyla yürütülen algı operasyonu amacına ulaşırken, Türk milleti kendi değerlerine yapılan saldırıları algılamakta güçlük çekmekte ve kuşkuya düşmekteydi. Bu arada yıkıcı ve bölücüler kendi amaçlarına ulaşma yolunda çok önemli mesafeler almış, kimliği tartışılır hale gelmiştir.


Atatürk´ün 31 Temmuz 1920´de Afyonkarahisar Kolordu Karargahı´nı teftişi sırasında subaylara hitaben yaptığı konuşmada; "milletimizi istiklalden mahrum etmek için tabii olarak evvela onu ordudan mahrum etme çarelerine tevessül(girişim) ettiler. Askerlik izzetinefsini ifnaya(Yok etme) gayret ettiler. Bir taraftan da müdafaasız, ordusuz bıraktıklarını zannettikleri milletin de izzetinefsine her türlü hukuk ve mukaddesatına taarruzla milleti zillette(hor görülme), inkıyada(boyun eğme-teslim olma) alıştırmak planını takip ettiler. Orduyu imha(yok etme) etmek için mutlaka zabitini(subaylarını) mahvetmek, zelil etmek(hor görmek) lazımdır. Bunu da teşebbüs ettiler. Bundan sonra milleti koyun sürüsü gibi boğazlamakta mevani(engel) ve müşkilat(zorluk) kalmaz."


1920'de bugünleri öngörebilen ATATÜRK gibi lidere sahip olmamıza rağmen bugünkü şaşkınlığı neyle izah edebiliriz bilemiyorum.


Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Bşk.V.

 

KAYNAK.........:
(1) Wikipedia
(2) www.takvim.com.tr/Siyaset/2010/11/27/cuvaldan_tapu_cikti

 1868 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı