• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
20. Yüzyılın Son Cehennemi Srebrenitsa
02/04/2013
Yakın tarihin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden Bosna Savaşı(1992-1995) esnasında 200.000 kadar Bosnalı sistematik bir soykırıma tabi tutulmuşur.Bugüne kadar yüzlerce toplu mezarda katliam mağduru binlerce kurbana ulaşıldı.

Bu acımasız savaş sürerken 11 Temmuz 1995'te Sırpların sivil ve silahsız Bosna'lı Müslümanları Hollandalı askerlerin gözü önünde vahşice katletmesi insanlık tarihinin gördüğü en utanç verici ve yüz karası soykırım olaylarından biridir.
Srebrenitsa'da yaşananlar 1844'te İlija Graşanin ile başlıyan , İkinci Dünya Savaşında Draja Mihailoviç'le süren ve kimi zaman "Türkleşenlerden arındırma politikası" kimi zaman da "Nerede bir Sırp varsa orası Sırplarındır" solaganıyla devam ettirilen "etnik arındırma süreçleri "nin (1) bir sonucuydu. Srebrenitsa'ya giren Sırp güçleri 2.nci Dünya savaşından sonra en büyük etnik kıyımı gerçekleştirmiştir. Sırp Ordusunun silahsız-savunmasız sivil Bosnalı Müslümanlara karşı 1992-1995 yılları arasında sürdürdüğü bu adaletsiz ve kirli dram yaklaşık 350.000 insanın hayatına malomuştur. Sorumlu olduğu bölgedeki sivilleri korumakla yükümlü Hollanda Askerlerinin de kendi elleriyle Sırp Ordusuna teslim ettiği Sivil ve Silahsız insanların vebali üzerlerinde kalmıştır.

1993'te Birleşmiş Milletler tarafından Zepa ve Goradze ile birlikte "güvenli bölge" ilan edilen ve Birleşmiş Milletler koruması altında bulunan Srebrenitsa , iç savaş nedeniyle Sırp katillerden kaçan sivil Müslüman Bosnalıların sığındığı yer olmuştu.
Katliamdan yaklaşık bir ay önce ABD istihbaratının katliam planından haberi olmasına rağmen önemsenmemişti. Üç yıldır süren savaşın sonuna doğru gelindiğini ve Bosnalı Müslüman Savaşçıların bir çok cephede zafer kazanmaya başladığını gören Sırplar , stratejik açıdan önemli gördükleri Gorazde ve Srebrenitsa'yı ele geçirmek için tüm güçleri ile yüklenerek Srebrenitsa'yı kuşattılar.Şehir Birleşmiş Milletler tarafından "güvenli bölge" ilan edilen altı Boşnak kentinden biriydi.Fransız General Jacques Morillon "BM sizi koruyacak, asla terketmiyecektir". güvencesi veriyordu.Bölge Hollandalı askerlerin korumasına verilmiş ve sorumlulukları altındaki Bosnalı Müslümanların ellerinde kalan son güvenceleri olan silahlarını toplamışlardı. Boşnaklar tamamen savunmasız ve çaresiz kalmışlardı.

Siyasi Lider Radovan Karadziç'in Mart 1995'te "Zepa ve Srebrenitsa'nın dış dünyadan tamamen koparılması" emriyle yardım konvoylarının ulaşılması engellendi.Yine Karadziç'in "hepsinin öldürülmesi gerekiyor" talimatı üzerine Sırplar kasabayı ele geçirmek amacıyla 09 Temmuz'da operasyona başladılar ve BM.Barış gücündeki Hollandalı askerlerin gözetleme mevzilerine saldırarak 30 kadar Hollanda askerini rehin aldılar. Ertesi gün Sırp Ordusu Srebrenitsayı top ateşine tuttu. Holanda askerleri , Sırplara geri çekilmezlerse Nato'nun hava saldırısı düzenliyeceğini bildirdi. Sırpların geri adım atmaması üzerine Nato savaş uçakları Sırp mevzilerine bir iki bomba attılar. Fakat Sırp Genelkurmay Başkanı Ratko Mladiç rehin Hollanda askerlerinin öldürüleceği tehdidiyle onları engelledi. 11 Temmuz 1995'te Sırplar Srebrenitsa'ya girdiler. O gün 15 bin kadar sivil Boşnak dağlara kaçtı. Bunların bir çoğu topçu ateşi ve keskin nişancılar tarafından öldürüldü. Ayrıca kaçarken Arkan'ın Sırp Paramiliterleri tarafından yakalananlar da acımasızca öldürüldüler. Bunlardan çok azı dağları aşıp Tuzla'ya ulaşabildiler.
Şehri terkedemeyip Potoçori'deki Hollanda üssüne sığınan 20.000 civarındaki Bosnalı Müslüman da Sırpların eline düştü.16 ile 70 yaş arasındaki bütün erkekleri "savaş suçlusu sanıkları sorguya çekmek" bahanesiyle güya kendilerini koruyacak olan Hollandalı askerlerin gözleri önünde ayırmaya başladılar. 60 kadar otobüs ve kamyona doldurulan erkeklere esir değişimi için Tuzla'ya götürülecekleri söylenmişti. İki gün süren bu katliamın ardından kendilerine hiç bir şey yapılamıyacağı garantisi verilen bu insanlardan hiç biri kurtulamadı.

Sırp general Ratko Miladiç, 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırp televizyonuna çıkarak "Türklerden intikam almanın vaktinin geldiğini ve Srebrenitsa kentini Sırplara hediye ettiğini " açıkladı. (2)

Bu hayasızca katliam uluslararası camianın en üyük ayıplarından biridir.
20.nci yüzyılın sonunda yaşadığımız bu soykırımda şehit edilen tüm Bosna'lı kardeşlerimizi rahmetle anıyorum.Allah rahmet eylesin.

1995'te Boşnaklara yönelik katliamın soykırım tanımın şartlarını taşımasına rağmen Uluslararası Lahey Adalet Divanı Sırbistan'ı Srebrenitsa katliamından direk sorumlu tutmadı. Malesef doğrudan sorumlu olmak veya soykırıma iştirak etmek suçlarından akladı. Sadece bu soykırımın yapılmasını önleyememekten sorumlu olduğuna karar verdi !!!

Hollanda hükümeti de yıllar sonra korumalarına teslim edilmiş silahsız-sivil ve masum insanları Sırplara teslim ederek katledilmesine seyirci kalan askerlerini madalya ile ödüllendirdi !!!

İşte samimiyetsizlik , iki yüzlülük ve çifte standart...
Bunların insanlık adına konuşmaya ve başkalarına kriter dayatmaya hakkı var mı? Utanmadan gerçekte var olmayan Ermeni Soykırımı diye bas bas bağırıp , bizi suçlamaya hakkı varmı ?

Lütfen unutmayalım son iki yüzyıldır Balkanlarda , Kafkaslarda , Ortadoğuda ve Orta Asya'da Müslümanlara ve Türklere soykırım yapılmaktadır.Bunun hesabı ilgili ve yetkili makamlar tarafından mutlaka sorulmalıdır.

Süheyl ÇOBANOĞLU
Rumeli Balkan Federasyonu
Genel Başkanı

Kaynakça..........:
(1) Murat Yılmaz...(**
(2) " " " "


1369 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı