• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Süheyl ÇOBANOĞLU
suheylc@yahoo.com
YUNAN YAYILMASI-1
22/11/2014
YUNAN YAYILMASI-1

Bağımsızlığını Avrupalı büyük güçler sayesinde elde eden ve Megali İdea paralelinde yayılmacı politikalar izleyen Yunanistan, elindeki topraklarla yetinmeyerek kuruluşundan itibaren topraklarını (üç) katına çıkarmıştır. Bu sırada büyük devletler, yayılmacı Yunanistan´a müdahale etme gereği duymamışlar, aksine topraklarını genişletme konusunda Yunanistan´a yardımcı olmuşlardır. Balkan Savaşları, I.Dünya Savaşı ve sonrasında yaşanan Türk İstiklal Savaşı Yunanistan için topraklarını genişletmek adına büyük fırsatlar doğurmuştur. 

Bu savaşlar sırasında hem gayrimüslimlere hem de Türklere yönelik mezalim uygulayan Yunanistan, Balkanlarda ve Anadolu´da sayısız katliamlar gerçekleştirmiştir. Bu mezalimler sonucunda Batılı devletlerden tepki almayan Yunanistan, daha da ileriye giderek, bünyesindeki gayrimüslim ve Türk azınlığa baskıcı politikalar dayatmaya başlamıştır. Lozan Antlaşması ve diğer uluslararası antlaşmaları hiçe sayan tavrıyla azınlıkları asimile eden Yunanistan, özellikle Batı Trakyalı Türk azınlığa karşı yıllardır ikinci sınıf insan muamelesi yapmaktadır.

1981 yılından beri AB´ ye tam üye olan Yunanistan´da Batı Trakya Türkleri, siyasi haklardan, eğitim haklarına, bazı temel vatandaşlık haklarından, iktisadi alana kadar çoğu haklardan mahrum bırakılmışlardır.

Yunanistan 1830'da kuruluşundan itibaren her fırsatta Türkler aleyhine sınırlarını genişletirken, Dünya kamuoyuna Türkiye'nin kendisini tehdit ettiği propagandasını yapmaya devam etmiştir. Bu çelişkili tutumuna rağmen hedeflerine adım adım ulaşması özel bir dikkatle incelenmelidir. Türkiye'nin kendisini tehdit ettiği iddiasına rağmen, her zaman Türkiye'nin aleyhine topraklarını büyüten hep Yunanistan olmuş ve yüzölçümünü % 278 oranında büyütmüştür. 

Ayrıca dikkat çeken bir husus ta, Yunanistan'ın bu yayılmacı faaliyetlerini ve büyümesini, hiçbir askeri başarı elde etmeden, İngiltere ve Rusya başta olmak üzere Batılı devletlerin desteği ile barış anlaşmaları esnasında sağlamış olmasıdır. (DEVAM EDECEK)

Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Bşk.V.


668 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN OLMAK ZOR - 08/03/2016
KADIN OLMAK ZOR
Al Sana Soykırım - 01/03/2016
Al Sana Soykırım
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz - 29/01/2016
6-7 Eylül'ü biliriz de 29 OCAK'ı Neden Bilmeyiz
KOPMAYACAĞIZ - 26/01/2016
KOPMAYACAĞIZ
İSLAMI KUŞATAN FİTNE - 14/01/2016
İSLAMI KUŞATAN FİTNE
DERDİNİZ NE ??? - 24/09/2015
DERDİNİZ NE ???
MEDENİYET DEDİĞİN... - 14/09/2015
MEDENİYET DEDİĞİN...
HANİ KARDEŞTİK !!! - 14/09/2015
HANİ KARDEŞTİK !!!
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ - 30/08/2015
TOK, AÇIN HALİNDEN ANLAMAZMIŞ
 Devamı