• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.65767.6883
Euro8.92158.9572
Hava Durumu
Takvim

                      

Özcan PEHLİVANOĞLU
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
HUKUKSUZLUK ÜLKESİ TÜRKİYE !
23/06/2014
HUKUKSUZLUK ÜLKESİ TÜRKİYE !

Anayasa Mahkemesi "hak ihlali" gerekçesiyle Balyoz Davası ile ilgili yeniden yargılamanın önünü açtı. Ergenekon Davası'nda esasa ilişkin karar geç yazıldı diye tutukluluk süresinin uzamasından dolayı sanıklar salıverildi.

2007'den bu yana kamuoyunu meşgul eden onlarca dava, hayatlarının ırzına geçilen yüzlerce insan, çökertilen Türk Ordusu, yıkılan yuvalar, mezara konulan insanlar, öksüz bırakılan çocuklar saymakla bitmez...

Şimdi de 12 Eylül'ün bir numaralı sanığı 97 yaşındaki Kenan Evren'e müebbet hapis cezası!

Bunların yanında işlemeyen bir yargı sistemi, tıkanmış alt ve üst derece mahkemeler... Yıllarca süren davalar! Ülkeyi yönetenlerin yargıda "paralel çete" vurguları...

Gecikmiş adaletin, adalet olmaktan çıkması... Suç ve ceza arasındaki dengenin yitirilmesi. Hukukun ve adaletin, ideolojilere yenik düşmesi. Yargıya yakışmayan, savcı ve hakimler! Bunlara, malzeme üreten ve taşıyan kolluk kuvvetleri...

Bir de "Adalet Mülkün Temel"imiş! Gördüğünüz gibi yazıda ne çok ünlem, soru işareti ve üç nokta yanyana kullanmışım. Bu aslında, adalet ve yargı konusunda söylenecek çok lafımız olduğunun bir göstergesi. Ama çoğunluğu menfi düşünceler. Keşke aksi olsaydı. Türkiye'de hukuk ve adalet var diyebilseydim!

Türkiye, sadece Akp döneminde böyle bir hukuksuzluk yaşamadı. Hep böyle oldu. Belkide ancak bu dönem için hukuksuzluk ve adaletsizlik zirve yaptı diyebiliriz.

Hakimlik ve savcılık mesleğini, kasdi olarak menfaatleri uğruna kullananlardan ve emir alarak işlerini yapan bu insanlardan ki; iyilerini tenzih ederim, nefret ediyorum.

Bunlar Türkiye'yi tam bir "hukuksuzluk cehennemi"ne çevirdiler. Böylece insanlar göz yaşlarına boğuldular, sıkıntılardan hastalıklara düçar oldular, yoksullaştılar fakirleştiler! Ahirette nasıl bu insanların yüzüne bakabileceksiniz?

Allah; hukuksuzluk ve adaletsizlik yaratanların cezasını tez zamanda versin...

Topluma bir şekilde yansıyan ve haberdar olduğumuz dava ve yargılamaların dışında bilemediğimiz milyonlarca mağduriyet var. Bunların bir çoğu kişisel hak arama mücadelesi... Bunların sesi kim olacak? Cebinde, harç ve dava masraflarını ödeyecek parası olmadığı için hakkını aramaktan vazgeçen milyonlarca insanın ahını kim çekecek?

Türkiye hep bir hukuksuzluk ülkesidir. Birbirinden büyük adliye binaları yaparak adalet getiremezdiniz ve nitekim getirmediniz de! Birilerinin iyi niyetli çabaları var diye bu gerçek görülmezden gelinemez. Çöken Balyoz ve sanıkları salıverilen Ergenekon davaları ile hepimizi yakın zamanda meşgul eden yargılamalar bize bunu bir kez daha göstermiştir.

12 Eylül'ün sorumlusu tek başlarına Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'mıdır? Bu gün güç ve kudret ellerinde olsa onların önünde secde edecek adamlar şimdi arkalarından konuşup atmaktadır. Eğer suçlu arıyorsak, doğrular karşısında kavak ağacı gibi dimdik duramayarak, en hafif rüzgarda yere yapışanlardır.

Mağdur ve mazlum Türk Milleti, aile ocaklarında evlatlarına hep nasihat etmiştir: "Aman mahkeme kapısına düşmeyin!". Bunun ne kadar doğru olduğunu, ömür yolunda kat ettiğimiz kilometreler sayesinde daha iyi anlıyoruz.

Türk Milleti'ni yönetmek üzere kollarını sıvayacak bütün insanlara tavsiyem: "hukukun üstün olduğu, adil yargılamanın süratle sonuçlandırıldığı ve güçlünün değil, haklının hakkının teslim edildiği bir Türkiye..." yaratmalarıdır. Benim için, önümdeki ideal budur!


Özcan PEHLİVANOĞLU
ozcanpehlivanoğlu@yahoo.com
https://twitter.com/O_PEHLIVANOGLU957 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK... - 08/03/2016
YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK...
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !.. - 01/03/2016
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !..
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ? - 26/01/2016
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ?
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR - 14/01/2016
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ ! - 14/09/2015
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ !
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM ! - 14/09/2015
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM !
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !.. - 30/08/2015
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !..
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER ! - 27/08/2015
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER !
DÖRDÜNCÜ TRAVMA ! - 19/08/2015
DÖRDÜNCÜ TRAVMA !
 Devamı