• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.93247.9641
Euro9.38769.4252
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret2474191

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Özcan PEHLİVANOĞLU
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
EMPERYALİZMİN TÜRK POLİTİKASI...
28/06/2013

Uluslararası platformda, güç ve iktidar mücadeleleri tarih boyunca sürdürülmüştür. 18 ve 19. Yüzyıllarda “güç dengesi” siyaseti; jeopolitik ve jeostratejik konumundan dolayı Balkanlar, Anadolu, Orta Doğu, Kırım, Kafkaslar,  Kuzey Afrika, Akdeniz’in ve Kardeniz’in belli kısımlarındaki Osmanlı – Türk İmparotorluğu’nun topraklarına taşınmıştır.

 

Bu gün bahsettiğimiz toprakların bir kısmı üzerine kurulmuş bulunan Türkiye Cumhuriyeti üzerinde bu “güç dengesi” siyaseti, ufak tefek değişiklikler gösterse de olduğu gibi sürmektedir.

 

Bu sebeple bu gün ülkemizde meydana gelen ve izahını yapmakta zorlandığımız olayların, neredeyse tamamı “Emperyalizmin Türk Politikası”nın yani Batılıların açık veya gizli sürdürdükleri faaliyetlerinin, politik yansımasıdır.

 

Bir defa Batı’nın ve onun yerli işbirlikçilerinin hedeflerinin iyi bilinmesi lazımdır. “Küresel Dünya Güçleri”nin ortak hedefi; nerede bir Türk varsa onu ufalayıp yok etmektir. Bu durum sadece Türkiye için geçerli değildir. Bu uzun bir tarihsel süreci olan, büyük bir politikadır. Yani yüzyıllardır uygulama alanı bulmuştur ve halende bulmaktadır.

 

Bu politikanın birinci safhası, Hristiyan topraklarının Türkler tarafından fethedilmesini durdurmaktır. İkinci safha ise, Türkleri Avrupa’dan atmak ve keşf ettikleri Türklere ait enerji havzalarına el koymaktır. Bunların hepsi olmuştur. Serv Antlaşması ise diğer bir safhadır. Bu antlaşma ile Türkiye küçük küçük devletçiklere bölünmek ve manda yönetimine sokulmak istenmiştir. Günümüzde tartışılan yerel özerklik, federasyon, konfederasyon gibi... ve bunlara yönelik bir adım olarak atıldığı söylenilen yeni “Büyük Şehir Yasası”!..

 

Ancak Mustafa Kemal Atatürk ve Batılıların deyimi ile “Türk Milliyetçileri” bu gidişata çomak sokarak, bir “Milli Mücadele” vermiş ve Türk Milleti, bu vahim durumdan kurtarılmıştır. Atatürk düşmanlığının ve Türk Milliyetçiliğini ayaklar altına alma heyezanının altında yatan baş neden budur. Çünkü Atatürk; gidişatı görmüş, müdahale etmiş ve yol göstermiştir. Bu da “Emperyalizmin Türk Politikası” için büyük bir tehtidtir.

 

Bu gün ülkemizde ırk, dil, lehçe, din, mezhep, coğrafi bölge farklılıklarının gündeme getirilmesinin “Emperyalizmin Türk Politikası” ile doğrudan ilgisi vardır. Bu politikanın başarılı olması için her türlü argüman kullanılmaktadır. Örneğin; “Türkçe Olimpiyatları” denilen organizasyonun finalinde televizyon ekranlarına özellikle yansıtılan “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı ve “Atatürk” imzalı tişört giymiş çocuklar ve Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılması sureti ile katledilmiş insanlarımızın anılmasında, Türk Milleti ve Atatürk’ün kurduğu Türk Devletine düşman olanların “katil devlet hesap verecek” sloganları arasında Atatürk’lü Türk Bayraklarının sallanması gibi! Hepsi yani Türk Bayraklarının ve Atatürk’ün buralarda kullanılması, Türk Milletinin aklını karıştırmak için bilerek yapılmış işlerdir. Ve emperyalizmin, Türk politikasının oyunlarıdır...  

 

Diyarbakır’da geçtiğimiz günlerde toplanan konferansta sarf edilen “Kuzey Kürdistan” sözüne ve PKK’nın basına yansıyan tehtidlerine, halen Başbakan R.T. Erdoğan’dan bir cevap gelmedi. RTE; üstte verdiğim örnekler gibi balkonlara hala Türk bayrağı, olmadı Üç Hilalli MHP bayraklarını astırmakla meşgul. Görüyorsunuz değil mi? Üç ayrı cephe ama kullanılan Türklük, Türk Bayrağı, Türk Tarihi...

 

Halbuki “Kuzey Kürdistan” meselesi yeni değil. Emperyalizmin Türk Politikası, bu “Kuzey Kürdistan”ı da yıllar öncesinden içeriyor. Mesela eski ABD Büyükelçisi Pearson “Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunun Kuzey Irak’la tek bir ekonomik bölge haline getirilmesini...” çok önceleri söylemişti. Günümüzün ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’de Van gezisinde, Türkiye’nin çöz(ülme)üm sürecine % 100 destek verdiklerini ve Van’ın “Ermeni ve Amerikalılar içinde çok özel, çok önemli ve tarihi bir yer” olduğunu vurgulaması da, bu politikanın dışa vurumundan başka bir şey değildir.  Yine Barzani’ye ait internet sitesinde daha da ileri gidilmiş “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin işgalci olduğu...” kaydedilmiştir. Şimdi başta Erzurumlulara, Türk Milletine, “bir daha bir daha” anlayışı ile hareket edenlere kaç gündür “Erzurum Kuzey Kürdistan’da mı?” diye soruyorum.

 

Ve cevap alamıyorum! Niye, çünkü düşünemiyorlar. Din diye yutturulan ama İslam’la uzaktan yakından ilgisi olmayan bir uyuşturucu anlayışın etkisi altına girmiş olan kitleler, hiç bir şeyin farkında değil. Eğer Rus’un ve Ermeni’nin zulmüne şahit olan Erzurumlular, kendilerinin dün Ermenistan’a dahil edildikleri gibi bugünde Kuzey Kürdistan’a dahil olduklarını bilseler, bu bile yani sadece Erzurumluların “Emperyalizmin Türk Politikası”nın uygulayıcısı olan yerli işbirlikçileri alaşağı etmesine yeterde artar...

 

Ne bileyim, belki bunları biliyoruz da, söylemek, haykırmak işimize gelmiyor. Ama tarih okumak lazım. Tarih, bizim gibi davrananların ve tuzakların farkına varamayanların başına neler geldiğini yazıyor. Allah korusun...

 

Özcan PEHLİVANOĞLU

ozcanpehlivanoglu@yahoo.com

https://twitter.com/O_PEHLIVANOGLU784 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK... - 08/03/2016
YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK...
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !.. - 01/03/2016
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !..
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ? - 26/01/2016
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ?
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR - 14/01/2016
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM ! - 14/09/2015
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM !
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ ! - 14/09/2015
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ !
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !.. - 30/08/2015
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !..
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER ! - 27/08/2015
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER !
DÖRDÜNCÜ TRAVMA ! - 19/08/2015
DÖRDÜNCÜ TRAVMA !
 Devamı