• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.93247.9641
Euro9.38769.4252
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret2474196

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Özcan PEHLİVANOĞLU
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
Yoksulluk Artarken Kürt Açılımı
02/04/2013
Tepav,Unicef ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve 2100 aile arasında yapılan ankete göre Türk ailelerinin dörtte üçü, Ekim 2008 - Haziran 2009 arasında gelirlerinin düştüğünü belirtmiş.

    Geliri düşen aileler , kriz döneminde yüklü bir borç altına girerken , yoksul ailelerin krizle başedebilmek için çocuklarının gıda tüketimini de kıstığı ortaya çıkmış.

Ankara , İstanbul , İzmir ve Kocaeli gibi sanayileşmiş kentlerimizde yapılan ankete göre ,aileler gelirlerinin düşüşüne uyum sağlamak için , öncelikle daha ucuz gıda aramaya başlamışlar ve bazılarıda geçinebilmek için yeni borçlar almış. Bu yeni alınan borçlar toplam gelirlerin yarısına ulaşmış .

Anketin gerçekleştirildiği dönemde, ankete katılanların üçte birinin elektrik – gaz – su faturalarını ödemeyez duruma düştüğü ve en az % 9'unun bu faturaları ödeyemediklerinden bağlantılarının kesildiği görülmüş.

Ailelerin ankete verdikleri diğer önemli bir cevapta ; sorunları aşmak için destek alabildikleri alanların her geçen gün daha da azalmış olduğudur.

Türkiye İstatistik Kurumu hane halkı başına ortalama aylık harcamayı 1626 TL olarak açıkladı.

Resmi rakamlara göre çalışanların % 44'ü yani 7 milyon sigortalının , 3.1 milyonu ; 493 TL asgari ücretle geçiniyor.Yani hane halkı başına, zorunlu ihtiyaç kadar harcama imkanı yakalamak için bir evde en az 3 kişi çalışmak zorunda . Bu gün hangi evde 3 kişi düzenli olarak çalışıyor ?

Türkiye 98 ülke içinde gelir dağılımı adaleti açısından sondan 41. sırada yer almaktadır . Bu tablo , 57 ülkede gelir dağılımının bizden daha adil olduğunu göstermektedir.

Bütçe açığını denkleştiremeyen iktidar , Tüsiad 'ın ifadesi ile vergiyi de siyasallaştırarak demokrasinin üzerine kara bir örtü örtmeye çabalıyor . Ayrıca sıkıntı ile boğuşan küçük esnaf , avukat , doktor , eczacı vergi denetimleriyle yeni bir çembere alınmaya çalışılıyor .

Yine Türkiye ; İstanbul'da düzenlenen IMF – Dünya Bankası toplantıları çerçevesinde yayınlanan “Dünya Ekonomik Görünümü” adlı raporda belirtildiği üzere 2009 yılında % 6.5 küçülecek . Eylül 2009'da Dış Ticaret Müşteşarlığının açıkladığı rakamlara göre ihracatın bir önceki Eylül'le kıyaslandığında % 30.5 azalması da derinleşen ekonomik sorunların önemli bir göstergesi.
Ya tarihi bir seviyeye ulaşan iç ve dış borçlara ne diyelim ? Yedi yıllık AKP iktidarı döneminde artan borçların ve bu paraların nereye harcandığının hesabı Türk Milletine verilmelidir.

Gelir dağılımı bozuk , fakiri her geçen gün daha çok fakirleşen , zenginleri büyüyen , iktidar yanlısı zenginleri filizlenen , özelleştirmelerle milli ekonominin değerlerini tüketen , borç yükü 500 milyar doları geçen , madenleri peşkeş çekilen , devletin temel taşları sökülen , bütünlüğü dinamitlenen ve sivil muhalefeti sindirilen bir ülkenin adıdır Türkiye...

Ülkemizde işçi,memur,emekli,köylü,esnaf gibi toplumsal katmanların ağır bir geçim sıkıntısında olduğu bariz bir şekilde görülürken hükümetin ekonomik sorunların çözümü için gösterdiği tek proje : Kürt açılımı !

Kürt açılımını yani sonradan gelen tepkiler üzerine adı milli birlik projesine çevrilen açılımı gerçekleştirirsek bütün ekonomik sıkıntılarımız sona erecek ve milli tarihimizde görmediğimiz bir şekilde refaha çıkacağız .Nasıl da bunu atlamışız ?

Tarih boyunca Türk Milletince çekilen ekonomik sıkıntıların tek sebebi varmış; o da Kürt açılımı yapmamak . Bunu yaptığımız an, her sıkıntı sona erecek !!!

Bu açılımı yapmak da tarihi bir görev olarak Recep Tayyip Erdoğan ile AKP'nin üzerine kaldı . Ne diyelim ! Türk Milletine yapılan izahat bu...

İşsizlik en had safhaya ulaşarak rekor kırıyor , iş yerleri kapanıyor , boşanmalar artıyor – aileler yıkılıyor , psikolojik sorunlar intihara sürüklüyor , üniversiteler başbakanın ifadesi ile meslek ve iş kapısı olmaktan çıkıyor , tüketicinin kredi borcu 120 milyar TL'yi buluyor , sen bunlara çare bulamıyorsun , milleti bundan önce yaptığın gibi suni bir gündemle yani ortama göre habire adını değiştirip durduğun ve net olarak ortaya koyamadığın, evelediğin gevelediğin bir “açılım” la meşgul ediyorsun.

Ayıp , Ayıp , Ayıp !!!

Türk Milletini yoksullaştırıp bir sadaka kültürü yaratan , fakirleşen halkı cemaat ve tarikat dayanışmalarının önüne iten , çözümsüz politikalarla ülkeyi ağır ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya getiren , sorunlardan kurtuluş ve refaha çıkış yolu olarak da “ kürt açılımı” nı gösteren ,hızını alamayıp bizi 36 etnik parçaya ayıran bu iktidar, mualesef her sözü hak etmektedir .

Fakirliğin belini büktüğü Türk halkı “aç elini kora sokar” atasözünde anlatıldığı gibi bu iktidarın kendisini neye soktuğunu bilmeden yaşamına devam etmektedir .

Milli Görüş gömleğini çoktan çıkarmakla övünen, Milli Görüş fikriyatında ifade edilen “milli” likle uzaktan yakından ilgisi kalmayan iktidar sahiplerini ve destekçilerini geçmişten bir örnek vererek uyarmak istiyorum .

Sadrazam Damat Ferit Paşa öldüğünde Tevhid-i Efkar gazetesinde şu makale yayınlanmıştır :
“Damat Ferit , Avrupa'ya gitmeden gayet dindar idi . Hızır Aleyhisselamı görmek için Ayasofya'da top kandilin altında daima sabah namazını kılardı . Londra'dan dönüşünde alafırangalaşmış ve nihayet adeta müslümanlığa düşman kesilmiştir...Sözlerinde , nutuklarında , yazılarında hep Yunan ve Latin misallerinden ve rivayetlerinden bahseder , İslamın büyük kelamından , hikmetli sözlerinden , Şer-i Mübinimizden , Kur'an ayetlerinden , Peygamber hadislerinden bahis bile etmezdi . Hülasa tamamen Batılılaşmış , fakat milliyet hislerinden tamamen mahruz kozmopolit ruhlu bir adem idi . Onun için dinine , vatanına çok fenalıklar etti .Dinimizin “hayırla anın” emrine rağmen , doğrusu , bu çok günahkar adem için “ Allah taksiratını affetsin” demeye dilimiz bile varmıyor”.

Memlekete iyilik etmek istiyorsanız : fakirliği ortadan kaldırmaya , gelir dağılımına adalet getirmeye , refahı yükseltmeye çalışın .Amacınız sadece Türk Milletinin Başbakanı ve iktidarı olmak olsun. Yoksa Allah korusun akibetiniz Damat Ferit'e benzer , insan olarak temenni etmem ama yine de siz bilirsiniz .

ozcanpehlivanoglu@yahoo.com722 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK... - 08/03/2016
YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK...
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !.. - 01/03/2016
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !..
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ? - 26/01/2016
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ?
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR - 14/01/2016
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM ! - 14/09/2015
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM !
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ ! - 14/09/2015
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ !
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !.. - 30/08/2015
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !..
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER ! - 27/08/2015
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER !
DÖRDÜNCÜ TRAVMA ! - 19/08/2015
DÖRDÜNCÜ TRAVMA !
 Devamı