• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret2457986

                      

BULGARİSTAN'DA 1984-1985 YILINDA TÜRKLERE UYGULANAN ASİMİLASYON POLİTİKALARINI KINIYORUZ

 

RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

İSTANBUL

 

 

Sayı:2015/12.01                                 24.12.2015

Konu: Basın Bildirisi

                                                                                                                  

BASIN BİLDİRİSİ

 

BULGARİSTAN'DA 1984-1985 YILINDA TÜRKLERE UYGULANAN ASİMİLASYON POLİTİKALARINI KINIYORUZ

BULGARİSTAN'DA 'DA TODOR JİVKOV BAŞKANLIĞINDAKİ TOTALİTER BASKICI KOMÜNİST REJİM TARAFINDAN 24.12.1984 TARİHİNDE BAŞLATILAN VE MART 1985'E KADAR DEVAM EDEN ÜLKE GENELİNDEKİ "SOYA DÖNÜŞ" ADI VERİLEN "TÜRKLERE ZORLA AD DEĞİŞTİRME İLE DİNİ VECİBELERİNİ, ÖRF VE ADETLERİNİ YERİNE GETİRME YASAKLAMALARI" ŞEKLİNDE UYGULANAN ASİMİLASYON POLİTİKALARI, ETNİK VE KÜLTÜREL KIRIM UYGULAMALARININ 31.YILDÖNÜMÜNDE BİR DAHA ŞİDDETLE KINIYORUZ.

Bulgaristan'da Türklere uygulanan Asimilasyon Politikalarına ilk karşı koyma 24.12.1984 tarihinde Sütkesiği Bölgesinde başlamış ve bu tarih Türklerin Direnişinin başlangıcı ve sembolü haline gelmiştir. Bulgarların o dönemde uyguladığı asimilasyon politikaları, Birleşmiş Milletler, ABD, AB ve diğer Uluslararası Forumlarda tespit ve kabul edilerek KINANMIŞTIR. 11.01.2012 tarihinde Bulgaristan Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından kabul edilen "BİLDİRİ" ile geçmişte "BULGARİSTAN'DA TÜRK VE  MÜSLÜMANLARA YAPILAN ASİMİLASYON UYGULAMALARIN YANLIŞ OLDUĞU’’ ilan ve kabul edilmiş, ancak bildirideki süreç işletilmediği için ilerleme sağlanamamış ve buna sebebiyet veren suçlular da henüz cezalandırılmamıştır.

Bulgaristan'da bazı Irkçı Parti ve Çevrelerin, Türk ve Müslümanlara karşı saldırgan tutum devam etmektedir. Camiler kundaklanmakta, Müslüman Cemaate karşı Irkçı gruplar tarafından fiziki saldırılar gerçekleştirilmekte, Müslüman Cemaat Vakıflarının mal varlıkları iade edilmemekte ve çalışmaları İdare tarafından engellenmektedir. Anadilde Eğitime yönelik kısıtlamalar devam etmekte, Osmanlı Kültürel Varlıkları yok olmaya terk edilmekte, Türkçe yer adları değiştirilmektedir. Yapılanlar bir AB ülkesi olan Bulgaristan'da AB normlarına da aykırı olup, etnik düşmanlığın körüklenmesi anlamına gelmektedir.

Bütün bunlar, tarihten ders alınmadığını göstermekte ve bizi halen orada yaşayan Türk ve Müslüman kardeşlerimiz adına derinden endişelendirmektedir.

31.YILDÖNÜMÜNDE, BULGARİSTAN'DA TÜRKLERE YAPILANLARI UNUTMADIĞIMIZI VE UNUTTURMAYACAĞIMIZI BİR DAHA SAYGI İLE KAMUOYUNA DUYURUYORUZ.


 

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu 

Yönetim Kurulu

 

  
1156 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın