• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret2458008

                      

“Uluslararası Balkan Ve Göç Sempozyumuna yoğun ilgi’’“Uluslararası Balkan Ve Göç Sempozyumuna yoğun ilgi’’

 
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ,Namık Kemal Üniversitesi ve Süleymanpaşa Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen Balkan Savaşları ve hemen devamında Çanakkale ve 1.Dünya savaşlarının 100.yılında İstanbul’da 1,2,3.sünü gerçekleştirdiğimiz kongrelerin devamı olan ve iki gün süren olan “Uluslararası Balkan ve Göç Sempozyumu” Namık Kemal Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


 
Rektörlük Konferans Salonu’nda açılışı gerçekleştirilen sempozyumda Tekirdağ halkından ve protokolünden yoğun ilgi vardı.
 
Açılış törenine Tekirdağ Vali V. Aydın Tetikoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek,  Süleymanpaşa Belediye Başkan V. Mustafa Özdemir,Süleymanpaşa belediyesi Başkan yardımcısı Talat Akköse, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan bölükbaşı, eski Çevre Bakanı Fevzi Aytekin,Makedonya Türk Hareket Partisi Genel başkanı Prof.Dr Adnan Kahil,Makedonya milletvekili Enes İbrahim,Yunanistanİskece müftüsü Ahmet Mete,Yunanistan Gümülcine Belediye Başkan yardımcısı Rıdvan Mollaisa, Arnavutluktan Dünya Bektaşiler Birliği Temsilcisi Hüseyin Başar baba,Makedonya Dr.Elvin Hasan ,Rubafed kurucu genel başkanı Av.Özcan Pehlivanoğlu,Rubafed 2.dönem Genel Başkanı ve Rubasam Genel Başkan vekili Süheyl Çobanoğlu,Rubafed Genel Sekreteri Osman Gürel,Kosova Filizler Atatürkçü Türk kültür Sanat Derneği başkanı Ferhat Derviş,Romanya Aşağı Tuna Türk kültür merkezi başkanı Gülten Abdula, Bulgaristan Şumnu Türk kültür evi başkanı Nurten Remzi,Kamu hastaneleri  birliği Genel sekreteri Mustafa Dönmez,Basın İlan Kurumu Müdürü Zeki Gümüş,Yunanistan Türkleri Derneği genel başkanı Ferruh Özkan,Gebze Darıca Balkan Türkleri derneği başkanı ve Rubafed Başkan vekili Rıfat YAKUPOĞLU, Gebze Belediyesi eski meclis üyesi Basri Efendi,Tekirdağ Namık Kemal Derneği başkanı ve Araştırmacı tarihçi yazar Mehmet Serez,Bisader çorlu şubesi başkanı Mehmet Cebeci,İstanbul kayabaşı Selanikliler derneği başkanı İsmail Yıldız,Rubafed Genel başkan yardımcıları Besim Sadıker, RefikAkova, AyhanUygur, Hasan Hasanoğlu ve Rubafed yönetim kurulu , Avcılar Güreş ağası Rubafed Genel Başkan yardımcısı Hasan Yarbasan ile Ankara gazi Üniversitesinden Dr.Nevval Konuk Halaçoğlu,İzmir Katip çelebi Üniversitesinden Yrd.Doç.Dr Ünal Şenel ,Edirne Trakya Üniversitesinden Doç.Dr Rıdvan Canım,Kırklareli Üniversitesinden Öğr.Görevlisi Ahmet Altay,Yrd.Doç.Dr Sevim Hacıoğlu,Çanakkale Üniversitesinden Yrd.Doç.Dr Mithat Atabay,Yrd.Doç.Dr Aşkın Koyuncu ve ev sahibi Namık Kemal ÜniversitesindenYrd.DoçDr Tevfik Sütçü,Yrd.Doç.Dr Uğur Altuğ,Öğr.Gör.Nuran Koltuk ve diğer konunun uzmanı olan ulusal ve uluslararası araştırmacılar,resmi kurum ve özel kuruluşların temsilcileri, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, idari personel veöğrenciler katıldı.
 
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan, sempozyum ‘’Balkan Savaşları ve Göç” Konulu belgesel gösterimi ile devam etti.
 


Sempozyumun açılışında konuşan Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısıve Tekirdağ şube başkanı Nihat Efe,’’ araştırmacıların başlıca görevinin Balkan Savaşları öncesi ve sonrasının bilinmeyenlerini ortaya koymak olduğunu belirterek, gelecek nesillere doğru bilgileri aktarmak,geçmişte atalarımızın ve dedelerimizin yaşadığı acı ve gerçekleri gençliğe öğretmek için bu sempozyumu düzenlediklerini,ayrıca bu tür etkinlerin daha çok yapılabilmesi için sivil toplum örgütlerine,Belediyelere,İlim ve İrfan yuvası üniversitelere,Derneklere,vakıf ve federasyonlara büyük görev düştüğünü belirterek sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.’’


 
Rumeli ve Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, “Ecdadımızın 500 yıl hüküm sürdüğü, 500 yıllık zamanda da huzurun, barışın olduğu coğrafyadan milliyetçilik akımları ile ecdadımızın yerlerinden edilmesiyle başlayan acı durmadı. Bu durum, günümüzde de devam etmektedir. Balkan Savaşları öncesi ve sonrası Balkanlarda neler yaşandığını çok iyi öğrenmek zorundayız. Geçmişte neler yaşandığını bilmez isek yarınlara güvenle bakamayız” dedi.


 
Süleymanpaşa Belediye Başkan V. Mustafa Özdemir ise açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında, ‘’Balkan coğrafyası son yüz yılını acı ile geçirmiş bir coğrafya. Geçmişte pek çok acı yaşanmış olabilir; ancak artık Balkanlardaki kardeşlerimiz ile kurduğumuz dostluk bağları ve çeşitli faaliyetler ile uyum içerisinde yaşamaya başladık.


 
Uluslararası Balkan ve Göç sempozyumuna ev sahipliğini yapan Namık kemal Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr Osman Şimşek konuşmasına“Milletlerin zihinlerinde öyle kavramlar ve mekânlar vardır ki, hafızalarını da silseniz asla unutulmaz. Milletimiz için “Balkanlar” da öyledir. Türkiye’de bu kelimeyi duyup da içinde bir kıpırtı olmayan yok gibidir. Şu an bizden uzakmış gibi görünse de, bu belde kalbimiz kadar yakın ve bizdendir.” Sözleriyle konuşmasına başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek,  “Balkanlar ve Göç” konulu bu sempozyumunaüniversitemizin ev sahipliği yapmasının çok anlamlı olduğunu kaydetti. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın Osmanlı Türklerinin Rumeli'ye gelişi ve Balkanlar'a geçişi bakımından oldukça önemli bir alan olduğunu belirten Rektör Şimşek, “Ev sahipliğini yapmaktan guru duyduğumuz bu sempozyum vesilesiyle; geçmişe ait kültürel ve tarihi bağlarımızı, bölgede bıraktığımız nüfus ve diğer varlıklarımızı unutmadığımızı ve yaşanmış acıları en derin duygularla paylaştığımızı bir kez daha belirtmek isterim” dedi.
 
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise sempozyumun açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında ‘’Tekirdağ’ın Avrupa’ya açılan kapısı’’ olacağını belirterek Balkanlar ve Göç Uluslararası Sempozyumu’nun Tekirdağ’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Albayrak, Başta Üniversitemiz olmak üzere Sempozyumun düzenlenmesinde Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ve Süleymanpaşa Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi ile emeği geçenlere teşekkür etti.


 

Tekirdağ Vali V. Aydın Tetikoğlu sempozyumda yaptığı konuşmada“Biz, Balkanlara, Avrupa içlerine ve güneye hükmeden bir millet olarak, hiçbir zaman işgal ettiğimiz coğrafyayı sömürmemişiz. Sömürmediğimiz gibi Anadolu’dan oralara medeniyet ve yardım da götürmüşüz.” diyerek, Balkanlarda yaşanan göçün yaşattığı sıkıntıya dikkat çekti.


 
Açılış konuşmalarının ardından Tekirdağ Vali V.AydınTetitoğlu “Uluslararası Balkan Savaşları ve Göç Sempozyumu”nun gerçekleşmesinde emeği geçenlere günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.
 
Plaket töreninin ardından NKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dilber Yıldız tarafından hazırlanan defile ile devam etti. Yaklaşık100-150 yıl önce Rumeli’de el tezgahında dokunmuş göyneklerinmodernize edildiği bölgeye ait motif ve el oyası yazmalarla hazırlanan defileye katılımcıların ilgisi büyük oldu.


 
Program, “Uluslar arası Balkanlar ve Göç” Sempozyumunun ilk oturumu ile devam etti. Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ensar Nişancı başkanlığında gerçekleşen oturumda Araştırmacı Tarihçi Yazar Mehmet Serez, “Tekirdağ ve Çevresinde Mübadele ile Gelenler” konusunu anlatırken; Yunanistan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, “Balkanlarda Kalan Türk Toplumlarında Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının Son Durumu ve Sorunları” konusuna sunumunda yer verdi. Birinci Oturumda Makedonya’dan katılan Prof. Dr. Adnan Kahil, “ Göçlerin Ardından Makedonya’da Osmanlı Eserleri” konusunu aktarırken;  Yunanistan Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Mollaisa ise “Gümülcine 1933 Şehir Planı ve Vakıf Arazileri” konusuna sunumunda yer verdi.


 
Sempozyuma 2 gün devam edilerek 6 oturum yapıldı yurt içinden çeşitli Üniversitelerden katılan yurt dışından katılan tüm akademisyenler yapılan oturumlarda tebliğlerini açıklayarak izleyicilere sundular, çoğu zaman izleyenler tarafından alkışlandılar.2 gün sonunda kapanış konuşmasını yapanRubafed Genel başkanı Ayhan Bölükbaşı ve NKÜ rektör yardımcısı Prof.Dr İhsan Soysal tüm katılıcılara teşkkür ederek plaket ve katılım belgelerini takdim etti.İki gün devam eden sempozyum karşılıklı iyi niyet dilekleriyle kapanışı yapıldı.


----------------------------- 


  
2024 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın