• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU SEÇİMİNİ YAPTI.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kamuran Atakan, güven tazeledi.


RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU SEÇİMİNİ YAPTI.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kamuran Atakan, güven tazeledi.

08 Nisan 2021 Perşembe günü Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonunun Bayrampaşa’daki Genel Merkez toplantı salonunda Pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonunun 6.Olağan kongresinde Yeniden Kamuran Atakan Genel Başkan seçildi. 
 
 
 
 

Konuyla ilgili sorular yönelttiğimiz Genel Başkan Atakan “ Yapacak çok işimiz var’’ dedi. ’’114 Yönetim Kurulu ve 37 kişiden oluşan yepyeni danışma kurulumuz ile harika bir kadro kurduk. Güzel işlere imza atmak için biz buradayız, artık taşın altına elimizi değil bedenimizi koymak için var gücümüzle geçen zamanı telafi etme vaktidir ‘’ diye ekledi.

Soru : Yeni Bir Seçim geçirdiniz, Güven tazelediniz, Rumeli camiası sizleri gerçekten çok seviyor, hayata geçirdiğiniz projeler ile oldukça başarılı işlere imza attınız, yeni çalışmalar hakkında bilgi alabilirmiyiz ?

Kamuran Atakan: ‘’Şöyle başlamak istiyorum 2017 yılındaki 5. Olağan kongremizde Arkadaşlarımızın teveccühü ile Genel Başkan seçildim. Görev dağılımımız sonrasında 5.dönem çalışma arkadaşlarımızla birçok olumlu işlere imza attık.Tüm dünyayı saran Pandemi salgını biliyorsunuz ülkemizde de hayatımızı olumsuz yönde etkiledi.  Bir buçuk yıldır, gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projelerden maalesef birçoğunu ertelemek durumunda kaldık.İnşallah bütün dünyada olduğu gibi bizde en kısa sürede atlatarak güzel projelerimizin devam edeceğini söyleyebilirim.
 
Bu dönem 23 yeni arkadaşımız daha aramıza katıldı. Bu dönemde yeni katılan arkadaşlarımız ve 5.dönem beraber olduğumuz arkadaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz yeni yönetimimizle beraber daha birçok güzel işler yapmayı hedefliyoruz.
 
İnşallah imkânlar el versin de bir araya gelelim. Bunun yanında bizim bu sene 37 kişilik danışma kurulu oluşturduk bu danışma kurulunda ki arkadaşlarımızın %90 dan fazlası gerçek Rumelili diğer %10 luk kesimi de Rumeli ye gönül vermiş dostlarımız bunların içinde akademisyenler de var.
 
İş adamlarımız var, ordu mensubu emeklilerimiz var, siyasetin içinde yer alan Eski Bakanlarımız, Eski Milletvekillerimiz var. Biz Yönetim kurulumuzu,danışma kurulumumuzu oluştururken değerlendirmeye alırken bizim en önemli ilkelerimizden biride bizim siyaset üstü hareket etmemizdir.
 
Federasyon olarak tabiî ki farklı siyasi görüşler olabilir, biz bunu şöyle değerlendirmeye aldık, geçen dönemde de  bu böyleydi ama bu sefer buna daha çok dikkat çektik yönetim kurulunu oluştururken ve danışma kurulu oluştururken, her partinin içinden olan kişileri değerlendirmeye aldık dışarıdan bakan herhangi birisi bize şu düşünceye sahip bu insanlar şu düşünceyi savunuyorlar diye değerlendirmesinler diye bu hassasiyeti özellikle göz ardı etmemek adına listemizi oluşturduk.’’
 
Soru : Buradan Rumeli Balkan camiasına söylemek İstediğiniz bir şey var mıdır ? Onlara neler söylemek istersiniz.?
 
Kamuran Atakan:  ‘’Bunu ben bir çok yerde söylüyorum buradan tekrar söylüyorum. Türkiye geneline baktığımız zaman Rumeli Balkan kökenli camiamız Türkiye'de 30 milyon civarında bir nüfusa tekabül eder. Tüm Rumeli Balkan Trakya kökenli kardeşlerimizi baz alarak söylüyorum.TBMM içerisinde Rumeli Balkan camiamızın temsil edilmesi yönünde bazen meclisimizin içinde yer alan milletvekillerimizin sayısı neden az diyen sorularla karşı kaşıya kalıyoruz.

En önemlisi şu ki siyasi ortamın içinde bizler niye yokuz !!!  

Zaman içinde bunu öğrendik. Kimse size oturduğu koltuktan gelin sizi Milletvekili adayı yapalım, Belediye Başkanı adayı yapalım demezler….
 
Allah'a şükür bizim de,  malum parti hariç diğer partiler içerisinde temsilimiz, görüşlerimiz,bir takım tavsiyelerimiz, önerilerimiz oluyor.   
 
Ben her zaman için şunu söylüyorum hiçbir şey için geç değildir. Tabiî ki bizlerde Federasyonumuzun gençlik kollarından da başlayarak, oralarda görev almasını isteyen başta eğitimi,liyakatı ve bu görevlere layık olduğuna inandığımız arkadaşlarımıza desteğimiz olacak,yine bizim görüşlerimizi ve tavsiyelerimizi almak isteyen siyasi partilerimize bu gönüllü kardeşlerimizi önereceğiz.

Dolayısıyla siyasetin içinde yer almayı isteyen genç kardeşlerimiz oluyor. Bunun yanında görev alanlarla ilgili bazen bizleri iyi temsil edemiyor diye bir takım şikâyetler oluyor...Ama siyasetin içinde yer almadığımız zaman da bu sefer de neden bizi temsil  edemiyorsunuz deme hakkına da sahip değiliz. Yani bizi temsil edebilecek ülkesini seven,eğitimi ve kariyeri itibariyle görev alacak insanların, siyasetten kaçması, onun yerini dolduran camiamız insanlarına da bizi neden kötü idare ediyorsun deme lüksüne de sahip değiliz. İnşallah bundan sonra ki süreçte, gençlerimize siyasetin içinde yer almaları önereceğiz ve gerektiğinde destekleyeceğiz.
 
Bizim bütün çabamız Tüzümüğüzde de belirtildiği gibi Rumelili Dostlarımızın yanında olmak, onlara yalnız olmadığını hissettirmek,gerek Yurt içinde ve gerekse Yurt dışında soydaşlarımızın karşılaştığı veya bundan sonra karşılaşabileceği sorunlara tercüme olup gerekli makamlara çözümü yönünde aracı olmaktır.Yine Rumelili kardeşlerimizin sevinçli ve mutlu günlerinde,bazen acılarının paylaşımında onların mutluluğunun bizim mutluluğumuz,acılarının bizim acımız olduğunu belirterek, bir düğünde bir cenazede Rumelili kardeşlerimize dokunmak ve onlara yanındayız demek için bir çatı altında toplanıyoruz.

Bizim birinci önceliğimiz insan.

İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın, devlet olmazsa bizlerde olamayız.

Bizler Osmanlı Topraklarının Balkan savaşı sonrası kaybedilmesi ile zorunlu olarak Türkiye'ye göç etme mecburiyeti bırakılan Rumeli Balkan camiası olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucu unsurlarının temel taşı ve çimentosuyuz.

Her zaman bu ülkenin çimentosuyuz anlayışıyla hareket edenlerdeniz.Osmanlı Devleti'nin uç sınırları olan Rumeli ve Balkanlar'dan zorunlu göçe maruz bırakılan bizler için Türkiye son sınırımızdır.Kurucusu ve çimentosu olduğumuz bu Ata toprağımızdan  başka  gidecek yerimiz yok.

BU ÜLKE BİZİM.BU BAYRAK BİZİM.BİZLER BU BAYRAĞIN ALTINDA BÜYÜĞÜZ.

BİZ RUMELİLER TOPRAK KAYBETMENİN,BALKAN ACILARINI YAŞAMIŞ,BİRÇOĞUMUZUN ÜÇÜNCÜ KUŞAK ÖNCESİ BÜYÜKLERİNİN MEZAR TAŞLARI DAHİ OLMAYAN RUMELİ BALKAN CAMİASI OLARAK, HER KOŞULDA BU VATANA, BU BAYRAĞA SAHİP ÇIKACAĞIZ.

ŞUNUN DA UNUTULMAMASI GEREKTİĞİNİ HATIRLATMAK İSTERİZ.

YÜCE ÖNDER,TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN DEDİĞİ GİBİ: ''MUHACIRLAR KAYBEDİLMİŞ TOPRAKLARIN AZİZ HATIRALARIDIR.''Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın