• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Rumeli-Balkan-Dernekleri-Federasyonu-957187054375801/
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      

Rumeli Balkan Trakya; Tarih Kültür Ve Sanat Günleri

Rumeli Balkan Trakya; Tarih Kültür Ve Sanat Günleri

Rumeli Balkan Trakya; Tarih Kültür Ve Sanat Günleri

Birlikte çok daha güçlüyüz demekle başlar her şey aslında. Rumeli, Balkan ya da Trakya hepsi benzer veya aynı kültürel özellikleri taşıyan tek coğrafyanın bileşenleridir. Tarihsel farklar, farkındalıklar ve yaşanmışlıklar birbirine olan benzerliklerin silinmesine neden olamamış yıllarca. Her zerresi ayrı bir renk olan muhteşem bir mozaik oldu bu coğrafya. Ben Balkan kelimesini kullanmayı tercih ederim. Nitekim kendimi üçünden en çok Balkan kelimesine ait hissediyorum. Gel gelelim Rumeli Balkan dernekleri federasyonu da 9 – 15 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da Türkiye’nin renkleri buluşuyor bakış açısı ile Rumeli Balkan Trakya; Tarih, Kültür ve Sanat günleri organize etti. En başta federasyon başkanı Kamuran Atakan’ın ellerine sağlık demek istiyorum. Yardımcıları Şani Serbest ve Osman Gürel’in de emeklerine sağlık. Fakat tartışmasız tanıtım günlerinin kraliçesi Perihan Kılınç hanımefendi oldu. Zira kendisi her alanda görev alarak aldığı tüm görevleri layıkıyla yerine getirdi. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Eksiklikler var mıydı? Evet, vardı. Balkan coğrafyasını temsil eden dükkânların eksik olması biraz gözüme battı fakat buradan da güzel bir ders çıkartmamız gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra yapılacak tanıtım günlerinde güzel esnaflarımız da elini cebine atsın ve bu tip etkinliklerde onlarda alanlarını doldursunlar. İstanbul’u bilenler bilir, Beylikdüzü ziyadesiyle uzak bir ilçe. Bu kadar uzaklığa rağmen bile bizleri her akşam yalnız bırakmayan Balkan insanına yürekten sevgilerimi sunuyorum. Açılışta kıymetli başkan Kamuran Atakan ve davetli belediye başkanları konuşmalarını gerçekleştirdi. Edirne Bandosu görkemli bir açılış sağladı. Rumeli müziğinin duayen ismi Arif Şentürk ve Ağır kapı Roman Orkestrası açılış akşamını süsleyen sanatkarlardı. Vardar’ın Üstünde Rumeli Folklor Derneği de hazır bir şekilde Kırklareli yöresi ile bizleri mest etti. İkinci akşam Sabriye Sayın’ın türküleri ile başladık eğlenceye. Genç yeteneklerden Serhat Öztürk sahne aldı ve Balkan Halk Dansları Folklor Derneği gösterileri ile bizleri büyüledi. Rumeli Orhan Kemal geceye birbirinden eğlenceli şarkılarıyla damga vurdu. Tanıtım günlerinin üçüncü akşamı daha bir kalabalık kadro bizleri bekliyordu. Sibel Sakarya, Ramazan Günay ve Samet Güneş şarkılarıyla bizleri çok eğlendirdi. Balkan Türkleri Halk Dansları Derneği iki kişilik oyununu sergiledi ve sahneyi billur sesli Gizem Sancaklı’ya devretti. Rumeli Yakup, Çiğdem Taştan ve Emirhan Çalışkan’da gecede sahne alarak Balkan Gençliğinin ne denli yetenekli olduklarını gösterdi.

Takvim yaprakları 12 Ekim Cuma akşamını gösterdiğinde Fuat Erenoğlu ve Berkay Gülseven gelen misafirleri ısıttı. Mozaik Halk Dansları muazzam bir gösteri gerçekleştirdi. Gecede assolist olarak Rumeli Ekrem sahne aldı. Bizimkiler oynamayı severler ya, çok oynandı çok eğlenildi. 13 Ekim Cumartesi akşamı sahnede bir tek Vardar’ın Üstünde Rumeli Folklor Derneği ve Suzan Kardeş vardı. Hatullah Vardar’a en içten teşekkürlerimi dilerken, Balkanların kardeşi Suzan Kardeşe diyebileceğim tek şey ‘’MAŞALLAH’’ olabilir. Zira en güzel geceyi bizlere o yaşattı. Pazar günü tarzda hafif değişiklikler yapıldı. RUBASAM önderliğinde ‘’İki Yaka Yarım Aşk’’ filmi seyredildi ve başrol oyuncusu Selda Alkor ve yönetmen Nurdan Tümbek Tekeoğlu hanımefendilerle söyleşi gerçekleştirildi. Daha sonra Ahmet Tırışkan sahne aldı ve gece Serhat Nişlinin eserleri ile sona erdi. O akşama kadar muhteşem müzikleri ile bizlere SAKOBAND eşlik etti. Son gün yani Pazartesi Albanaband, Furkan Albayrak, Halil Eser ve Rumeli Gökhan’ın eserleri ile başladık Rumeli Ekspresi ile tanıtım günlerini sonlandırdık.

Uzak veya yakın, iyi ya da kötü bir şekilde yedi günlük bir macera son buldu. Kimi çok beğendi kimi hiç beğenmedi. Önemli olan tek şey ise niyetti. Evet, güzel bir niyetle yapılan bu organizasyonun sonuna gelindi. Daha niceleri, daha güzelleri daha özelleri olacaktır bundan şüphem dahi yok bize düşen birlik beraberlik içerisinde destek vermek. Kültürümüzü yaşamak. Yaşatmak.


Kaynak: http://timebalkan.com/rumeli-balkan-trakya-tarih-kultur-ve-sanat-gunleri/
.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın