• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU ‘ARNAVUTLUĞUN DÖNÜŞÜMÜ, SON 20 YILDA BALKANLARDAKİ ULUSLAR ARASI GELİŞMELER’ KONFERANSINA KATILDI.

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU ‘ARNAVUTLUĞUN DÖNÜŞÜMÜ, SON 20 YILDA BALKANLARDAKİ ULUSLAR ARASI GELİŞMELER’ KONFERANSINA KATILDI.

Perşembe, 15 Mart 2012

Avrasya Üniversiteler Birliği ve İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) işbirliği ile düzenlenen 'Arnavutluğun Dönüşümü, Son 20 Yılda Balkanlardaki Uluslararası Gelişmeler' konulu konferans, İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Konferansa; Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, K.Çekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Büyükelçiler, Başkonsoloslar ile Rumeli Balkan Federasyonu’nu temsilen Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, Genel Başkan Yardımcısı Fettah Dindar, Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) Başkanı Av. Özcan Pehlivanoğlu, RUBASAM Başkan Vekili Suheyl Çobanoğlu,RUBASAM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Yılmazlar, Rumeli Balkan Federasyonu Gençlik Komisyonu Başkanı Fatih Dönmez, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkan Danışmanı ve DTİK Yunanistan alt grup temsilcisi Hasan Hasan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yöneticileri, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Başkanları ve Temsilcileri, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programda konuk Cumhurbaşkanı Bamir Topi'ye İAÜ senatosu tarafından 'Fahri Doktora' unvanı verildi. Saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarıyla başlayan program İshakoğlu Musiki Derneği Korosu’nun mini konseri ile devam etti.

Kürsüye çıkan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkisinin öneminden bahsetti. Türkiye’nin Arnavutluk’a her zaman büyük önem ve destek verdiğini aktaran Bakan Bağış, Arnavutluk’un NATO üyeliğine de en çok destek veren ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Arnavutluk’un AB üyelik sürecini en az kendi üyelik süreci kadar önemsediğini kaydeden Bağış, kendisinin de bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdiğini aktardı.

Asıl konuşmacının Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi olduğu belirten Bakan Bağış konuşmasını “Yaşasın Türkiye-Arnavutluk dostluğu.” dedi.

Egemen Bağış’ın ardından kürsüye çıkan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi de, Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkinin 'dostluk' ilişkisinden çok daha özel olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Arnavutluk’un NATO üyelik sürecindeki katkısından bahseden konuk cumhurbaşkanı, bu desteğin hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi. Bağımsızlıkları öncesinde Arnavutluk’ta hakim olan komünist rejimle ilgili bilgi veren Topi, bundan 20 yıl öncesine kadar Arnavutluk’un dünyadan tecrit edilmiş halde olduğunu aktardı.

Topi, o dönemde Arnavutluk sınırlarının dışına çıkışın ve dini inançların bile yasak olduğunu belirtti. Günümüzde Balkanlar’ın etnik savaşlardan kurtulduğunu ve dönüşüm içine girdiğini belirten Bamir Topi, 2008 yılı Şubat ayında Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Balkanlar’ın jeopolitik olarak değişim geçirdiğini belirtti.

Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlık sürecine katkısından bahseden Bamir Topi, dünyanın en demokratik ülkeleri gibi Türkiye’nin de Kosova’nın bağımsızlığını tanımasının önemine değindi.

'GÜNDEMİMİZDE AVRUPA BİRLİĞİ İLE ENTEGRASYON VAR

Arnavutluk ve Türkiye’nin de son yıllarda gündeminin Avrupa Birliği ile entegrasyon olduğunu dile getiren Bamir Topi şöyle konuştu: “Bunu başarmak isteyen ülkeler sürekli olarak ekonomik ilerleme yoluna giderler. Kalıcı ekonomik gelişme için çaba gösterirler. Kendi ülkem için söylemek gerekirse son 20 yılda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. 1990 yılında totaliter yönetimin hakim olduğu Arnavutluk bu gün 28 NATO üyesi ülkeden birisidir."

Bu arada, Bamir Topi konuşmasını devam ettiği sırada Türk ve Arnavut öğrencilerin jesti ile karşılaştı.

Öğrencilerin salonda iki ülkenin bayrağını açması büyük alkış aldı. Bamir Topi’nin konuşmasının ardından İAÜ Moda Tasarım Programı öğrencilerinin hazırladığı ‘Güneş Nemrut’tan Doğar’ adlı defile sergilendi.

Ardından Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi’ye katkılarından dolayı siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında fahri doktora unvanı verildi.

 

(CİHAN)

  
1776 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın