• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Rumeli Türkleri Brüksel´de Bir Araya Geldi

Rumeli Türkleri Brüksel´de Bir Araya Geldi

Pazar, 26 Şubat 2012

Belçika´da yaşayan Rumeli Türkleri, Makedonya ve Kosova´dan gelen bakanların katılımıyla coşkulu bir gece düzenledi. Brüksel´deki Rumeliler gecesinde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Belçika Rumeli Türkleri Derneği, başkent Brüksel´de geniş katılımlı ´II. Kurluş Yılı Aile Balosu organize etti. Halk Oyunların oynandığı ve Rumeli müziklerin çalındığı renkli geceye siyasiler de yoğun ilgi gösterdi. Brüksel Bölge Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır´ın himayesinde organize edilen geceye Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar, Türkiye Rumeli Balkan Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı gibi isimlerin yanı sıra Brüksel´de görev yapan Türkiye, Kosova ve Makedonya büyükelçileri de iştirak etti.

Belçika Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Turan Türe´nin açılış konuşmasını yapmasının ardından Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, salonu dolduran misafirlere birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, "Dost ülke, kardeş ülke Makedonya´dan selam getirdim. Brüksel´e ilk defa geliyorum, sizlerle burada buluşmak benim için büyük sevinç ve onur kaynağı. Ecdat önce Türkiye´ye gitti. Siz de Türkiye´den buralara geldiniz. Sizler burada bizler de Balkanlarda var olma mücadelesi veriyoruz. Biz Rumeli Türkleri olarak her zaman Anadolu insanının yanında yer aldık. Sarıkamış´ta, Çanakkale´de, Kurtuluş Mücadelesi´nde bizler de şehit verdik. Aynı zamanda anavatanımız Türkiye´nin ilerlemesinde üç büyük isim verdik. Bunlardan birisi Mehmet Akif Ersoy, diğeri Yahya Kemal Beyatıı, üçüncüsü ve en önemlisi Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´tür." şeklinde konuştu.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar de "AB´nin başkenti Brüksel´de bir araya gelmiş olmaktan dolayı çok mutluyum." diyerek Kosova´nın bağımsızlığının 4. yıldönümünde Rumeli vatandaşlardan desteklerini esirgememelerini rica etti.


Türkiye Rumeli Balkan Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı ise sayısal çoğunluğun organize olmadığı sürece güç haline gelemeyeceği vurgusu yaptı.

Konuşmaların ardından Belçika Rumeli Türkleri Derneği misafirlere birer plaket takdim ederken, Kosova ve Makedonya´dan gelen bakanlar da ev sahibi Turan Türe´ye plaket takdim etti.

Akabinde Rumeli müziği eşliğinde Belçika´da yaşayan çok sayıda Rumeli Türkü halay çekip oynadı.

  
2568 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın