• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

‘’Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak Milli Direniş Gününü Saygıyla Anıyoruz’’‘’Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak Milli Direniş Gününü Saygıyla Anıyoruz’’


1960’ların ortalarında Batı Trakya Türklerine yönelik insan ve azınlık hakları ihlallerinin başladığı dönemdir. Bu dönemden sonra, özellikle 1970’li yıllarda artan baskı süreci ile 1980’lere gelindiğinde dayanılmaz bir noktaya varılmıştır. Bu yıllar zarfında Batı Trakya Türkleri, Yunan Anayasası ve uluslararası insan hakları belgeleri tarafından garanti altına alınan en temel bireysel haklardan mahrum bırakılmışlardır.

Bu dönemde keyfî vatandaşlıktan çıkarılmalar yaşanmış, Batı Trakya'da, isimlerinde "Türk"kelimesi bulunan dernekler, "Yunanistan'da Türk bulunmadığı" iddiasıyla,  mahkeme kararı sonucu kapatılmak istenmiştir. Bunun üzerine Batı Trakya Türk Azınlığı Gümülcine'de  29 ocak 1988 tarihinde "toplu direniş" gerçekleştirmiştir.

Bu tarihte binlerce Batı Trakya Türkü, ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ iddiasında bulunan Atina yönetimine karşı Gümülcine’de protesto düzenleyerek ‘Biz Türk’üz’ diyerek bunu bütün dünyaya haykırmışlardır. Yaşanan bu olaylar Batı Trakya Türk´ünün milli kimliğinden, uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınan haklarından taviz vermeyeceğini herkese göstermiştir. Yunan Polisinin orantısız bir şekilde dahil olduğu olaylarda pek çok Batı Trakya Türk’ü yaralanmıştır.

1990 yılına gelindiğinde Batı Trakya Türk’ü, 29 Ocak 1988 tarihinde yaşanan kötü olayları unutmamak ve unutturmamak adına yine tepkisini göstermek amacı ile sessiz bir yürüyüş için sokaklara çıkmıştır. Bunun sonucunda Yunan polisinin sert müdahalesi ile karşılaşmıştır. 1990 olaylarının diğer bir yönü ise fanatik ve faşist Yunanlıların da Türk’lerin dükkanlarını yağmalaması ve yakıp yıkmasıdır. Bu durum Türk azınlığın can ve mal güvenliğinin korunmadığının en önemli göstergesidir.

29 Ocak günü Batı Trakya tarihine kara bir sayfa olarak geçmiştir. Bunun  yanında  bugün Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tek yürek ve tek bir ses olarak bir araya geldiği bir dönüm noktası günüdür . Batı Trakya Türklüğünün ‘Türk’’ olduklarını dile getirdikleri için saldırılara maruz kaldıkları 29 Ocak 1988 Milli Direniş Günü’nü saygı ile anıyoruz.

Bugün de devam eden Yunan Hükümeti’nin haksız uygulamalarına “Dur” diyerek, her yerde ve her alanda demokrasinin kuralları çerçevesinde Batı Trakya Türk Azınlığının hakkı olanı talep ediyoruz.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu olarak Batı Trakya Türklüğünün haklı davasında 29 Ocakları Unutmayacağız ve Unutturmayacağız…

 

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Adına

Yunanistandan Sorumlu            R.B.D.Federasyonu
Genel Başk.Yard.                           Genel Başkan

Halit Gökalp KÜÇÜK      
            Ayhan BÖLÜKBAŞI

                                    

  
1533 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın