• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

TARİHE BİR BELGE DAHA KAZANDIRDIK
TARİHE BİR BELGE DAHA KAZANDIRDIK

 
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ile İstanbul Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği 4’ncü Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi’ne üst düzey yetkililer ile birlikte öğrenciler yoğun ilgi gösterdiler. RUBAFED Genel Başkanı Bölükbaşı da, katılımın en üst düzeyde olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Birinci Dünya Savaşı esnasında Balkanlar’da, Anadolu’da ve Ortadoğu’da neler yaşandığını anlatan bir belgeyi gençliğe ve ileriki nesillere hediye edecek olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirten RUBAFED Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı gazetemize şöyle konuştu;
 
“İstanbul Üniversitesi’yle 4’ncü, Namık Kemal Üniversitesi’nin de içinde olduğu 5’nci Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongremizi gerçekleştirmiş olduk. Daha önce düzenlediğimiz 4 kongremizi Balkan Savaşlarının 100. Yılı münasebetiyle gerçekleştirmiştik. Bu yılki yapmış olduğumuz Göç Konferansımızın ana teması ise 1. Dünya Savaşı esnasında Balkanlar’da, Anadolu’da ve Ortadoğu’da neler yaşandı, nasıl yaşandı ve neden yaşandığıyla ilgilidir. Bu yaşananları yeni neslimize iyi anlatmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ama maalesef gerek Balkan tarihiyle alakalı gerekse 1. Dünya Savaşında yaşanmışlarla alakalı ciddi derecede belge, bilgi ve kaynak yok denecek kadar az. Hele Balkan Savaşlarıyla alakalı çok çok daha azdı. Bizim Balkan Savaşlarıyla alakalı yaptığımız 3 kongremizde sunulan tebliğlerden 2 ayrı cilt kitap ortaya çıktı. Balkanları ve Balkan Savaşlarını anlatan en güncel haliyle en ciddi kaynak eseri oldu. Ve bu kaynak eser şuanda Türkiye’mizin çeşitli üniversitelerinde kaynak eser olarak okutulmaya başlandı.
 
2-3 ve 4 Aralık tarihleri arasında düzenlediğimiz kongreye dünyanın dört bir tarafından akademisyenler ve bilim adamları geldi. Bu hocalarımızın sunmuş oldukları tebliğler ilk defa 1. Dünya Savaşı esnasında Balkanlarda, Anadolu’da ve Ortadoğu’da neler yaşandı bunları belgeleriyle ortaya koydular. Bu tebliğleri de ileriki günlerde kitap haline çevirip 1. Dünya Savaşı’nda Balkanlar’da,
 
Anadolu’da ve Ortadoğu’da neler yaşandığını anlatan bir belge olarak gençliğimize ve ileriki nesillerimize hediye etmiş olacağız. Bundan dolayı çok mutluyuz.
 
Tabi böyle önemli bir kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçe başta Yönetim Kurulu Üyelerimize, Dernek Başkanlarımıza, İstanbul Üniversitemizin çok kıymetli Rektör ve akademik kadrosuna minnetlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca kongremize yoğun ilgi gösteren TRT, TRTAvas, Rumeli Tv, Tek Rumeli Tv, Anadolu Ajansı, İHA ve ismini sayamadığım tüm basın mensubu arkadaşlarımıza ve yöneticilerine de şahsım ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.”

 
Kaynak: http://istanbulmanset.com.tr/tarihe-bir-belge-daha-kazandirdik/
  
1249 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın