• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Balkanlar ve Göç kongresinin IV.sü düzenlendi.
Balkanlar ve Göç kongresinin IV.sü düzenlendi.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ile İstanbul Üniversitesi’nin bu yıl 4’ncüsünü düzenledikleri Balkanlar ve Göç Kongresi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Üç gün süren kongrenin açılışında bir konuşma yapan Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, “Dünyada refah ve mutluluğun olması isteniyorsa özellikle Balkanlarda neler yaşandı, nasıl yaşandı bunun çok iyi bilinmesi gerekir. Çünkü geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.” Dedi.İlk günkü oturumları İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu 3 ve 4 Aralık tarihlerindeki oturumların Avrasya Enstitüsü Konferans Salonu’nda yapıldığı Balkanlar ve Göç Kongresi’ne Eski Bakan İdris Güllüce’nin yanı sıra Milletvekilleri, Valiler, Kaymakamlar, Profesörler, Öğretim Görevlileri, Belediye Başkanları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Balkan Savaşlarının önemine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı sözlerine şu şekilde devam etti;“Bugün 4’ncüsünü gerçekleştirmekte olduğumuz Balkanlar ve Göç Kongremize öncelikle hepiniz hoş geldiniz ve sefalar verdiniz. Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu kurulduğu günden itibaren özellikle balkanlarda ve Kafkaslarda yalanmış olan acıları ve gözyaşlarını unutmadı, unutturmadı ve bundan sonra da unutturmayacak. Çünkü ecdadımız Osmanlı 600 yıl 3 kıtaya Balkanlardan yönetti. Osmanlı 3 kıtayı Balkanlardan yönetirken huzur vardı, barış vardı, kardeşlik vardı ve bu bölgelerde refah vardı.

Ne zaman mikro milliyetçilik akımları başladı 600 yıl o coğrafyaya hayat vermiş ecdadımız o topraklardan sökülüp atılmaya çalışıldı o günlerden bu güne Balkanlarda acı ve gözyaşı dinmedi ve dinmiyor. Dünyada refahın ve mutluluğun olması isteniyorsa özellikle Balkanlarda neler yaşandı, nasıl yaşandı bunun çok iyi bilinmesi gerekir. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Şayet biz Balkan Savaşlarında neler yaşandığını çok iyi anlayabilseydik bugün Ortadoğu, Kafkaslarda yaşanlar, yaşanmazdı. Evet, Balkan Savaşları o yüzden bizim geleceğimiz açısından çok ama çok önemlidir. Ama maalesef hala Balkanlarda neler yaşandığını anlayamadık ve millet olarak ilgisiziz. Bunları bilmezsek geçmişte yaşanan acıları yaşamaya devam ederiz.”

 

 

  
1312 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın