• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

BULGARİSTAN’DA TÜRK VE MÜSLÜMAN’LARA UYGULANAN ASİMİLASYONUN 30.YILINDA BU UYGULAMALARI BİR KEZ DAHA ŞİDDETLE KINIYORUZ.


RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU
İSTANBUL
 
 
Sayı:2014/12.02                                                         24.12.2014
Konu: Basın Bildirisi
                                                                                                                     
BASIN BİLDİRİSİ
 
 
BULGARİSTAN’DA ’DA TODOR JİVKOV BAŞKANLIĞINDAKİ BASKICI KOMÜNİST REJİM TARAFINDAN 25.12.1984 TARİHİNDE BAŞLATILAN VE MART 1985’E KADAR DEVAM EDEN ÜLKE GENELİNDEKİ “SOYA DÖNÜŞ” ADI VERİLEN ”TÜRKLERE ZORLA AD DEĞİŞTİRME İLE DİNİ VECİBELERİNİ, ÖRF VE ADETLERİNİ YERİNE GETİRME YASAKLAMALARI” ŞEKLİNDE UYGULANAN ASİMİLASYON POLİTİKALARI, ETNİK VE KÜLTÜREL KIRIM UYGULAMALARINI 30.YILDÖNÜMÜNDE BİR DAHA ŞİDDETLE KINIYORUZ.

Bulgaristan’da belirtilen dönemde Türklere uygulanan Asimilasyon Politikaları, Birleşmiş Milletler, ABD, AB ve diğer Uluslararası Forumlarda tespit ve kabul edilerek KINANMIŞ yine 2012 yılında Bulgaristan Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından geçmişte“BULGARİSTAN TÜRK VE MÜSLÜMANLARINA” yapılan asimilasyon uygulamalarının yanlış olduğu bir “BİLDİRİ” ile ilan ve kabul edilmiştir.

Tüm bu yaşananların çerçevesinde Bulgaristan tarafından iyi niyetle başlatılan girişimlerin devamı beklenirken, Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan’da ”Asimilasyon yapılmadı” şeklinde imza kampanyaları ile etnik düşmanlık körüklenmekte, Türk ve Müslümanlara karşı saldırıları her geçen gün artmakta olduğu gözlemlenmektedir.
 
Bazı Irkçı gruplar ve çevreleri tarafından Camiler kundaklanmakta, Müslüman Cemaate karşı zaman zaman fiziki saldırılar gerçekleştirilmekte, Cemaat Vakıflarının mal varlıkları iade edilmemekte, Anadilde Eğitime yönelik kısıtlamalar halen devam etmektedir. 
 
Tüm bu yaşananlar ve uygulamalar bizlere orada yaşayan Türk ve Müslüman kardeşlerimizin bütün kanun ve antlaşmalara rağmen yeterince güvencede olmadıklarını göstermekte ve bizleri derinden endişelendirmektedir.

30.YILDÖNÜMÜNDE, BULGARİSTAN’DA TÜRK VE MÜSLÜMANLARA YAPILANLARI UNUTMADIĞIMIZI VE UNUTTURMAYACAĞIMIZI BİR DAHA SAYGI İLE KAMUOYUNA DUYURUYORUZ.


 
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu 

Yönetim Kurulu
 

 

 

____________________________________________________

Haseki Sultan Mah. Millet Cad. Ada Saray Apt. No: 53 Kat:5 Daire:10 Fındıkzade Fatih-İSTANBUL    
Tel:+90 (212) 527 07 87 Faks:+90 (212) 530 30 02           E-Posta: info@rubafed.org

 


 

  
1634 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın