• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

RBF ÜYE DERNEKLERİMİZDEN YUNTÜRK İLE FEDERASYONUMUZUN ORGANİZASYONUNDA B.TRAKYA’LI GENÇLER İSTANBUL’UN TARİHİ VE KÜLTÜREL YERLERİNİ GEZDİLER.

RBF ÜYE DERNEKLERİMİZDEN YUNTÜRK İLE FEDERASYONUMUZUN ORGANİZASYONUNDA B.TRAKYA’LI GENÇLER İSTANBUL’UN TARİHİ VE KÜLTÜREL YERLERİNİ GEZDİLER.

Rumeli Balkan Federasyonu ve üye derneklerimizden Yunanistan Türkleri Derneği-YUNTÜRK’ün organizasyonu ve katkılarıyla Yunanistan-Batı Trakya İskeçe Türk Birliği (İTB) Gençlik Kolu, Türkiye'yi Tanıma Projesi kapsamında 12-14 Ağustos 2014 tarihleri arasında İstanbul’un tarihi ve Kültürel yerlerini gezdiler.İskeçe Türk Birliği (İTB) Gençlik Kolu Türkiye'yi Tanıma Projesi kapsamında 12-19 Ağustos tarihleri arasında İstanbul, Eskişehir, Ankara, Bursa ve Çanakkale'ye 46 kişinin katılımıyla 8 günlük bir gezi düzenledi. Geziye toplam 50 kişi katıldı.İTB tarafından şu yazılı açıklama yapıldı:

12 Ağustos Salı günü İstanbul'a varan heyet Aydın Üniversitesi'ni ziyaret etti. Öğretim üyelerinin yakın ilgisi ile üniversiteyi gezen öğrenciler İstanbul ile ilgili bilgiler aldı.Üniversitede yenilen öğle yemeği sonrası öğrenciler iki gün boyunca konaklayacakları Ortaköy Zübeyde Hanım Öğrenci Yurduna geçtiler. Beşiktaş Belediyesi'ne ait Afife Jale Kültür merkezinde Boğaz manzarası eşliğinde yenilen akşam yemeği sonrası öğrenciler Ortaköy'ü gezme fırsatı buldular.
13 Ağustos Salı günü İlk önce Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı gezildi. Buradan Deniz Müzesine geçen grup, mihmandar eşliğinde gezdikleri müzede sergilenen saltanat kayıklarını ve Türk denizcilik tarihi ile ilgili bilgileri aldılar.Beşiktaş Belediyesi sponsorluğunda hazırlanan sandviç şeklindeki öğle yemeklerini Harbiye Askeri Müzesi bahçesinde yiyen grup daha sonra müzeyi gezdi ve mehteran konserini izledi.

Harbiye Askeri müzesi ziyaretinden sonra, grup Sarıyer Belediyesinin ev sahipliğinde tekne turuna katıldı ve Boğazın eşsiz manzarasının tadını çıkararak akşam yemeklerini teknede yedi.
Sarıyer Belediyesi adına ev sahipliğini üstlenen Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, konuklarla gezi boyunca sohbet etti, ziyaretlerinden ötürü duyduğu mutluluğu ifade etti.Yemekte bir konuşma yapan İskeçe Türk Birliği Kültür Sorumlusu Bülent Hacı Salih, derneklerinin kuruluş tarihi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve İskeçe Türk Birliği Başkanı Av. Ramadan Nizam'ın selamlarını getirdiğini söyleyen Bülent Hacı Salih, Sarıyer Belediyesi'ne de misafirperverlikleri ve göstermiş oldukları sıcak konukseverlik için teşekkürlerini sundu.Beraberinde getirdikleri tablo ve broşürlerden Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem'e takdim etti.Yunanistan Türkleri Derneği Genel Başkanı Ferruh Özkan adına takdim edilen tablo ve bröşürü Genel Başkan Yardımcısı Ehat Can, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı adına ise Rumeli Balkan Federasyonu Genel Merkez Müdürü Hasan Hasanoğlu aldı.------------------------------------------

14 Ağustos Perşembe günü Eskişehir'e geçen grup, ilk olarak Arkeoloji müzesini gezdi. Öğlen yemeğinden sonra Eskişehir Valisi sayın Güngör Azim Tuna ziyaret edildi. Daha sonra tarihi Odunpazarı evleri ve Atlıhan El Sanatları çarşısı gezildi.


15 Ağustos 2014 Cuma günü Ankara'ya geçen grup, Anıtkabir'de resmi törene katılarak Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. Ardından, Rehber eşliğinde Anıtkabir müzesi gezildi ve Anıtkabir Komutanı ziyaret edildi. Anıtkabir ziyaretinden sonra Kocatepe Camii ziyaret edildi. Daha sonra Keçiören'e geçen grup, teleferik ile Ankara'nın güzelliğini izleme fırsatı buldu. Ardından, Keçiören Belediyesi'ni ziyaret eden grup, daha sonra Estergon kalesinde akşam yemeği yedi.

16 Ağustos 2014 Cumartesi günü Bursa'ya geçen grup, aynı gün Ulucami, Tophane, Zafer Plaza, Yeşil Camii ve Emir Sultan ziyaret edildi.

17 Ağustos Pazar günü, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen 16. Batı Trakyalılar Panayırı ve 10. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası'na katıldı.

17 Ağustos 2014 Pazartesi günü Çanakkale'ye geçen grup tarafından Çanakkale Şehitliği ziyaret edildi ve şehir turu yapıldı.

18 Ağustos 2014 Salı günü grup, Çanakkale Vali Yardımcısı sayın Hüseyin Kulözü'yü ziyaret etti. İskeçe Türk Birliği Kültür Sorumlusu Bülent Hacısalih burada yaptığı konuşmasında, İskeçe'de okuyan, Türkiye'yi daha önce tanıma amaçlı gezmeyen 46 Türk öğrencinin seçildiğini ve Türk öğrencilerin Türk kültürünü tanıması için bu geziyi düzenlediklerini belirterek, bu tür faaliyetlerin devam edeceğini ifade etti. Grup daha sonra dönüş için Çanakkale'den ayrıldı.

Bu gezinin gerçekleşmesi için katkılarda bulunan Bursa AK Parti Milletvekili sayın Hakan Çavuşoğlu'na, Bursa Büyükşehir Belediyesine, Beşiktaş, Sarıyer ve Keçiören Belediyelerine, YUNTÜRK ve Rumeli Balkan Federasyonu'na, Ankara Batı Trakya Türk Birliği'ne, BTTDD Bursa Şubesi'ne teşekkür ederiz.
 
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
 

 

  
1757 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın