• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Rumeli-Balkan-Dernekleri-Federasyonu-957187054375801/
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      

BULGAR İSTİHBARAT SERVİSİ “DS” NİN GİZLİ ARŞİV BELGELERİ- (10)

BULGAR İSTİHBARAT SERVİSİ “DS” NİN GİZLİ ARŞİV BELGELERİ- (10)

-2013 Yılında yayınlanan DS gizli arşiv belgesi No: 93 – 23.01.1985 tarih, Çok Gizli-

Türk-Arap isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili işlemler hakkında yapılan operatif çalışmalar ve ülkedeki durum karmaşık hale gelmiştir.
 
Ülkenin güneyinde yapılan bu yöndeki çalışmalar nerede ise tamamlanmış durumda, sadece Stara Zagora ve Sliven vilayetlerinde bazı şahıslar la ilgili çalışmalar devam etmektedir.

KIRCAALİ VİLAYETİ:

Genelde durum normalleşmeye başladı, yeni (isimlerle) hazırlanan pasaportların dağıtımı hızlandırıldı ve diğer çalışmalar da devam etmektedir.

PLOVDİV VİLAYETİ:

21.Ocak tarihinde Plovdiv(Filibe) ve Asenovgrat’ta yaklaşık 200.’er kişilik iki grup toplandı (protesto). Gelen sinyallerden Dolni Voden köyünde bir gizli örgüt yapılanması  tespit edilmiştir. Kuklen köyünden bir şahıs Kırcaali MVR ‘nin deşifre ettiği ve denetimi altında bulunan gizli örgüt GDOR “ Furgona” ile yakın temas halindedir. Aynı şahıs kendi çevresinde bir grup oluşturarak, kitlesel kargaşa yaratmak amacındaydı.MVR Plovdiv Bölge yönetimi tarafından verilen desteğe rağmen,halen aktif bir çalışmaya geçmemiştir.Plovdiv ve Asenovgrat’ta tespit edilen grupların faaliyeti ve alınan önlemlerle ilgili başkaca bilgi gelmemiştir.Bölgeye (DS) 6.Şube elemanı gönderilmiş, yerinde gerekli desteği verecektir.

ŞUMEN VİLAYETİ:

En karmaşık durum bu vilayettedir. Önceki gün İvanovski bölgesinde 3-4 köyde isim değiştirme işlemleri başlatıldı, bu gün ise bütün vilayette devam ettirilecektir. Halk arasında isim değiştirmeden dolayı büyük bir korku yaşanmaktadır. Değişik sanayi işletmelerinde Türk-Arap ismi taşıyan çalışanlar işe gelmemektedir.Venets kasabasındaki Sanayi İşletmesinin Dikiş bölümünde çalışan 150 kadın işçi toplu olarak işyerini terk etmiştir,iki elebaşı yakalanmıştır.Bu halktan değişik  şahıslar kendi motorlu taşıt araçları ile vilayeti terk etmektedirler.Öğrenciler derslerden ve okullarından kaçıp,doğdukları köylere gitmektedirler.

Gelen keskin sinyaller (duyumlar) anında değerlendirilmektedir,50 şahıs tutuklanmış olup, faaliyeti tespit edilen 404 şahsa tebligat çıkartılmış , bunlardan 282’si gelmiş diğerleri aranmaktadır.

TIRGOVİŞTE VİLAYETİ:

İsim değiştirme işlemleri tam sürat devam etmektedir. Önceki gün (22.01.1985) Akşam itibariyle 44 000 şahsın ismi değiştirilmiş. Başarılı bir şekilde bu halkın yoğun olarak yaşadığı Büyük Gerlovo ve Omurtag bölgelerinde de operasyon devam etmektedir.

Bütün gelen sinyaller anında değerlendirilmektedir.100 şahıs alıkonulmuş ve Tutuklanmış, 9 şahıs aranmaktadır,5 şahsın Belene’ye gönderilmesi teklif edilmiş, 23 milliyetçi şahıs da ihtiyat olarak askere alınmıştır.

RAZGRAT VİLAYETİ:


İsimlerin değiştirilme işlemlerinin başlatılması ile ilgili Parti ve (Kooperatif )Çiftçi Birliği Yöneticileri arasında görüşmeler yapılmaktadır. Özellikle aydınlar arasında yapılmakta olan işlemlere çok sert tepki gösterilmektedir. Her şeye rağmen dar çevrede artık kendileri de Bulgar ismi seçtiklerini belirtmektedirler. Gelen bir sinyalden, Belentsi köyünde bir İlkokul öğretmeni biri Belmeken Barajına olmak üzere belli hedeflere 5 adet patlayıcı madde yerleştirildiğini duyduğunu söylemiş. Hemen şahsın tutuklanarak, sorguya alınması emredildi.

Bu arada tehdide binaen hedefin bulunduğu MVR Pazarcik Bölge yönetimi hemen uyarıldı.

SİLİSTRE VİLAYETİ:

Operasyon bölgesi oldukça sakin, işlem devam etmektedir. Gelen bütün sinyaller anında değerlendirilmektedir. 100 Türk milliyetçisi alıkonulmuş, Belene Adasına gönderilmek  için 12 şahıs teklif edilmiştir. Ad değiştirme İşlemlerine başlamadan önce MVR Bölge Yönetimi tarafından 40 şahsın tutuklanması kararlaştırılmış ve gereken yapılmıştır.

RUSE VİLAYETİ:

Operasyon bölgesi oldukça sakin. Bu gün saat 17.00’ da Parti yönetimi çağırılıp, hazırlıklar tamamlanarak yarın sabah işlemlere başlanacaktır.100 Türk milliyetçisi tespit ve karar verildiği gibi alıkonmaktadırlar. Gelen bütün sinyaller anında değerlendirilmekte, sabotaj ihtimaline karşı önlemler alınmaktadır.

VELİKO TIRNOVO VİLAYETİ:

Başarılı bir şekilde işlem yürütülmektedir. Toplam 7 500 Türk-Arap ismi taşıyan şahıstan 4 300 kişinin ismi değiştirilmiştir. Yarın işlem tamamlanmış olacaktır. Sabotaj yönünde sinyal alınmamıştır.

TOLBUHİN:

Bölge Yönetimi ile işlemin 20 Şubat 1985’ te başlanmasına karar verilmiştir.

SLİVEN:

Kitlesel kargaşa ve düzensizlik yaratmak isteyen 42 Şahıs alıkonulmuş. Patlayıcı madde bilgisi ve diğer örgütsel doküman hazırlıkları ile yakalanan, düşmanca faaliyet ve çalışma yapmak isteyen bir grup açığa çıkartılmıştır.  
              
VARNA:

9 Bölgeye ayrılmış, 3’ünde isim değiştirme işlemlerine başlanmıştır. 200 Türk milliyetçisi alıkonulmuş. Türk vatandaşı bir bayan, Bulgar aleyhtarı Türk Gazeteleri  dağıtırken yakalanmış, tutuklanmış ve sınır dışı edilecektir.

VRATSA:

İsim değiştirme işlemi başlamış, düşmanca faaliyet yönünde sinyal alınmamıştır.

SOFYA :

Sanat çevrelerinden ve aydınlar arasından belirli şahıslar ile bir kısım  Üniversite öğrencileri “isim değiştirme aleyhine” beyanlar ve yorumlar yapıldığı yönünde duyumlar alınmıştır. BKP Merkez Komitesi “Yeni Işık” gazetesi, “Yeni Hayat” Dergisi yazar- gazeteci ve Sofya Radyosu’nun Türkçe bölümü yapımcıları ile bir toplantı düzenleyerek isim değiştirme konusundaki parti politikalarını anlatacaktır. “Yeni Işık” gazetesinin eğilimi ve basımı konusunda Genel Redaktör Kamen Kalinov uyarılmış ve önlem alması istenmiştir. Gazetede çalışan Türk milliyetçisi…… gazeteci işten çıkartılıp, etkisiz hale getirilecektir. Yine “Yeni Işık” gazetesinde mikrofonla dolaşan … isimli gazeteci de isim değiştirme konusunda keskin ve düşmanca yorumlar yaptığından işten uzaklaştırılıp etkisiz hale getirilecektir.

Belene’ye gönderilmesi teklif edilen iki Türk milliyetçisinden, biri Üniversite öğrencisi,  diğeri de emekli gazetecidir.

Sabotaj yönünde alınan bütün sinyaller, anında kontrol altına alınmakta ve değerlendirilmektedir, bu konuda DS 6 Şube tarafından destek ve gerektiğinde yerinde müdahale yapılmaktadır.  

ÖNERİLER:
 
1.      İsim değiştirme Operasyonu yapılan bölgelerin, umumi yerlerinde alkol tüketiminin kısıtlanması konusunda önlem alınması. 

2.      Belene’ye gönderme konusundaki işlemlerin, MVR Bölge Müdürlerine ve Bölge Savcılarına zorunlu ikamete teklif edilenleri anında karar verme yetkisi tanımak sureti ile işlemlerin kısaltılması ve azaltılması.

 
3.      Geri dönen(Göçten sonra) ve henüz vatandaşlık verilmemiş olan göçmenlerin, isim değişikliğini kabul etmemeleri halinde ikametlerine izin verilmeyip, hemen Türkiye’ye iade edilmeleri önerilmektedir. 

 
 İzp.B, Bojkov                  Stn. B.Georgieva  “ 


Tercüme ettiğimiz 93 nolu belgeden, ülke çapında Türklere uygulanan isim değiştirme olaylarının bölge-bölge nasıl cereyan ettiği ve asimilasyonun en korkunç boyutu gözler önüne serilmektedir. Birçok olayı ve isimleri açıkça belirtmemelerine rağmen, olayları şöyle özetleyebiliriz.”Rejim hiçbir kural ve kanun tanımadan, bağlı bulunduğu uluslararası anlaşmalarını da hiçe sayarak, hiçbir kanuni dayanak olmadan asırlarca taşıdıkları isimlerini sözde “Gönüllü” değiştiren, tebaası bulunan Türk Azınlığı mensubu soydaşlarımızdan istediğini, istediği zaman mahkeme kararı olmaksızın tutuklamakta, Ailesi veya kendisini  ülkenin başka bölgelerine sürgüne göndermekte, Özellikle bu amaçla oluşturulan kamplara veya rejim muhaliflerinin gönderildiği Ölüm Kampı olarak adlandırılan Tuna nehri içindeki “Belene Adasına” göndermekte, orantısız güç kullanmakta, Kumpaslar kurarak kanıtlanmayan gizli örgüt üyeliği ile suçlamakta ve anında infaz etmezse uzun yıllar hapishanelerde çile çektirmektedir. Kısaca Azınlık mensubu vatandaşı Türklerin Canını ve Malını hiçe sayarak bir Çete Devlet örneği sergilemişlerdir. Bu olayları hiçbir zaman unutmayalım, unutturmayalım, olaylar sırasında ölenlere bir daha Allahtan Rahmet diliyor ve bir daha böyle acı olaylar yaşanmaması dileği ile Bulgaristan’daki tüm Soydaş ve Dindaşlarımızı saygıyla anıyoruz”.


21.07.2014-Ömer DORUK 
 

 

  
1715 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın