• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Rumeli-Balkan-Dernekleri-Federasyonu-957187054375801/
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ve üye dernekler Hollanda Başkonsolosluğu’na Siyah Çelenk BıraktıRumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ve üye dernekler Hollanda Başkonsolosluğu’na Siyah Çelenk Bıraktı

11 Temmuz 2014
 
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, Bosna’nın Srebrenica kentinde 19 yıl önce bir soykırımla hayatını kaybeden vatandaşları soykırımın yıldönümünde anarak onları unutmadılar.


 
Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu yöneticileri ve vatandaşlar, ellerinde dövizler taşıyarak sessiz bir yürüyüşle kortej eşliğinde Hollanda Başkonsolosluğu önüne geldiler. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Hollanda Başkonsolosluğu önünde bir basın açıklaması yapan Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, 19 yıl önce yapılan bu katliamı, bu soykırımı asla unutmayacaklarını söyledi. 5 gün içerisinde 8 bin 373 kişinin soykırım yapılarak şehit edildiğini vurgulayan Bölükbaşı, “Balkanlar’ın tarihi ,katliamlar tarihi gibidir. Özellikle Osmanlının zayıflama bölgeden çekilme dönemi ile birlikte Osmanlı ile özleşmiş tüm uluslar ve Müslümanlar büyük baskı ve ateş altına alınmıştır. 19 yıl önce Avrupa’nın göbeğinde tüm dünyanın gözleri önünde film seyredercesine bir soykırım yaşandı” dedi.

Hollanda Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapmalarının sebebinin Srebrenica’daki soykırımın Birleşmiş Milletlerce görevlendirilen Hollanda askerlerin gözü önünde yapılmasından dolayı olduğunu anlatan Bölükbaşı, “Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge olarak ilan edilen Bosna’nın bu güzel kenti Srebrenica’da, Birleşmiş Milletlerce görevlendirilen Hollandalı askerlerin gözü önünde tamamı 14 yaş altı çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan toplam 8373 kişi 11 Temmuz 1995 tarihinden başlayarak 5 gün içinde şehit edildiler.

Bu yıl kirli savaşın 22’inci, Srebrenica Soykırımı’nın ise 19. yılındayız. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, “Bir daha Srebrenica’lar olmasın diyoruz…’’ Srebrenica’da 19 yıl önce bugün yaşanan dramı da dile getirmek istiyoruz” diye konuştu.

İnsan hakları konusunda faaliyet gösteren birçok kuruluşun kayıtsızlığı ve devletlerin derin sessizliği ile Srebrenica soykırımının sonraki yıllarda unutturulmaya çalışıldığına dikkat çeken Bölükbaşı, “Lahey Adalet Divanı tarafından da kayıtlara geçirilen bu soykırımın bilinen sorumluları dünyanın egemenleri tarafından yıllarca korundu. Ancak son kullanım tarihleri geçtikten sonra adalete teslim edildiler. Yargılama süreçleri de bir çadır tiyatrosunun ciddiyeti içinde halen sürdürülmektedir. Bu tuluatın son örneği Karadzic’in Srebrenica dışındaki tüm kentlerdeki soykırımlardan aklanması olmuştur” şeklinde konuştu.

Srebrenica soykırımını yapanların hala yargılanmadığının altını çizen Bölükbaşı, “Bugüne kadar asıl suçlular, yargılanmadı. Adalet önüne çıkarılmadı. Bu zalimlerin, bu soykırımı yapanların bir an önce adalet önüne çıkarılmasını istiyoruz.

Sizi, sizi sevenlerinizi, sizi sevenlerinizin de sevenlerini bir daha böyle dramlar, trajediler, yaşanmaması adına Trakya Rumeli Balkan kökenli 70’in üzerinde derneği bünyesinde bulunduran Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu olarak Srebrenica soykırımının 19. Yılında “Bir Daha Bosna’lar, Srebrenica’lar Yaşanmasın’’  diyerek 81 vilayetimizde yaşayan insanlarımızın da katılımıyla toplumsal belleğimizi tazeliyor, her yıl olduğu gibi bu yıl da bu soykırımı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve hiçbir zaman da unutturmayacağımızı belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Dernekleri Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu İlk Genel Başkanı Özcan Pehlivanoğlu,Genel Sekreter Osman Gürel,Dünya Boşnakları 2.başkanı Refik Akova,Genel Başkan yardımcıları ve Yönetim Kurulu üyeleri, üye dernek Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Hollanda Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktılar. Çelengin bırakılmasından sonra grup, tekrar kortej eşliğinde Galatasaray Lisesi önüne geldiler. Grup burada olaysız bir şekilde dağıldı.DÜNYA HABER AJANSI                                                                   

 

  
1069 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın