• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.78466.8118
Euro7.46857.4984
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret2448511

                      

ESENLER RUMELİLER İFTARI HER KESİME HİTAP ETTİ...
ESENLER RUMELİLER İFTARI HER KESİME HİTAP ETTİ...

Esenler Rumeliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği geleneksel iftarını Esenler Kültür Merkezi’nin bahçesinde açık havada gerçekleştirdi…

İftara; Esenler’de yaşayan Rumelili vatandaşların yanı sıra Rumeli kökenli, sanatçı, sporcu, siyasetçi, bürokrat, teknokratlar, rumeli dernek, federasyon ve vakıf yetkilileri ile Rumelili olan olmayan; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, AKP İstanbul Milletvekili Tülay Vatansever Dalyan, Esenler İlçe Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M.T. Göksu, Rumeli Balkan Federasyonu Kurucu Başkanı ve MHP Merkez İdare Kurulu üyesi Özcan Pehlivan, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, ESDEF başkanı Süleyman Kahveci, Kızılay başkanı Lütfi Kahveci, Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abazoğlu ve Arnavutluk başkonsolosu Erman Muka, Esenler Belediye meclis başkan vekilleri, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kurum müdürleri, muhtarlar, yöre dernek başkanları, esenler ilçesi yöresel dernek yetkilileri, civar ilçelerin Rumeli dernekleri ve iftarı yakından takip eden TEK Rumeli Televizyonu ve Esenler yerel basın mensupları katıldılar.

Esenler Rumeliler Derneğinin iftarında AKP’li Milletvekili Tülay Vatansever Dalyan ve Esenler Belediye Başkanı M.T. Göksu’nun siyasi konuşmalarına, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamayligil ve MHP Merkez İdare Kurulu üyesi Özcan Pehlivanoğlu siyasi cevap niteliğinde konuşmalar yaptılar.

Açılış konuşmasını Esenler Rumelililer Derneği Başkanı Fettah Dindar yaptı ve Dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi;

BU BAYRAĞI EN İYİ ŞEKİLDE TAŞIMA ZORUNLULUĞUMUZ VARDIR.İftarın açılış konuşmasını Esenler Rumeliler Dernek başkanı Fettah Dindar yaptı. Dindar konuşmasına dernek olarak yaptıkları sosyal yardımlardan bahsederek başladı ve devam etti;

“Esenler Rumeliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak on bir yıl önce kurulan derneğimizin bayrağını taşıma sırası şimdi bizim. Görev yaptığımız süreçte bu bayrağı en iyi şekilde taşıma zorunluluğumuz vardır. İşte bu anlayışla bu gün buraya katılım sağlayan hemşerilerime, emek harcayan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, emeği geçen herkese ve siz dostlarımıza huzurunuzda teşekkürler ediyorum.

Esenler Rumeliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak 50 öğrenciye burs veriyoruz. her ay 50 aileye bir yıl süresince erzak yardımı yapıyoruz. Ramazan’da 200 aileye erzak yardımı verdik, 500 çocuğa bayramda üstbaş giysi vereceğiz.

Bu gün yine bereket ayında birlikte olmanın mutluluğunu, bir iftarı da hep birlikte yapmanın huzuru içerisindeyiz. Bu gününüzün en değerli anını bizlere ayırarak icabet ettiğiniz ve desteğiniz için sizlere derneğim ve yönetim kurulum adına teşekkür ederim. “

Daha sonra selamlama ve protokol konuşmalarına geçildi. Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abazoğlu, Arnavutluk Başkonsolosu Erman Muka ve ESDEF Başkanı Süleyman Kahveci selamlama konuşması yaptılar...

Protokolde İlk konuşmayı Rumeli Balkan Federsyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı yaptı;YEREL SEÇİMLERDE, GENEL SEÇİMLERDE KARARLILIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ...

“Bizim derneklerimiz ve Rumeli insanı hiç bir siyasi partinin arka ve yan bahçesi olmamıştır. Hangi siyasi parti camiamıza gereken değeri verirse listelerini ona göre düzenlerse o partiyle hemal oluruz. Bu camianın içinde bulunmuş hizmet etmiş çilesini çekmiş insanların bir araya gelmesini sağlayan başta dernek başkanımız Fettah Dindar ve yönetimine çok teşekkür ediyorum.

Burada gerek ilçe başkanlarımıza ve gerekse siyasi parti üst yöneticilerine altını çizerek belirtmek istiyorum ki sivil toplum kuruluşlarının içinde bulunmuş bu camianın sıkıntıları ile hemal olmuş çözüm konusunda maddi ve manevi noktada hizmetlerde bulunmuş arkadaşlarımızın siyasi manada değerlendirilmesi camiamızın genel arzusudur. Temennimiz ve isteğimiz bu çerçevede siyasilerin gereğini yapacağını düşünüyor ve bekliyoruz. Önümüzdeki yerel seçimlerde ve akabindeki genel seçimlerde kararlılığımızı göstereceğiz.”

Esenler İlçe Kaymakamı Nazım Madenoğlu’da konuşmasında;BU İFTAR BİZİ RUMELİ VE BALKAN COĞRAFYASINA GÖTÜRDÜ...

“Bu akşamki iftar bizi biraz uzaklara, rumeli ve balkan coğrafyasına götürdü. Bu devlet bu cumhuriyet rastgele kurulmalı. Bir çok badireler atlatıldı ve büyük acılar yaşadık ve sıkıntılara şahit olduk. Bu topraklarda evladı fatihan torunlarının zamanında verdiği şehitleri hatırlamak ve hatırlatmak gerekir.

Bu ramazan Esenlerimiz için saygı ve sevgi çerçevesinde huzur içinde geçiyor. Rumelililer derneğimizin vermiş olduğu bu mükemmel iftarda davete icabet eden misafirlerde bu durumun göstergesidir. Dernek başkanı ve yönetimine teşekkür ederim. Başarılarının devamını dilerim.” İfadelerinde bulundu.

KOSOVA’DA BİN KİŞİLİK BİR İFTARA KATILDIM...AKP milletvekili Gülay Vatansever Dalyan ise geçen günlerde Kosova’da bin kişilik bir iftara katıldığını söyleyerek başladığı konuşmasında siyasi bir üslup kullanmasıyla ortamı biraz gerdi.

Milletvekilinden sonra söz alan MHP Merkez İdare Kurulu üyesi Özcan Pehlivanoğlu konuşmasına samimi olmak lazım ve samimi sözler kullanmak lazım diye başladı ve şöyle devam etti;IRAK TÜRKMENLERİNDEN, DOĞU TÜRKİSTAN MÜSLÜMANLARINDAN NEDEN BAHSETMİYORSUNUZ...

“Bu iftar sofralarında asla siyaset yapılmasın yana değilim. Memleketin hali ortada. Bir balkanlı olarak balkanlardan sürülmüş bir aile ferdi olarak ülkenin balkanlaşma haline döndürüldüğünü görüyoruz. Kimsenin kendisini ve başkalarını aldatmasına gerek yok. Mora isyanını hatırlayınız başpiskopos germanos türklere merak etmeyin size hiç bir şey olmayacak dedi. Ama on yıl içinde moradaki tüm türkler temizlendi kovuldu. Şimdi ülkemizde ayni şekilde olaylar cereyan ediyor ve hükümet hiç bir önlem almıyor.

Filistin, Mısır, Suriye’den devamlı bahsediyorsunuz. Neden Irak Türkmenlerinden, Doğu Türkistan müslümanlarından söz etmiyorsunuz. Türk oldukları için mi onlardan hiç söz etmiyorsunuz. Yurt dışında iftar sofraları kuarark balkanlarda türk birliğini sağlayamazsınız. Biz heryerde olacağız heryerde de sizin yanlışlarınızı dile getireceğiz.”

Son protokol konuşmasını ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamayligil yaptı. Tamayligil konuşmasına ben bir Rumelili ve Balkanlı olmaktan, Balkanlı bir ailenin çocuğu olmaktan ayni zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyette yaşamaktan ve Cumhuriyet Halk Partili olmaktan ve o partinin milletvekilİ olmaktan gurur duyuyorum, onur duyuyorum diyerek başladı. Devamla;RUMELİLİ OLMAK VE BALKAN SUYU İÇMİŞ OLMAKTAN MUTLUYUM...

“Bu gün bir Atatürk kızı olarak bu bayrağı taşımak benim için büyük onur ve gurur verici bir durumdur. Gönlümüzdeki aydınlığı, ruhumuzdaki ışığı berabarce paylaştığımız mübarek ramazanda bu iftarda aranızda bir kardeşiniz, ablanız olarak bulunmaktan son derece memnununum. Rumelili olmak ve Balkan suyu içmiş olmak da ayrı bir güzelliktir. Geçmişte yaşanmışlıkları iç dünyamızda ve ailelerimizde yaşadıklarımz, ailelerimizden bize gelen bize iletilen o yaşanmışlıklar gerçekler kendimizi bulmamızı sağladı. Acılar içlerinden ders alındıkça gelecek umut olur. Yoksa sürekli benzer acıları yasşarız. Artık bu acıları yaşamayalım.

O gün bizi topraklarımızda birbirimize düşüren ve topraklarımız söküp atan bir oyun oynandı. Ayni oyunlar bu gün de sahneleniyor, balkanlardan gelen bizler için bir anavatan vardı ancak buradan sonra gideceğimiz başka vatanımız yok. Bunu bilerek davranmalı ve akıllı olmak zorundayız. Tüm bu yaşamızımızı, huzur içinde yapılan ibadetlerimizi, minarede okunan ezanımızı Cumhuriyete ve Mustafa Kemal’e borçluyuz. Ögürlük içinde ve barışı sağlayarak bu Cumhuriyet içinde barış, özgürlük ve dayanışma içinde yaşamayı gerçekleştirelim ve Cumhuriyrtimizi ilelebet yaşatalım..''

Kaynak:esenlertime.com
http://www.esenlertime.com/haberdetay/RUMELILER-IFTARI-HER-KESIME-HITAP-ETTI.../1107
  
2707 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın