• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.78466.8118
Euro7.46857.4984
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret2448519

                      

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU -BASIN DUYURUSU-
                      

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU - İSTANBUL

11 Temmuz 2013


BASIN DUYURUSU

Balkanlar’ın tarihi katliamlar tarihi gibidir. Özellikle Osmanlının zayıflama bölgeden çekilme dönemi ile birlikte Osmanlı ile özleşmiş tüm uluslar ve Müslümanlar büyük baskı ve ateş altına alınmıştır.

18 yıl önce Avrupa’nın göbeğinde tüm dünyanın gözleri önünde film seyredercesine bir soykırım yaşandı.Srebrenica’da Bosna’nın bu güzel kentinin 14 yaşını geçmiş tüm erkekleri toplam 8373 kişi 11 Temmuz 1995 tarihinde başlayarak 5 gün içinde şehit edildiler.

Bu yıl kirli savaşın 21. Srebrenica Soykırımı’nın 18. yılındayız. Şehitlerimizi anıyor, ‘’ Bir daha Srebrenica’lar olmasın diyoruz…’’Srebrenica’da 18 yıl önce bugün yaşanan dramı da dile getirmek istiyoruz.

İnsan hakları konusunda faaliyet gösteren birçok kuruluşun kayıtsızlığı devletlerin derin sessizliği ile Srebrenica soykırımı sonraki yıllarda unutturulmaya çalışıldı. Lahey Adalet Divanı tarafından da kayıtlara geçirilen bu soykırımın bilinen sorumluları dünyanın egemenleri tarafından yıllarca korundu. Ancak son kullanım tarihleri geçtikten sonra adalete teslim edildiler. Yargılama süreçleri de bir çadır tiyatrosunun ciddiyeti içinde halen sürdürülmektedir. Bu tuluatın son örneği Karadzic’in Srebrenica dışındaki tüm kentlerdeki soykırımlardan aklanması olmuştur.

Sizi, sizi sevenlerinizi, sizi sevenlerinizin de sevenlerini bir daha böyle dramlar, trajediler, yaşanmaması adına Trakya Rumeli Balkan kökenli 65’in üzerinde derneği bünyesinde bulunduran RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU olarak Srebrenica soykırımının 18. Yılında ‘’BİR DAHA BOSNA’LAR, SREBRENİCA’LAR YAŞANMASIN’’ diyerek 81 vilayetimizde yaşayan insanlarımızın da katılımıyla toplumsal belleğimizi tazeliyor, her yıl olduğu gibi bu yıl da bu soykırımı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve hiçbir zaman da unutturmayacağımızı belirtmek istiyoruz.

Saygılarımızla

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Adına

Genel Başkan

Ayhan BÖLÜKBAŞI________________________________________________
Haseki Sultan Mah. Millet Cad. Ada Saray Apt. No: 53 Kat:5 Daire:10 Fındıkzade Fatih-İSTANBUL
Tel:+90 (212) 527 07 87
Faks:+90 (212) 530 30 02
www.rubafed.org
e-posta: rumelibalkanfederasyonu@yahoo.com
  
1748 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın