• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret2441221

                      

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU ‘BİR KOFER BİR SANDIK’ ETKİNLİĞİNE KATILDI.
RUMELİ BALKAN FEDERASYONU ‘BİR KOFER BİR SANDIK’ ETKİNLİĞİNE KATILDI.

16 Haziran 2013

Kosova Prizrenliler Derneği tarafından düzenlenen "Bir Kofer Bir Sandık" etkinliğinin dördüncüsü gerçekleştirildi.

Balkanlardan Trakya ve Anadolu'ya yapılan göçlerin ana güzergahlarından biri olan İstanbul Sirkeci Garı'nda, ilki 2009 yılından itibaren gerçekleştirilen Bir Kofer Bir Sandık etkinliğinde, Rumeli'nin her kesiminden binlerce vatandaş bir araya geldi.Genel Sanat Yönetmenliği'ni Çorlulu Tiyatro Sanatçısı Orhan Kurtuldu'nun yaptığı etkinliğin açılış töreninde yaşanmış bir göç hikayesi tiyatro sanatçıların canlandırıldı. Balkanlardan gelen bir göçmen kafilesinin Bulgaristan sınırında yaşadığı sıkıntıları anlatan canlandırmayı izleyen katılımcılar duygusal anlar yaşadılar.Kendisi de bir Rumeli göçmeni olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar katılımcılara hitaben konuşmalar yaptılar. Daha sonra Bir Kofer Bir Sandık etkinliği kapsamında Rumelili yazarlar buluşmasında bir araya gelerek imza günü gerçekleştiren yazarlar; Ramis Çınar, Yıldırım Ağanoğlu, Hidayet İlimsever'e, N. Aslı Şirin Öner'e, Kosova Prizrenliler Dernek Başkanı Nezih Liman ve Dernek Eski Başkanı İsa Kayım tarafından plaket takdim edildi. Ardından davetliler ve katılımcılar, temsili göç treninin vagonuna asılan hatıra imza panosuna imzalarını attılar.

Açılış töreninin ardından Rumeli'den Anadolu'ya başlığı altında konser düzenlendi. Söz konusu konserde Rumeli kökenli ünlü ses sanatçıları: Arif Şentürk, Faruk Yılmaz, Murat Balkan ve Soner Özgülen, sevilen türküleri ve şarkıları seslendirdiler. Rumeli müzikleri eşliğinde halay çeken katılımcılar, gönüllerince eğlendiler.

Bir Kofer Bir Sandık etkinliği kapsamında Sirkeci Garı'nda oluşturulan Rumeli Pazarı'nda Balkanlara özgü yemekler, yerel tatlar, elbiseler ve elişi ürünler tanıtıldı. Ayrıca farlı dönemlerde çekilmiş nostaljik göç fotoğrafları sergisi de düzenlendi.

Rumeli kökenli vatandaşların ve Rumeli sevdalılarının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte İstanbul Milletvekilleri; Gülay Dalyan ve Hüseyin Bürge, Kosova Milletvekilleri; Enis Kervan, Gülferra Şinik, Mahir Yağcılar ve Fikrim Damka, CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Ali Çeşmeci, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı ve Yönetim Kurulu üyeleri,Bisader Genel Başkanı Mehmet Cebeci ve yönetim kurulu üyeleri, Çorlu Kültür ve Sanat Derneği'ni temsilen Şeref Aydın, Devrim Gazetesi Haber Müdürü Erdal Özcan ve basın mensupları da hazır bulundu.Konu ile ilgili olarak genel Başkan Ayhan Bölükbaşı:

Kosova Pirizrenliler Derneği Her yıl Geleneksel olarak gerçekleştirilen Rumeli'den Balkanlardan Göçü konu alan "BİR KOFER BİR SANDIK" konulu proğram Bu yılda Sirkeci Tren Garında Çok sayıda davetli ve Evladı Fatihan Torunu ile Evladı Fatihan sevenlerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Proğramı gerçekleştiren Dernek Başkanı ve Yönetim Kurulundaki Arkadaşlarımızı Tebrik ediyor. Başarılarının Artarak Devamını Diliyoruz.
  
1656 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın