• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Recep Küpçü´yü Saygıyla Anıyoruz...

Recep Küpçü´yü Saygıyla Anıyoruz...

Şair-yazar Recep Küpçü 1934 Bulgaristan Filibe (Plovdiv) Sancağı Kuklen köyünde doğmuş, Şumnu Türk Pedagoji okulunu bitirip öğretmen olarak tayin edildiği Burgaz’da “Yeni Işık” Gazetesinde muhabir ve gazeteci olarak çalışmıştır. İlk şiir kitabı Sofya’daki Halk Eğitimi Yayınevi tarafından, 1963 yılında “Ötesi var”, İkinci şiir kitabı 1967 yılında “Ötesi Düş Değil” ve 1968 yılında “Dostlarım, Yolcu Yolunda gerek” adlı şiir kitapları basılmış ve yayınlanmıştır.

Burgaz’da İl Kültür Müdürlüğü tarafından kendisine verilen “Burgaz Şehri Yazarı” ödülü sahibi olmuş,şiirleri birçok yabancı dilde yayınlanmıştır.

Tuna Dergisi ”Şiir kitapları büyüklüğün ve özgünlüğün birer yapıtı olarak değerlendirildiler. Yıllarca iş ve aştan yoksun bırakılan bu büyük şair 26.04.1976 tarihinde Karanlık Güçlerin kurbanı olmuştur. Büyük şairimizin eşi ve iki oğlu, zorunlu göç sırasında Çağdışı sansüre karşın, beraberlerinde merhum şairimizin bir Romanı’nı, Öykülerini ve yayınlanmamış Şiirlerini de getirmeleri mümkün olmuştur. Bu çok özgün şairimiz Bulgaristan’da Türklere karşı yapılacak asimilasyonu önceden ön görmüş ve şiirlerinde geniş yer vermiştir. ”Türkiye Dışındaki Çağdaş Türk Edebiyatı” kapsamına alınmış ve Ülkemizde 1993’ten itibaren Liselerimizde de okutulmaktadır” şeklinde yazmıştır.

Bulgaristan’da Türkler arasında RECEP KÜPÇÜ “MİLLİ ŞAİR” olarak kabul edilmekte, 2000 yılında eserlerinin çoğunu yazdığı Burgaz Şehrinde ”Recep Küpçü Türk Kültür Merkezi” açılmış ve her yıl ölüm yıldönümlerinde burada anılmaktadır.

Bulgaristan’da yazılan ve 2008 yılında yayınlanan Şairin doğduğu “Kuklen’in Tarihinde” adına yer verilmemiş, ancak Rumeli Balkan Federasyonu tarafından basında konunun gündeme getirilmesi ve Kulken Belediye Başkanlığı ile temasa geçilmesi neticesinde Belediye Meclisi kararı ile Recep Küpçü’nün Rölyefinin bulunduğu bir bronz kabartma levha Kasaba Kültür Merkezine asılmıştır.

02.07.2011 tarihinde gerçekleşen Rölyefin açılışına şairin ailesi ile birlikte Rumeli Balkan Federasyonu da bir heyetle temsil edilmiştir.

Balkan ve Bulgaristan Türkleri Edebiyatında eşsiz bir yere sahip olan Değerli Şairimiz RECEP KÜPÇÜ’yü

ÖLÜMÜNÜN 37’Cİ YILDÖNÜMÜ’nde RAHMETLE VE SAYGIYLA ANIYORUZ.

 

25.04.2013

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU

adına Gn.Bşk.Yrd.

Av.HÜSEYİN BASKIN

  
1812 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın