• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Rumeli Balkan Federasyonunu ziyaret etti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Rumeli Balkan Federasyonunu ziyaret etti.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu üyeleriyle, 16 Nisan 2013 tarihinde Rumeli Balkan Federasyonunun Fındıkzade'deki Genel Merkez binasında sohbet toplantısı gerçekleştiren Bağış, çözüm sürecine değindi.

Terörün sona ermesinin bazılarının işine gelmediğini ve barış sürecine çomak sokma çabalarının mutlaka olacağını kaydeden Bağış, süreci çok hassas ve temkinli yürütmeleri gerektiğini söyledi. Bağış, sürecin kesinlikle bir kesime yönelik olmadığını, aksine herkesi ilgilendirdiğini vurgulayarak, herkesin eşit olduğu hissini yaşamasını sağlamak için gerekli adımların atıldığını ifade etti.

AK Parti dönemindeki demokratik gelişmelerden bahseden Bağış, şunları söyledi:

"Çözüm sürecini, birilerinin lanse etmeye çalıştığı gibi bir pazarlık süreci gibi göstermeye çalışırsak bundan hepimiz rencide oluruz. Şehit verirken hep birlikte verdik. Çanakkale'de de Güneydoğu'da da. Yarın Allah korusun ülkemize karşı bir saldırı olursa yine hiçbir ayrım yapmadan Alevisi, Sünnisi, Rumelilisi, Şırnaklısı, Edirnelisi yine birlikte bu ülkeyi savunacağız. Bunu en iyi sizler anlarsınız çünkü Balkan coğrafyası acının en yoğun yaşandığı, insanların o sıkıntıları farklı bir şekilde hayatının bir parçası gibi hissettiği bir coğrafyadır. Ancak Balkan coğrafyası çok daha aydınlık yarınlara doğru ilerliyor. Balkanlar'daki bütün ülkelerin, Sırbistan'ın da Makedonya'nın da Arnavutluk'un da Bosna Hersek'in de Kosova'nın da AB üyeliği için en az Türkiye'nin AB üyeliği kadar çaba sarf ediyoruz. Hatta onlar için daha çok çaba sarf ediyoruz. Çünkü biz AB üyesi olmadan da bu kadar çok yatırım yapabildik, istihdamı artırabildik, istikrarı güvence altına alabildik, Türkiye'yi güçlü bir demokrasi haline getirebildik. Ama o ülkelerde hala bir endişe var. En ufak bir olayda hepimizin yüreği kıpır kıpır ediyor. İnşallah Türkiye'nin her geçen gün güçlenen konumu, Rumeli coğrafyasında da insanların daha huzur içerisinde yaşaması için farklı bir havayı ortaya koyacak. Biz kendimizi oralardan hiçbir zaman ayrı göremeyiz."

Bağış, toplantıda bulunanlara, "Bu ülkenin ve şehrin kalkınmasına, güzelleşmesine çok önemli katkılarınız oldu ve olacak da. Bundan sonraki süreçte de daha aydınlık yarınları inşallah birlikte inşa edeceğiz" diye seslendi.

 

Genel Başkan Ayhan Bölükbaşı ziyaretten duyduğu memnuniyetini belirterek teşekkür etti.

  
1629 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın