• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.66256.6892
Euro7.27987.3089
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret2440499

                      

Egemen Bağış Rumeli Balkan Federasyonu Yöneticileriyle Sohbet Toplantısı Gerçekleştirdi

Egemen Bağış Rumeli Balkan Federasyonu Yöneticileriyle Sohbet Toplantısı Gerçekleştirdi

Cuma, 12 Ekim 2012

AB Bakanı Egemen Bağış, bakanlığın Ortaköy Ofisinde Rumeli Balkan Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı ile yaklaşık 64 üye derneğinin temsilcilerini kabul etti.

Ziyarette Sn.Bakan Bağış'ın açış konuşmasını müteakiben Fed.Bşk.Ayhan BÖLÜKBAŞI Federasyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Üyelerin kendilerini tanıtmaları sonrasında da Kurucu başkan Özcan PEHLİVANOĞLU ve 2.nci Dönem başkanı Süheyl ÇOBANOĞLU düşüncelerini paylaşarak Balkanlarda Türk Soykırımını anıtlaştırılması çağrısı yaptılar.

Bakan Bağış burada yaptığı konuşmada, Türkiye´nin kendi başına, AB üyesi olmadan da bu coğrafyada çok büyük başarılara imza atabildiğini belirtti.

AB perspektifinin önemine değinen Bağış,Balkan ülkelerinin AB üyeliğiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Bazı ülkelerde huzurun kalıcı olabilmesi için geçmişte yaşanan o karanlık günlerin bir daha yaşanmaması için bu perspektif önemliyse ki biz önemli olduğuna inanıyoruz, bu konudaki çalışmalarımız kararlılıkla devam edecek. Hem geçmişi unutmayacağız, hem de geçmişin acılarıyla hareket edip geleceği yönlendirmeyeceğiz. Geçmişin bilinci içerisinde, gelecek tasavvurumuzla, inşallah oralarda bu süreci gerçekleştireceğiz. Bugün destek verdiğimiz bazı balkan ülkeleri belki Türkiye´den evvel AB üyesi olacaklar. Biz bunu büyük bir memnuniyetle karşılarız, alkışlarız."

Bakan Bağış, Balkanlardaki huzur ve barışın Türkiye için önemine dikkati çekerek, "Başbakanımız bana daha göreve geldiğim ilk günden itibaren eğer AB ve Nato o coğrafyada barışın, istikrarın güvencesi olarak görülüyorsa ki öyledir, Balkanlardaki bütün ülkelerin AB süreci için en az Türkiye´nin AB süreci kadar uğraşacaksınız diye talimat vermiştir. Bosna Hersek´in de Arnavutluk´un da Kosova´nın da Hırvatistan´ın da Sırbistan´ın da Makedonya´nın da AB perspektifi, Nato perspektifi bizim için en az Türkiye´nin ki kadar önemlidir" dedi.

"BALKANLARDAN SOĞUK HAVA DEĞİL SICAK KARDEŞLİK DALGASI GELİYOR"

Balkanların geçmişte olduğu gibi Türkiye´ye soğuk hava dalgasının değil, sıcak kardeşlik dalgalarının geldiği bir yer olduğunu söyleyen Bakan Bağış Rumeli´nin İstanbul üzerinde çok ciddi "hakkı ve emeği" olduğunu, İstanbul´un da bu bakımdan bir Rumeli şehri sayılabileceğini kaydetti.

Bağış, şöyle devam etti: "Balkanlardaki bütün ülkelerden, bütün farklı etnik kökenlerden, bütün inanç gruplarından dostlarımız, kardeşlerimiz İstanbul´u kendileri için de bir merkez olarak görmeye başladı. Türkiye´yi siyasi olarak onlarla birlikte hareket eden, onların sorunlarına eğilen ve uluslararası kamuoyunda onlar için çalışan bir ülke olarak değerlendirmeye başladı." "TÜRBANLI BELEDİYE BAŞKANI" MESAJI Türkiye´nin bazı alanlarda Balkan ülkelerine örnek olabildiğini, bazı alanlarda da bu ülkelerin Türkiye´ye örnek olabildiğini belirten Bağış, Avrupa´nın ilk başörtülü belediye başkanının Bosna Hersek´te seçildiğini söyledi.

Başörtülü belediye başkanı Amra Babiç´in "Başörtüsü önemli değil, önemli olan karakterdir. Benim başımın üzerindeki örtü bireysel bir tercihimdir" dediğini aktaran Bağış, "Türkiye´de de inşallah bizim insanların kılık kıyafetiyle uğraşmadığımız, okuduğu kitapla uğraşmadığımız, yediği içtiğiyle uğraşmadığımız ama bu ülkeye hangi somut katkıları verebileceğine odaklanacağımız bir dönemin başındayız" diye konuştu.

Bağış, "Türkiye´de herkesin, bizim gibi düşünenlerin de bizden çok farklı düşünenlerin de güvencesi hükümetimizdir, sayın başbakanımızdır, aynı zamanda AB reform sürecimizdir" dedi.


  
1475 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın