• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.68576.7124
Euro7.22287.2518
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret2440605

                      

Federasyonumuzun iftarı yine muhteşemdi

Federasyonumuzun iftarı yine muhteşemdi

Pazartesi, 23 Temmuz 2012

Bünyesinde 60 derneği barındıran ve Almanya , Belçika , Bulgaristan, Kosova, Makedonya,Yunanistan ve Romanya’da temsilcilikleri bulunan Rumeli-Balkan Federasyonu’nun 22.Temmuz/Pazar günü (1.250) kişinin katılımıyla verdiği geleneksel iftar muhteşemdi.

İftara , Siyasetçiler , Belediye Başkanları , Bürokratlar , Akademisyenler , Federasyona bağlı derneklerin başkan ve temsilcileri , işadamları , sanatçılar , Basın mensupları ve çeşitli Sivil Toplum Örgütlerinin Başkan ve Yöneticileri katıldı.Federasyonun kuruluşundan buyana görev yapan Kurucu Bşk.Özcan PEHLİVANOĞLU , 2.nci Dönem Bşk.Süheyl ÇOBANOĞLU ve şimdiki Bşk.Ayhan BÖLÜKBAŞI’nın Yönetim Kurulu ve üye Derneklerle birlikte gösterdikleri dayanışma ve birlik ve beraberliğin Rumeli camiasına ve Türk topluma gıpta edilecek bir örnek olduğu ifade edilerek takdir topladı.

Rumeli Balkan Federasyonunun İstanbul Topkapı-1453 Sosyal Tesisleri'ndeki iftarına Başbakan Yrd. Bülent Arınç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ,TBMM Başkan Vekili Meral Akşener, Eski Orman Bakanı Arif SEZER , İst.Mv.Gülay Dalyan Vatansever , CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay , İst.Mv.Nurettin NEBATİ , Malatya Mv.Ömer Faruk Öz , İst.Mv.Celal ADAN , Kocaeli Mv.Lütfü TÜRKKAN , Tekirdağ Mv.Bülent BELEN , Bulgaristan İstanbul Konsolosu Slav Gavremov , Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE , İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ali Müfit GÜRTUNA , Yalova Üniversitesi Rektörü Niyazi Eruslu ve birçok akademisyenle , Emniyet Müdürleri , Rumeli Camiasının tanınmış sanatçıları ve dernek üyeleri katıldı.

Federasyon, uluslararası sempozyumlar ve konferanslar düzenliyor. Balkanlarda yapılan seçimlere gözlemci olarak katılıyor , Türklere destek oluyor.

Sivil İnsiyatif oluşturarak Balkanlarda yaşanan sorunları Ankara’ya aktarmak suretiyle köprü görevi görüyor.

İlahilerle ve Kuran tilavetiyle devam eden program Federasyonun Kosova’dan Sorumlu Bşk.Yrd.Sedat AKBAY’ın sunumuyla başladı.

Ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olan Türkiye’nin çimentosu olunduğu inancıyla “ATATÜRK’ün NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” sözünün ışığında Tek Vatan , Tek Bayrak , Tek Millet anlayışının sonsuza kadar süreceğini ifade eden Sedat AKBAY , Federasyonu TBMM Anayasa komisyonuna Yeni Anayasa ile ilgili olarak görüşlerini yazılı ve sözlü aktardığını belirtti.

Balkanlarda 100 yıl önce yaşanan soykırımların binsanlık alemi tarafından ibret alınmasın ı ve bir daha tekrarlanmamasını temenni ederek kürsüye nFederasyon Başkanı Ayhan Bölükbaşını davet etti.

Rumeli-Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı açış konuşmasında, 7 yıl önce kurulan federasyonun Balkanlardan ve Kafkaslardan gelen insanları bir arada tutma konusunda çok önemli işlere imza attığına dikkati çekti.

Bölükbaşı, ''Balkan Savaşları'nda büyük soykırım yaşandı. 632 bin insanımızı kaybettik. Ama tarih bunu yazmıyor. 5,5 milyon insan göçe mecbur bırakıldı. Bir avuç Ermeni diasporası, olmayanı olmuş gibi gösterebilmektedir. Biz ise 632 bin insanımızı kaybettik. Bunu uluslararası düzeyde kabul ettiremedik. Gerçek soykırım Balkanlar'da ve Kafkaslarda dünyanın gözleri önünde yaşandı. Balkan Savaşları'nda yaşananları iyi anlamamız ve anlatmamız lazım'' diye konuştu.

Programda konuşan Başbakan Yrd. Bülent Arınç , çok güzel bir tabloyla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Siyasi farklılıkların Rumeli-Balkan konusundan söz edilince hiçbir zaman fark olarak ortaya çıkmadığı belirterek, ''Hepimiz el ele verip yüzyılların hatırasını yaşatmaya çalışırız'' dedi.

Bu akşam restorasyonu biten Arap Camisi'nin açılışının olduğunu da belirten Arınç, konuşmasına şöyle devam etti: ''Arap Camisi İstanbul'un ilk camisidir. 716-717'de kente kuşatma için gelen Müslüman askerlerin yaptığı camidir. 1295 yıl önce yapılan, bir ara kiliseye çevrilen , sonra yüzyıllarca Arap'ların yaptığı bilindiği için , 'Arap Camisi' olarak bilindiği için isim alan bu nadide caminin biraz sonra açılışını yapacağız. Son yapılan Mimar Sinan Camisi gibi bu camiler hayırseverlerin yaptığı camilerdir. Kamu harcaması olarak verilen bir kuruş yoktur bu camilerde. Çok şükür hayırsever insanımız, ne kadar katkı sağlarsa, bu camiler, bu külliyeler yapılabiliyor. 2010 İstanbul Kültür Ajansı olarak katkıları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla başardık. Onlar 3 milyon Türk Lirası, biz 2 milyon Türk Lirası koyduk, toplam 5 milyon Türk lirasına Arap Camisi, en ince işçiliğine kadar mükemmel bir açılışa hazırlandı. Arap Camisini görmek için en kısa zamanda Karaköy'e gidiniz.''

Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'ndan da sorumlu olduğunu belirten Arınç, bu kurumun ve diğer kurumların, Edirne'den İzmir'e Balkan Savaşları'nın 100'üncü yılıyla ilgili anma programları yapacaklarını vurgulayarak, ''Balkanlar'dan günümüze kadar geçirdiğimiz acı tatlı günleri, savaşların sebep ve sonuçlarını bir kez daha görmüş olacağız'' dedi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener de, Hakkari'de gerçekleşen helikopter kazasında şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, 2013 yılının Balkan Savaşları'nın 100'ncü yılı olduğunu, bunun, sözde Ermeni soykırım yasa tasarılarının çok önüne geçecek önemli bir olay olduğunu hatırlattı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış , bu gece kendisini misafir gibi görmediğini, evsahibi gibi hissettiğini dile getirerek, şöyle devam etti: ''İstanbul'un en önemli özelliklerinden birisi de bir Rumeli şehri olmasıdır. Balkanlar'ın zenginliğini gösteren her kültürden izler görmek mümkündür. Bu coğrafyada daha huzurlu günler yaşıyoruz. Balkanlar'da insanların dinleri ve etnik kimlikleri yüzünden kimseye acı çektirilmiyor. AB insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesidir.''

Herkesin ramazanını kutlayan Bağış, ''Ramazan orucu olgusunun tüm dünyaya barışı ve ramazanın temsil ettiği paylaşma, dayanışma ve yardımlaşma kültürünü yaymasını temenni ediyorum'' dedi. CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay da, ailesinin büyük bir kısmının Rumeli'den göçtüğünü belirterek, ''Gittiğim her yerde, bu ülke, hepimizin iktidarıyla muhalefetiyle, mecliste olanı, olmayanıyla siyasi partileriyle, hiçkimse bir diğerinden daha fazla Atatürkçü değil, hiç kimse de bir diğerinden daha fazla dindar değil. Biz atamıza da bağlıyız. Biz dinimizi de sonuna kadar bağlıyız'' diye konuştu.

  
1341 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın