• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

FEDERASYON ve RUBASAM TBMM´DE "TÜRK MİLLETİ" DEDİ...‏

FEDERASYON VE RUBASAM TBMM´DE "TÜRK MİLLETİ" DEDİ...‏

Salı, 28 Şubat 2012

Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak görüş ve önerilerini dinlemek için TBMM´den davet alan Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) ve Rumeli Balkan Federasyonu temsilcileri 27.Şubat.2012 günü Ankara´daydı.

Görüşlerini Tarihi ve hukuki belgeler eşliğinde sözlü ve görsel olarak TBMM Anayasa Komisyonuna sunan RUBASAM heyeti çalışmalarını ayrıca bir dosya halinde yazılı olarak üyelere takdim etti.

Sunumda Türk nüfusu içinde kendisine Rumelili, Balkanlı ve Trakyalıyım diyen insanlarımızla, millet ve Türk Milleti denilince ne anlasıldıgı üzerinde duruldu.

Osmanlı-Türk İmparotorluğu´nda verilen tavizlere, hukuki ve siyasi anlamda yapılan tüm reformlara rağmen sonucun değişmediğini, ülke topraklarının birçoğu gibi Balkanların elde tutulamadığını anlatan heyet, bu nedenle bölücülere ve marjinal gruplara hiç bir taviz verilmemesini, anayasada yer alan devletin niteliklerini belirleyen ve değiştirilmesi teklif bile edilmeyen hususların yapılacak anayasada da yer almasını, devletin dilinin Türkçe olmasını ve "Türk Milleti" ve "Türk" ibarelerinin yeni anayasal metinde eskisinde olduğu gibi korunmasını istediklerini belirtti.

(RUBASAM)

  
2186 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın