• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Evlad-ı Fatihan TBMM Çatısı Altında Buluştu

29.11.2011

 

Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Rifat Sait’in ev sahipliği toplantıya Türkiye genelinde ve Balkan ülkelerinde faaliyet gösteren 156 Balkan Derneği temsilcisi, AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, CHP İzmir Milletvekili Muharrem Topçu, MHP Bursa milletvekili Necati Özensoy, Kosova'nın Ankara Büyükelçisi Bekim Sejdıu, Karadağ'ın Ankara Büyükelçisi Ramo Bralic, Moldova ve Bosna Hersek'in fahri konsolosları, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Buca eski Belediye Başkanı Cemil Şeboy ve milli halterci Halil Mutlu katıldı.

ANADOLU BURADA, BALKANLAR BURADA

Açılış konuşmasını yapan AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait "Bu kalabalığı görünce duygulanmamak mümkün değil. Her siyasi oluşumdan insan var. Türkiye burada, Anadolu burada. Türkiye 15 – 20 milyon Balkan göçmeni insan var. Ortak sorun göç olayı. Balkanlardan ciddi göç var" diye konuştu. Rifat Sait, TBMM’de Balkan Parlamenterler Asamblesi kurulması için çaba sarf ettiklerini söyledi. Sait, yine Balkan savaşlarının 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, İzmir'de 1. Balkan Şurası'nı yapmayı planladıklarını anlattı. Sait, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendisi de bir Balkan Göçmeni, olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri TBMM’de Balkanlar’ı konuşmak bana hem gurur veriyor, hem de duygulandırıyor. Kaybedilmiş toprakların aziz hatırası sizlerin her işin altından kalkacağınıza inancım tamdır. Balkanlar için yapılan bütün beyin fırtınalarına destek olacağız. Yapılacak her olumlu işte bizim de payımız olacak. Balkanlar’a önem veren, Balkanlar’daki her Türk soylunun sorunu için seferber olan hükümetimizde bizim dayanağımız.”

YÜZÜMÜZÜ BALKANLAR’A DÖNDÜK

Balkan Sosyal İktisadi ve Akademik İşbirliği Derneği (BALKANSİAD) Başkanı Adnan Vardarlı, 90'lı yıllarda Yugoslavya'nın yıkılması ile birlikte Balkanlar'ın önem kazandığını vurguladı. Türkiye'de Balkanlar’a ait ciddi nüfus olduğunu vurgulayan Vardarlı, şöyle devam etti: "Orada akrabalarımız, soydaşlarımız, akrabalarımız var. Bunların hepsi bizim birer parçamız. Biz yeniden yüzümüzü Balkanlar’a döndük. Başbakan'ın Balkanlarla ilgili hassasiyetiyle birlikte platformlar genişlemeye başladı. Balkansiad VE FEBA olarak eylül ayında ABD liderler zirvesini gerçekleştirdik. 6 devletten başbakan, cumhurbaşkanı düzeyinde katılım oldu. Türkiye, ister istemez ilgisini Balkanlar'da tutmak zorundadır. Balkanlardaki iktisadi ticari gelişmeler, politik gelişmeler bizim hassasiyetlerimizdir. Yaklaşık 400 dernek bu hassasiyet çerçevesinde davranıyor. TBMM'de ilk elden sorunlarımız hep beraber çözmeye çalışıyoruz. Neler yapabiliriz Balkanlar’la ilgili. İktisadi yatırımlar anlamında bunları en üst düzeyde paylaşma fırsatı bulduk."

KOSOVA’DAN SELAM

Kosova Büyükelçisi Bekim Sejdiu toplantıda yaptığı konuşmada, "Bu organizasyonda bulunmamız beni çok mutlu etti. Kosova'dan selamlarımızı iletiyoruz. Kosova Balkanların en genç ülkesi. Genç nüfusu bulunmaktadır. Kosova'nın büyük şansı arkasında Türkiye Cumhuriyeti gibi bir ortağın olmasıdır. İki ülke arasındaki en önemli ilişki Kosova yaşayan ve Balkanlarda Türkiye gelen insanlar." dedi.

EŞ DURUMUNDAN BALKANLI

AK Parti Bursa Milletvekili Şerbetçioğlu da eşi tarafından Balkanlı olduğunu kaydetti. Şerbetçioğlu, bu tür organizasyonlara büyük ihtiyaç olduğunu kaydetti. Şerbetçioğlu, "Her türlü siyasi menfaatten uzak, Balkanlar için bir araya gelmemiz önemlidir. Başbakan'ın özel ilgisi nedeniyle Balkanlara ilişkiler canlandırıldı." diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TAM DESTEK

Toplantıda dile getirilen talep ve şikâyetlerin kendileri için yol gösterici olacağını belirten Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Ortadoğu Genel Müdürü Hakan Okçalı, "Dışişleri için Balkanlar öncelikli bir coğrafya. Türkiye'nin kökleri Balkanlarda yatıyor. Meclis'te bir araya gelmek büyük bir onur ve ayrıcalık. Dışişleri Bakanlığı diğer devlet kurumlarıyla Balkanlar'da büyük bir zevkle çalışıyor. Toplantının yapılmış olması çok önemli. Talep ve şikâyetler bizlerin çalışmasına yön verecek."

TÜRK KÜLTÜRÜ DİMDİK AYAKTA

AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır da anne tarafından Balkanlı olduğunu ifade ederek, "Kalbimin derinliklerinde her zaman bir tarafımı Balkanlı hissettim." diye konuştu. Öğretim üyesi olduğu dönemde ilk defa Balkanlar'a gittiğini kaydeden Bakır, ondan sonraki yıllarda bayramlarını buralarda geçirdiğini belirtti. Bakır, "Aradan geçen 90 yıla rağmen Balkanlarda Türkler hala canlıdır, tasfiye edilmemiştir. Balkanlar'daki Türk kültürü dipdiri ayaktadır, ilelebet yaşayacaktır." şeklinde konuştu.

UNUTMAMAK LAZIM

Dedelerinin Konya'dan Balkanlar'a gittiğini belirten halterci Halil Mutlu, şöyle konuştu: "Orada kalmışız. Atatürk'ün dediği 'Muhacirler bizim kaybedilmiş toprakların hatırasıdır' sözü çok güzel. Balkanlar'da yaşayan Türkleri unutmamız lazım. Türkiye olarak daha fazla önem verip sahip çıkmamız gerekir. Gelemeyenler, dedelerimiz atalarımız orada yatıyor. Meclis'in bizlere sahip çıkması önemli."

SEVGİ-BARIŞ HOŞGÖRÜ

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da TBMM'de önemli bir toplantı gerçekleştirildiğini vurguladı. Tartan şöyle devam etti: "Sayıları 15 ila 20 milyon arası değişen Balkan dünyasından insanların en somut yansıması, ekonomik, siyasi ve kültürel alanında geleceğe yönelik beklentiler dile getiriliyor. Bakanlar dünyasında çalkantılar var, çok şükür Türkiye dışında ama ağabey, baba konumunda Türkiye. Balkan dünyasına yayılan mesajlar sevgi, barış, hoşgörü anlamında çok önemli. En önemi boyutu da bu. Büyük buluşma, o topraklar adına sevgi, barış ve hoşgörü mesajı vermiş oluyoruz."

81 VİLAYETTE VAR

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı da Rumeli insanın Türkiye'nin 81 vilayetinde yaşadığını kaydetti. Türkiye'de 35 milyona yakın Balkan kökenli insan yaşadığını savunan Bölükbaşı, şöyle devam etti: "81 vilayetimizde balkanlardan ve Kafkaslardan göçe zorlanan insanlarımız yaşıyor. İstediğimiz ölçekte örgütlü olamadığımızdan dolayı çok fazla bilinmiyor. İnşallah bundan sonra dirsek temaslarını güçlendirerek bu organizasyonu İstanbul bulunan Türkiye'nin en büyük 82 bin kişilik Atatürk Olimpiyat Stadında gerçekleştireceğiz."

 

Balkan Günlüğü

  
1890 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın