• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Özcan PEHLİVANOĞLU
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
TÜRKİYE BİR OPERASYON ALANI MI ?
14/08/2013
 Büyük Ortadoğu Projesi açıklandığından bu yana, Türkiye’nin de komşu bulunduğu ve tarihi, kültürel ve ekonomik ilişkilerinin yoğun olduğu, coğrafya da huzur görmek hayal oldu. Mısır’dan gelen haberlere bakarsak yine yüzlerce ölü ve yaralı var. Oluk oluk kan akıyor Bu bize “Mısırlının kendi kendine ettiğini kimse Mısırlıya etmemiştir” diye düşündürttürerek,  ister istemez acı bir tebessümün dudaklarımız da oluşmasına neden oluyor. Çünkü küresel gücün keyif sürdüğü coğrafya da, haçlı dünyası, BOP coğrafyasında dökülen kanın üzerinde mutlu bir şekilde yaşıyor.

Tabii şunu da unutmamalıyız ki; Türkiye’de Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında bir ülkedir ve başbakanı da BOP’un eş başkanıdır. Ortadoğu coğrafyasının yangın yerine dönmesinden elbette Türkiye’de etkilenecektir. Ancak bu etkilenmenin boyutu ve bu boyutu asgari düzeyde tutacak iç ve dış politikanın izlenmesi Türkiye açısından çok önemlidir.

Ben, Türkiye’de; 28 Şubat sürecini, Prof. Dr. Esad Çoşan’ın ölümündeki karanlığı, Fethullah Gülen’in Amerika’da ikamete mecbur tutuluşunu, AKP’nin iktidar oluşunu ve bu iktidarın sürdürülüşünü, Ergenekon, Balyoz ve diğer davaları, çözüm denilen süreci, bazı siyasetçilerin tasfiyesini, Gezi Olaylarını, TSK’nın etkisizleştirilmesini, genel af dillendirmelerini, medyanın yandaşlaştırılmasını, yeni anayasa dayatmalarını, futbol da şike operasyonlarını ve finans sektörünün küreselcilerin eline teslimi ile diğer benzer olayların tamamına yakınını BOP projesi ile ilişkilendiriyorum. Yani hiçbir şey tesadüf ve nedensiz değil… Hatta Lübnan’da THY pilotlarının kaçırılışı bile bu işin bir parçasıdır diye düşünüyorum.

Türkiye’nin durumunu ise, bu BOP projesinden asgari düzeyde etkilenmek için, devamlı surette aslanlara sürüden bir “Sarı Kız” vermeye benzetiyorum. Ancak bu “Sarı Kız” verme işi Türkiye’yi küresel güçlerin bir operasyon alanı olmaktan koruyabilecek mi?

Bu süreçte Türkiye’nin en büyük talihsizliği, yönetimde bulunan iktidarın; Türk Milleti ve Türk devleti ile tarihsel bir hesaplaşma içinde olmasıdır. Eğer böyle olmasaydı süreç daha az hasarla atlatılabilirdi.

Hükümeti, aklı başında olan herkes uyarmaktadır. Bu geminin içinde hepimiz olduğuna göre herkesin aklıselim olması gerekir. Türkiye’nin küresel güçlerin bir operasyon alanı olabileceğini gören Devlet Bahçeli, önümüzdeki zaman diliminde bir iç çatışma olasılığına vurgu yapmaktadır. Devlet Bahçeli’nin uyarıları önemlidir. Bahçeli’nin yıllardır yaptığı uyarılar da ne kadar haklı olduğu gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır…

Maalesef bazı kişilerin, önümüzdeki sonbaharın Türkiye için çok zor geçeceğini açıklaması ve medya da bu tür haberlerin yer bulması düşündürücüdür. Bu konu da hazırlıkların yapıldığı yazılıyor ve konuşuluyor. Hatta Prof. Dr. Ümit Özdağ ısrarla pkk’nın “her eve bir kaleşnikof” kampanyası başlattığını söylüyor. Ancak ateş olmayan yerden de duman çıkmaz.  Türkiye’nin BOP projesi kapsamında, küresel güçlerin bir operasyon alanı olması iktidarı muhalefeti velhasıl hepimiz tarafından engellenmelidir. Mısır’daki tablo bizim gözümüzü açmalıdır…

BOP projesi ve bu projenin bir parçası olan Türkiye ile ilgili yıllardır küresel (emperyalist) gücün operasyonları vardı. Ancak bunlar ekonomik ve kültürel boyuttaydı. Bazen küçük çaplı iç çatışma boyutuna da taşındı. Ama şimdi jeopolitiğinin dağıtılmış olduğu düşünülen Türkiye’nin, yeni ve son bir operasyonla parçalanabileceği ve Türk Milletine tasma takılabileceği hesaplanıyor… Herkes uyanık olmalı… Mısır’ın haline bakınca bunları düşünmeden edemedim.
 

Özcan PEHLİVANOĞLU

ozcanpehlivanoglu@yahoo.com

https://twitter.com/O_PEHLIVANOGLU1773 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK... - 08/03/2016
YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK...
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !.. - 01/03/2016
BODRUM'DAN CERATTEPE'YE YAĞMA !..
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ? - 26/01/2016
6-7 EYLÜL'Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK'I ?
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR - 14/01/2016
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ ! - 14/09/2015
BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ !
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM ! - 14/09/2015
ENAYİ YERİNE KONDUĞUMU BİLİYORUM !
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !.. - 30/08/2015
30 AĞUSTOS'TA TÜRK OLMANIN ZORLUĞU !..
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER ! - 27/08/2015
BİR ERMENİNİN AĞZINDAN GERÇEKLER !
DÖRDÜNCÜ TRAVMA ! - 19/08/2015
DÖRDÜNCÜ TRAVMA !
 Devamı