• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

‘’BİR DAHA BOSNA’LAR, SREBRENİCA’LAR YAŞANMASIN’’

‘’BİR DAHA BOSNA’LAR, SREBRENİCA’LAR YAŞANMASIN’’SREBRENİTCA KATLİAMINI UNUTMADIK


‘’BİR DAHA BOSNA’LAR, SREBRENİCA’LAR YAŞANMASIN’’BASIN DUYURUSU 

Balkanlar’ın tarihi katliamlar tarihi gibidir. Özellikle Osmanlının zayıflama bölgeden çekilme dönemi ile birlikte Osmanlı ile özleşmiş tüm uluslar ve Müslümanlar büyük baskı ve ateş altına alınmıştır. 

21 yıl önce Avrupa’nın göbeğinde tüm dünyanın gözleri önünde film seyredercesine bir soykırım yaşandı.Srebrenica’da Bosna’nın bu güzel kentinin 14 yaşını geçmiş tüm erkekleri toplam 8372… kişi 11 Temmuz 1995 tarihinde başlayarak 5 gün içinde şehit edildiler. 

Bu yıl kirli savaşın 24. Srebrenica Soykırımı’nın 21. yılındayız. Şehitlerimizi anıyor, Bir daha Srebrenica’lar olmasın diyoruz…Srebrenica’da 21 yıl önce bugün yaşanan dramı da dile getirmek istiyoruz. 

İnsan hakları konusunda faaliyet gösteren birçok kuruluşun kayıtsızlığı devletlerin derin sessizliği ile Srebrenica soykırımı sonraki yıllarda unutturulmaya çalışıldı. Lahey Adalet Divanı tarafından da kayıtlara geçirilen bu soykırımın bilinen sorumluları dünyanın egemenleri tarafından yıllarca korundu. Ancak son kullanım tarihleri geçtikten sonra adalete teslim edildiler. Yargılama süreçleri de bir çadır tiyatrosunun ciddiyeti içinde sürdürülmektedir. Bu tuluatın son örneği Karadzic’in Srebrenica dışındaki tüm kentlerdeki soykırımlardan aklanması olmuştur. 

Sizi, sizi sevenlerinizi, sizi sevenlerinizin de sevenlerini bir daha böyle dramlar, trajediler, yaşanmaması adına Trakya Rumeli Balkan kökenli 80’in üzerinde derneği bünyesinde bulunduran RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU olarak Srebrenica soykırımının 21. Yılında ‘’BİR DAHA BOSNA’LAR, SREBRENİCA’LAR YAŞANMASIN’’ diyerek 81 vilayetimizde yaşayan insanlarımızın da katılımıyla toplumsal belleğimizi tazeliyor, her yıl olduğu gibi bu yıl da bu soykırımı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve hiçbir zaman da unutturmayacağımızı belirtmek istiyoruz. 

Saygılarımızla 


Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Adına 

Genel Başkan 
Ayhan BÖLÜKBAŞI" 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın