• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.38257.4121
Euro8.95728.9931
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret2486906

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

DÜNDEN BUGÜNE BATI TRAKYA SEMPOZYUMU YAPILDIDÜNDEN BUGÜNE BATI TRAKYA SEMPOZYUMU YAPILDI
 
İstanbul Üniversitesi, Sultangazi Belediyesi ve Türk Ocakları İstanbul Şubesi işbirliği ile “Dünden Bugüne Batı Trakya” sempozyumu düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi’nde yapılan uluslararası sempozyumun açılış programında, Balkan Savaşları öncesinden günümüze kadar Batı Trakya’nın tarihçesi yerli ve yabancı akademisyenler tarafından ele alındı.

Osmanlı fetihleriyle uzun bir dönem Türk yurdu olan "Batı Trakya" uluslararası sempozyumda masaya yatırıldı. İstanbul Üniversitesi, Sultangazi Belediyesi ve Türk Ocakları İstanbul Şubesi işbirliği ile “Dünden Bugüne Batı Trakya” sempozyumu düzenlendi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi’nde yapılan uluslararası sempozyumun açılış programına İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Taner Mustafaoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler katıldı.

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan’ın oturum başkanlığını yaptığı sempozyumda Batı Trakya’nın Balkan Savaşları öncesindeki idari ve demografik yapısı, Balkan Türklerinin bağımsızlık mücadeleleri, dini özerklikler ve bölgede yaşayan azınlıkların eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgiler aktarıldı.

Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, açılışta yaptığı konuşmada Osmanlı münevverlerinin Avrupa’yı kaybetmek istememesinin Türk Ocakları’nın kuruluşunu sağladığını söyledi. Balkan faciasının etkisiyle Türk Ocakları’nın kurulduğunu kaydeden Bayram, “Osmanlı bir Avrupa Türk Devleti’ydi. Osmanlı’nın Kıbrıs’ı Mısır’ı İngilizlere bırakırken tek düşündüğü Balkanları muhafaza etmekti” dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, bilimsel araştırmaların merkezi olarak uluslararası sempozyuma ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Ak, Batı Trakya’nın dünüyle bugününün uluslararası bir sempozyumla konuşulmasının balkanlardaki saadeti geliştireceğini, yeni çalışmalara ise ufuklar açacağını söyledi.

Açılış programında sempozyumda emeği geçen kurum ve kişilere teşekkür plaketi takdim edildi. Etkinlikte ayrıca Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından açılan “Etnolojik Malzemeler Sergisi” yer aldı.


 


770 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın