• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      

Daha önce Pontuslu Rum, Ermeni, Küçük Asya Helenizmi iddialarını "Türklerin yaptığı soykırım" olarak mecliste tanıyan Yunanistan’da,son yasayla bunları inkar edenlere 3-6 ay hapis ve 5-20 bin avro ceza..

Yunanistan'da da soykırımı inkâr cezası yasalaştı


Daha önce Pontuslu Rum, Ermeni, Küçük Asya Helenizmi iddialarını "Türklerin yaptığı soykırım" olarak mecliste tanıyan Yunanistan’da,son yasayla bunları inkar edenlere 3-6 ay hapis ve 5-20 bin avro ceza..

Yunanistan'da aralarında Nazi soykırımı ile 1915 iddialarının da bulunduğu olayları inkâr edenlere ceza verilmesini öngören yasa tasarısı mecliste kabul edildi.

Yasa, soykırım iddialarını inkar eden ve aşağılayanlara para ve hapis cezası öngörüyor. Yunanistan'da, ırkçılıkla mücadele kapsamında hazırlanan ancak koalisyon hükümeti ortakları arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine askıya alınan ve yapılan değişikliklerin ardından yeniden meclise getirilen tasarı dün yapılan ikinci oylamada onaylandı.

Yasanın ikinci maddesine göre; uluslararası mahkemeler ve Yunanistan meclisince tanınan soykırımları alenen ya da medya yoluyla aşağılayanlar, 'kötü niyetle' inkâr edenler, Holokost gibi Nazi cinayetlerini ret edenler; bu konularda şiddet olayları çıkmasına meydan verenler, dil, din, ırk, renk ve cinsiyet ayrımı yapanlar para ve hapis cezasına çarptırılacak.

Yasanın ilk üç maddesi oy çoğunluğuyla kabul edildi. Yasa, "uluslararası mahkemeler ve Yunan Parlamentosu'nun kararıyla tanınan soykırımları, savaş suçlarını, insanlığa karşı işlenen suçları ve Nazi cinayetlerini kasıtlı olarak ve şiddet suçuna sebebiyet verecek şekilde küçümseyen, aşağılayan ve inkar edenlere 3-6 ay hapis ve 5-20 bin avro ceza" öngörüyor.

Yunan meclisi 1994'te Pontuslu Rum, 1996 yılında Ermeni, 1998 yılında da Küçük Asya Helenizmi iddialarını "soykırım" olarak tanımıştı.

TÜRKİYE İLE SORUN ÇIKARACAK İFADELER

Yaklaşık üç yıldır tartışmalara neden olan tasarının son halinde, sadece Yunanistan meclisinin tanıdığı "Pontuslu Rum ve Anadolu Rum soykırımı" ile "Ermeni soykırımı" ibarelerinin kullanılmasından vazgeçildi.

Türk diplomasisinin telkinleri sonucu bu ibareler tasarıdan çıkarılarak yerine "Yunan parlamentosunun kabul ettiği soykırımlar" ifadesi kullanıldı.

Böylelikle 1994'te Pontuslu Rum, 1996 yılında Ermeni, 1998 yılında da Küçük Asya Helenizmi iddialarını mecliste 'Soykırım' olarak kabul ettiği için bunları inkar edenlere de yeni yasayla yaptırım öngörülüyor.


614 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın