• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.78377.8149
Euro9.32419.3615
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret2479445

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

HÖH Partisi, Batı Avrupa ülkelerinde çalışan binlerce Bulgaristan vatandaşına daha yakın olma sözü verdi

HÖH Partisi, Batı Avrupa ülkelerinde çalışan binlerce Bulgaristan vatandaşına daha yakın olma sözü verdi

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH), Batı Avrupa ülkelerinde çalışan binlerce Bulgaristan vatandaşına daha yakın olma sözü vererek destek istedi.

Bulgaristan’da 25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimi öncesinde siyasi partilerin kampanyaları devam ediyor.

HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, son yedi yılda partisi ile Batı Avrupa ülkelerinde gurbette bulunan vatandaşlar arasındaki diyaloğun koptuğunu belirterek , HÖH yönetiminin bu kişilerle sürekli iletişim içinde olma ihtiyacı hissettiğini açıkladı.

Partisinden seçilen her milletvekilinin Batı Avrupa ülkelerinde üç ofis açacağını belirten Mestan, bu bürolardaki elamanların o ülkede bulunan Bulgaristan vatandaşlarına resmi kurumlarla yazışmalarında, sağlık sigortası ve diğer konularda yardımcı olacaklarını kaydetti. Söz konusu bürolarda her üç ayda bir milletvekillerinin kabul günleri yapılacağını ifade eden Mestan, her ülke için parti sorumlusu olacağı ve vatandaşların düzenlediği çeşitli etkinliklere katılması için belediye başkanları gönderileceğine ilişkin söz verdi.

Mestan, HÖH seçmenleri çalıştıkları ülkelerde sivil toplum kuruluşları kurmak isterlerse partisinden AP milletvekillerinin yardımcı olacaklarını vurguladı.

"Özellikle 2009 yılından sonra ekonomik kriz, düşük gelir ve işsizliğin doğum yerlerinizi terk ederek ebeveynlerinizden, eşlerinizden ve çocuklarınızdan ayrı kalmanıza neden oldu” diye konuşan Mestan, bunun sorumluluğunu üstlendiklerini ve yardımcı olamadıklarını söyledi.

Bulgaristan´da Türk ve Müslüman oylarının çoğunluğuna sahip HÖH´ün, AP´de 3, 240 sandalyeli Bulgar Parlamentosu´nda da 36 milletvekili bulunuyor.

Yaklaşık 6,3 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Bulgaristan´da, 2007 yılında AB´ye tam üyeliğin ardından üçüncü defa AP milletvekili seçimi yapılacak.


(Kırcaalihaber)


775 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın