• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret2458801

                      

Kosova´da Seçim tarihinin saptanması koordinasyonu görüşmek amacıyla Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ve Başbakan Hashim Thaçi bugün bir araya gelerek bu yönde atılması gereken adımlardan söz ettiler.

Meclis KSK-yı Onaylarsa Seçimler Haziran’da

Kosova´da Seçim tarihinin saptanması koordinasyonu görüşmek amacıyla Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ve Başbakan Hashim Thaçi bugün bir araya gelerek bu yönde atılması gereken adımlardan söz ettiler.

Siyasi partiler liderleri,  8 Haziran’da erken genel seçimlere gitmesi için ülkenin hazırlanmasını hedefliyorlar.

Seçim tarihinin saptanması koordinasyonu görüşmek ereğiyle Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ve Başbakan Hashim Thaçi bugün bir araya gelerek bu yönde atılması gereken adımlardan söz ettiler.

Fakat kurumlar,  görev süreleri sonunda savunma sorumluluğu kapasiteleri olan askeri bir gücü, Kosova Silahlı Kuvvetleri’ni kurma eğilimini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga Kosova Güvenlik Güçleri’ne bugün gerçekleştirdiği ziyaretinde gelecek silahlı kuvvetlerin çekirdeği gibi bu kuvvetlerin kurulmasının başka alternatifi olmadığını söyledi.

Diğer yandan Silahlı Kuvvetlerin kurulması yanısıra seçim tarihinin  saptanması da, topluluklara ayrılan yerlerle bağlantılı olduğundan dolayı  soru işaretine geliyor.

Silahlı Kuvvetlerin kurulması için toplulukların oyları en fazla gerekirken topluluklar oylarını Meclis’te ayrılan yerlerin devamıyla şartlandırıyorlar.

LDK lideri Isa Mustafa, partisinin Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin kurulmasını destekleyeceğini ancak topluluklara ayrılan yerlerin devamına karşı olduğunu bugün bir kez daha tekrarladı.

Böylece Kosova Meclisi’nin  önümüzdeki Pazartesi günü Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin kurulması için yeterli oyların olup olmayacağı ve bu yönde kararın alınması konusunda tartışmalarda bulunması bekleniyor.

Bu yönde bir uzlaşmanın sağlanması için Meclis oturumundan önce Pazartesi günü siyasi liderlerin tekrar bir araya gelmeleri bekleniyor.

LDK lideri Isa Mustafa birkaç senaryonun olduğunu ve bunlardan birinin Meclis’in feshedilmesi ve Haziran ayında seçimlerin yapılması tarihinin saptanması anlaşmasının olduğunu söyledi.

Buna alternatif olarak Mustafa, muhalefetin Hükümet’in düşürülmesi için gensoru önergesi konusunda tutumların uyumlaştırılması ihtimalini de dışlamadı.
 
Her nasılsa Meclis oturumundan önce Pazartesi günü siyasi partiler liderlerinin,  Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin kurulmasına dair topluluklar oylarının temin edilmesi yönünde herhangi bir anlaşmaya varıp varmayacaklarının görülmesi kalıyor.

Olası bir uzlaşma ise,  daha geçleri seçim tarihinin saptanmasını da kapsayan siyasi ajanda için anlaşmayı da imkanlı kılabilir.

(Kosovahaber)


557 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın