• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret2458800

                      

Priştine’de Kosova ile Türkiye arasında Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliği v.e ikincisi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili İstihdam Anlaşması imzalandı

Kosova İle Türkiye Arasında İki Anlaşma İmzalandı

Priştine’de Kosova ile Türkiye arasında Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliği v.e ikincisi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili İstihdam Anlaşması imzalandı

Priştine’de Kosova ile Türkiye arasında iki anlaşma imzalandı. Biri Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanlığı Arasında Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliği ve ikincisi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili İstihdam Anlaşması.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Kosova’ya yaptığı resmi ziyaretinin ikinci gününde başkent Priştine’de, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile bir araya geldi. 30 dakika süren görüşmenin ardından Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma Metnini imzalandı.

İmza töreni ardından açıklamada bulunan, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Bilişim alanında işbirliği konusunun çok önemli olduğunu belirtirken, Türkiye olarak, devlet olarak sundukları hizmetleri elektronik ortama taşımayı arzuladıklarını kaydetti. Bu yönde yaptıkları bazı çalışmaların mevcut olduğuna işaret eden Koru, "Dışişleri Bakanlığı olarak da kendi çalışma alanımızdaki bazı konularda uygulamalarımız oldu. Örneğin vizelerimizi elektronik ortamda veriyoruz. Türkiye’de bulunan yabancı devletlerinin misyonlarına hizmetlerimizi elektronik ortamda sunuyoruz. Arzu ettik ki bu deneyimlerimizi, bu tecrübelerimizi kardeş Kosova ile de paylaşalım" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, bugün imzaladıkları anlaşmanın aslında bunun için bir zemin oluşturacağını belirterek, "Öyle zannediyorum ki önümüzdeki dönemde bu anlaşma çerçevesinde birlikte çok güzel çalışmalar yapacağız" dedi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, yaptığı açıklamada, ülkede yeni kurulan Bilişim Teknolojileri Ajansı ile birlikte bu konular üzerinde gelecekte kayda değer çalışma yapacaklarını umduklarını söyledi. Bakan Yağcılar, "Kosova Cumhuriyeti olarak, Kamu Yönetimi Bakanlığı olarak bilişim teknolojilerinde Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar, yine Kamu Yönetimi Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar konusunda bu anlaşmanın yararlı ve verimli olacağına inanıyorum" dedi. 

Naci Koru, Enver Hoxhaje ve Petrit Selimi ile de Görüştü

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj,Priştine’de, Kosova ziyaretini gerçekleştiren Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ile bir araya  geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileriye taşınması konuları ele alındı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Petrit Selimi ile de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından,  iki ülke diplomat yakınlarının bu ülkelerde istihdamına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili İstihdam Anlaşması  imzalandı.

T.C Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru , imza töreninin  ardından yaptığı açıklamada,  Kosova ile ilişkilerin hem siyasi , hem ekonomik, hem de kültürel alanda çok iyi ilerlediğini,  Kosova’yı kardeş ülke olarak gördüklerini belirtti.

İki ülke arasında bugün imzalanan anlaşmaları değinen Koru, “ her iki anlaşma ile ilgili olarak Kosova makamları ile önceden müzakererimiz olmuştu, sonra da metinleri sonuçlandırdık” diye belirtti.

Bir soru üzerine de Türkiye diplomasi şefi  yardımcısı Naci Koru,   Kosova’nın tanınması konusuna çok büyük önem verdikelrini belirtti. “ Kosova bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilk tanıyan ülkelerden bir tanesi Türkiye olmuştu. Dünyada diğer ülkelerle görüşmelerimizi yaparken  diğer konularda mutlaka Kosova’nın tanıma konusunu gündem maddesi olarak ekliyoruz. Türkiye’nin üye olduğu bölgesel ve uluslararası organizasyonlarda Kosova için her zaman önplanda oluyoruz. Kosova’yı henüz tanımamış olan ülkelerin tanıması için temaslarımızı devam ettiyoruz “ şeklinde konuşan  Koru,  İnşallah en kısa sürede Kosova’nın tüm dünya tarafından ,Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınmış bir ülke haline geleceğini ,  bundan da emin olduklarını söyledi.

İmzalanan anlaşmaların iki ülke arasında başarıyla gelişen ilişkilere katkısı olacağını  kaydeden Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Petrit Selimi, Türkiye’ye her konuda, bu çerçevede tanıma konusunda da gösterdiği kararlılık nedniyle teşekkürlerini ifade etti.

“Kosova Dışişleri Bakanlığı, Bakan, ben ve tüm personel,  Kosova’nın bağımsızlığının tanıması için Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın her gün harcadığı çabalarının tanığıyız. Türkiye’nin aracılığı ile yakın geçmişte son derece  önemli  olan tanımalar konusunda  doğrudan Ankara’dan bilgileri aldık. Türkiye siyasi ve jeostratejik ağırlığı ile  Kosova’nın tanınmasının  arkasında durduğunu ve Kosova’nın uluslarası meşruiyetinin güçlenmesine destek verdiğini kanıtladı” ifadelerini kullanan Selimi, Türkiye’nin, Kosova’nın bölgesel ve uluslararası kurumlara üye olması için gösterdiği gayretinin  örneksel olduğunun altını çizdi..

(Kaynak:DHA/Kosovaport)


716 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın