• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret2428323

                      

Ne Üniversiteymiş şu Alman Üniversitesi; kanunu bir bela, açılışı bir başka bela. Getir gelmez, bırak gitmez.

GERMANY ÜNİVERSİTAT…

Ne Üniversiteymiş şu Alman Üniversitesi; kanunu bir bela, açılışı bir başka bela. Getir gelmez, bırak gitmez.

Hatırlayalım; 2012 yılında YÖK eski Başkan vekili Prof. İzzet Özgenç, karşılıklı kanunla kurulacak Türk ve Alman Üniversitelerinden, Türkiye’dekine Rektör olacaktı. O günün Alman Büyükelçisinin Makamına gidip kendisini pazarlaması istenince, haysiyetli bir davranış gösterip hem adaylıktan, hem YÖK’teki tüm vazifelerinden istifa etmişti de karşılıklılık ilkesinde de gol yediğimizi bu vesile ile öğrenmiştik. Biz kanunu çıkardık ama Alman kıvırdı. Böyle kanun olmaz diyen İzzet hoca haklı çıktı.

Bizim okumuş papyonlularımız hangi işi başarı ile kotarmışlar, Uluslararası hangi menfaatimizi sökerek almışlar. Dışişlerinin karne notları ortada. Şu Üniversitenin mali kaynak şartını yerine getirtin bari.

Peki ya YÖK’teki cübbeli allamelere ne buyurulur, Alman golü atmış, bir de gelmiş bizim kalede şov yapıyor. Türkiye Başbakanının nezdinde bize de hal ilmi öğretiyor. Yağdanlıklar hazır, ne çok Germonofil kalem varmış ülkede meğerse. Bu iki yıl önceki konuyu dile getiren yok. Ne oldu Almanya daki Üniversite diyen yok.

Ne oldu Almanya da açılacak German Türk üniversitesi? Hani Türkçe eğitim, hani Türkiye’den gidecek hocalarımızın verecekleri dersler? Hani İstanbulda’ki Üniversiteye gelecek Alman mali yardımı?

Siz bize Almanya’da kanunu çıkartın, biz mali destek de istemeyiz. Kendi okulumuzu kendimiz finanse ederiz.
Alman usulü değil, Türk usulü hepsini biz yapalım desek de, siz bize değil Almanya’da üniversite, dershane kurdurtmazsınız.

Siz seyirci çekmese, Hasılat yapmasa sahalarınızda bir tane dahi Türk futbolcu oynatmazsınız.
Siz Made in Germany de Türk’ün hissesini, hakkını bilirsiniz, ancak dile getirmezsiniz.
Siz mi bize üniversite kurduracaksınız?
Kim bu hesabı soracaktı; Ezik diplomasi mi?

İntihalden şaibeli, Bon Pour L ‘orient  ibareli diplomalı (Doğu için yeterli, Batı da geçersiz) akademisyenler mi? Burslarla okumuş kurslarda yetişmiş yetim kuzular mı?
Adamlar bizim değerlerimiz, bizim kurallarımız ve kurullarımız,  bizim örgütlerimize bakışınız ve kabulleriniz parametreleri ile davranıyorlar. Hala anlamadığımız konu onlar için öteki olduğumuz konusudur.

Tayyip beyle Alman Gauck laf dalaşı yapmış; İlk kem söz hamlesini kim yapmış? kim kimi söyletmiş, ne demiş, neyin arifesinde, gayesi neymiş , önemli değil mi bunlar?. Fransalmanya da İngiliz oyununa mı dahil oldu??? Bu başka eksen, başka siyaset, yok fotograf çekincesi falansa; Hamaset. Yemezler.
Alman Gauck gündemi laf dalaşı ile karambola getirtip, Üniversite konusunun üstüne yattı.

Ama en önemlisi kavgaya gürültüye getirmeyelim ve arkasını takip edelim. Almanya’ da kurulacak Türk üniversitesi meselesi, gelecek açısından ve Avrupa Türkleri açısından fevkalade yüksek derecede hayatiyete haiz birinci konudur. Yıllarca kullandıkları bazı adamları sözde dışlayarak, tehcir ederek adeta kucağımıza iten ve bizi programlarına uygun olarak ucuz şekilde çözmeyi planlayan Orient Enstitünün projelerini okuyabiliyoruz artık.

Bizi idare etsinler diye yetiştirdiğiniz Oksidental uzmanlarınızı da alın, başınıza çalın Orient Ensitücüler.
Kıta Avrupa’sında daral gelmiş bir Almanya; Büyümek ve genç kalmak istiyorsan Hatuşaş’a muhtaçsın.
Yok, Alman kibrinle, kalın kafanla yalnız ihtiyarlamak istiyorsan, kendin bile…
 
Yalçın KOÇAK


686 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın