• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      

Bulgaristan´da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi´nin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan´a karşı 19 Ocak 2013´te yapılan silahlı saldırı ile ilgili mahkeme kararlarına tepkiler sürüyor.

Enimehmedov´un serbest bırakılmasına tepkiler sürüyor
 
Bulgaristan´da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi´nin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan´a karşı 19 Ocak 2013´te yapılan silahlı saldırı ile ilgili mahkeme kararlarına tepkiler sürüyor.
 
Cinayete teşebbüsten yargılanması istenilen ancak sadece holiganca eylemlerde bulunmaktan hüküm giyen Enimehmedov´un 17 yıl yerine sadece 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılması, siyasi ve adalet çevreleri tarafından farklı tepkilere yol açtı.

HÖH Lideri Lütvi Mestan´ın "Bir siyasi liderin muhtemel katili olabilecek bir suçlu serbest bırakılmış bulunuyor. Soru neden? Bu liderin adının Ahmet olduğunu düşünürsek, verilen mesaj daha da tehlikeli olur. Avrupalı bir Bulgaristan´da, bir siyasi liderin başına silah dayadıktan sonra birkaç ay kadar tutuklu kalarak serbest bırakılabilirsin. Bu adalet değil, utanç verici hakarettir" diyerek mahkeme kararını eleştirmesi, adalet çevresinin tepkisine neden oldu.

Enimehmedov´un cezasını kalan kısmını denetimli serbestlik ortamında geçirmesine karar veren Sofya İstinaf Mahkemesi ve Bulgaristan Hakimler Birliği (SSB), Lütvi Mestan´ın konuşmasına bildiriyle cevap verdi. SSB´nin bildirisinde, "Parlamento tribününden kesinlik kazanmamış bir dava ile ilgili adalet sistemin kararlarına yorum yapılması kabul edilemeyecek bir eylemdir" şeklindeki ifadeye yer verildi.

SSB ayrıca demokratik bir devlette devlet organları arasındaki net ayrımın, yasama organları temsilcilerinin adalet organların kararları hakkında fikir belirtme girişimlerinde bulunmamaları gerektiğinin altını çizdi.

Bu arada siyasetçiler ile adalet organları arasındaki tartışmalar sürerken Oktay Enimehmedov, cezaevinden tahliyesinden sonra basına yaptığı ilk açıklamalarında bir siyasi kariyer düşünebileceğini paylaşmıştı.

Mahkeme, Ahmet Doğan´ın bışına silah dayayarak ateş etmeye çalışan üniversite öğrencisi Oktay Enimehmedov´u 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından, 13 Mart´ta Sofya İstinaf Mahkemesi mahkumun cezasının kalan kısmını ev hapsinde çekmesine karar vermişti.


551 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın