• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Hava Durumu
Takvim
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret2457993

                      

Bulgaristan Müslümanları Başüftülüğü, ırkçı dazlak çetesinin Türk kökenli 28 yaşındaki bir kişiye saldırmasını şiddetle kınadı.

Bulgaristan Başmüftülüğünden ırkçı saldırıya kınama
 
Bulgaristan Müslümanları Başüftülüğü, ırkçı dazlak çetesinin Türk kökenli 28 yaşındaki bir kişiye saldırmasını şiddetle kınadı.
 
Bulgaristan´da dün parti kurduktan sonra ırkçı eylemlerini sürdüren dazlaklar, önce sığınmacıların kaldığı bir adrese daha sonra da Sofya Banya Başı Camisi´nin yakınlarında Türk kökenli bir Bulgaristan vatandandaşına saldırmıştı.

Adının Metin Dimitrov olduğu ifade edilen kişiyi döven gruptan 2 kişi gözaltına alınırken, Dimitrov´un, beyin kanaması geçirdiği belirtilmişti. Doktorlar, ırkçı saldırıya uğrayan kişinin durumunun ciddiyetini koruduğunu açıkladı.

Başmüftülük Basın Merkezi´nden yapılan açıklamada da "Etnik kökeni veya dini inançları ne olursa olsun insan yaşamına yönelik saldırılar kabul edilemez" denildi. Aşırı milliyetçi siyasi örgütlerin Sofya merkezinde yaptıkları acımasız saldırganlığına karşı çıkan Başmüftülük açıklamasında, şunlar kaydedildi:
"İnsan yaşamının dokunulmazlığına yönelik saldırılardan dolayı büyük endişe duyuyoruz. Meydana gelen olay da Bulgaristan´da hakim olan karşılıklı saygıyı zedeleyip toplumda etnik-dini bunalımların yaşanmasına ortam hazırlamaktadır. Kim olursa olsun, insanların, sahip oldukları etnik köken veya dini inançlarından dolayı takip edilmesini, hedef gösterilmesini şiddetle kınıyoruz." (Kırcaalihaber)

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, "bugünlerde tüm ülkenin tanık olduğu nefrete dayalı suçlar ve ayrımcılıkla mücadele" alanında güvenlik organları ve savcılığı, üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çağırdı.


791 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın