• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/rumelibalkanfed

                      
RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU

Sultan Murad şehadetinin 624. yılında 1. Kosova savaşının geçtiği Kosova ovasındaki türbesinde yâd edildi. Merasime Türkiye´den de çok sayıda yetkili katıldı.

Sultan Murad Kosova´da anıldı
 
Sultan Murad şehadetinin 624. yılında 1. Kosova savaşının geçtiği Kosova ovasındaki türbesinde yâd edildi. Merasime Türkiye´den de çok sayıda yetkili katıldı.

Şehadetinin 624. yıldönümünde Sultan 1. Murad Hüdavendigâr, Kosova´nın başkenti Priştine´de anıldı. Sultan 1. Murad Hüdavendigâr 1389 yılında Kosova savaşında şehid düşerken iç organları Kosova topraklarındaki türbesine gömüldü.

TİKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışmasıyla düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. Törene Bursa belediye başkanı Recep Altepe, Osmangazi belediye başkanı Mustafa Dündar, Bursa milletvekili Tülin Erkal Kara, Priştine büyükelçisi Songül Ozan, Kosova kamu yönetim bakanı Mahir Yağcılar, Kosova sağlık bakanı Ferid Agani, TİKA ve Yunus Emre kültür merkezi yetkililerinin yanı sıra Kosova İslam birliği başkanı Naim Tirnava ve çok sayıda davetli katıldı. Kosova savaşında şehit düşen Sultan Murat Hüdavendigâr ve bütün şehitlere edilen dualarla başlayan tören 9. kere düzenlendi.

Bursa büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe "624 yıl önce büyük hükümdar, devlet adamımız Murat Hüdavendigâr, bu topraklarda şehid oldu ve o günden bugüne Kosova Müslüman toprağıdır. Kosova, İslâm topraklarına o tarihte katıldı ve yüzlerce yıl Müslüman kültürünü yaşıyor. Bizler tabiki o günkü mücadeleyi veren Murat Hüdavendigâr´a ve onun askerlerine, o ruhu taşıyan insanlara borçluyuz. Bizler de bunu tekrar hatırlatmak ve unutulmamasını sağlamak, Murad Hüdavendigâr´ın ideallerinin tekrar gündeme gelmesi ve onun burada tekrar yaşatılması bizim de en büyük hedefimizdir" dedi. TİKA tarafından restore edilen Sultan Murad türbesi, Meşhed-i Hüdâvendigâr derneği tarafından korunuyor.

Meşhed-i Hüdavendigâr dernek başkanı Muhammed Ali Yıldırım "Sultan Murad hazretleri Kosova´ya kadar at sırtında gelerek, ilâ-yı kelimetullah uğrunda canını vermiş. Bizim dinimiz ´Şehitler ölmez, onlar diridirler´. Hakikaten Avrupa´ya ve Balkanlar´a burada hayat vermiş Jakova´da, Prizren´de, Üsküp´te, Belgrad´da onun kendini fedâ etmesi neticesinde vesile olduğu camiler, medreseler yapılmış. O şehidlerin burada yapmış olduğu eserler, buradaki şehirlerin hayat damarı, kalbinin attığı yer ve hâlâ şehirlerin en güzel mekanlarını oluşturuyor" dedi.

2013 yılının ilk 6 ayında 8 bin kişinin ziyaret ettiği Sultan Murad türbesindeki ziyaretçi sayısı her geçen sene artıyor. Sultan Murad Hüdavendigâr´ın türbesinin bulunduğu Priştine´nin kuzeybatısındaki ova 1. Kosova savaşının yapıldığı yer olarak biliniyor.


Gülay Krasniç - Kuzey Haber Ajansı
 


890 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın